Alternativy křestních jmen

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Pinajs » čtv kvě 09, 2013 6:52

Já mám v rodokmenu jméno Anselm, které je později přeloženo jako Vendelín
Pinajs
 
Příspěvky: 184
Registrován: čtv led 10, 2013 22:02
Bydliště: Hodonínsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Kašpar » čtv kvě 09, 2013 8:02

a údajně má svátek 21.4. jinak toto jméno bylo často používáno,jako mnoho jiných jmen svatých,v hornictví k pojmenování dolů.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Pinajs » sob kvě 11, 2013 18:31

Zajímavé :) Taky se mi tam objevují jména Raphäel, Rochus a Zachariáš :)
Pinajs
 
Příspěvky: 184
Registrován: čtv led 10, 2013 22:02
Bydliště: Hodonínsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod janinax » pon čer 24, 2013 7:50

Mně se objevil v rodokmenu Sigismundus, což tipuji na Zikmunda a pak ještě Hoismundus, ale na to je i moje fantazie krátká. :-)
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Pichnat4 » pon čer 24, 2013 7:59

janinax píše:Mně se objevil v rodokmenu Sigismundus, což tipuji na Zikmunda a pak ještě Hoismundus, ale na to je i moje fantazie krátká. :-)

Přiložte odkaz, podíváme se na to.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon čer 24, 2013 8:07

asi Hosmundus, význam v ang. zde:
http://www.babynology.com/meaning-hosmundus-m20.html

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29163
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod luko » pon čer 24, 2013 8:08

Chci se zeptat na Váš názor:Jak zapisujete křestní jména?Podle matriky(německy,latinsky),nebo je překládáte?Problém může nastat,když je narození,sňatek a úmrtí pokaždé jinak.Rád bych znal názor všech zkušených genealogů. Dík. LuKo.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 546
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Slim » pon čer 24, 2013 8:19

Kdyby jen jména, já mám u jednoho předka problém i s příjmením, u svatby a jednoho dítěte je uveden jako Judex (soudce), u dalších jako Scultetus (rychtář), u dalších jako Fojt. Dětí mají příjmení někdy jako Fojt, jindy ta samá osoba jako Fojtík, ale později potomci mají u úmrtí již Fojtík. Nevím, jestli vás zajímá i názor nezkušených amatérských genealogů, ale já zapisuji jména a příjmení ve stavu jak se používají dnes. Akorát u prapradědy Vincenta mi ten Čeněk nějak nesedí, tak ho mám zapsaného jako Vincenta, i když on sám se ve sčítacích operátech zapisoval jako Čeněk.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon čer 24, 2013 8:37

jen drobnou poznámku, všechna tři slova Judex, rychtář, fojt mají stejný význam, nemůže být problém v tomhle?
Podle latinského slovníku je sice Judex soudce, ale v kontexu s genealogií se používá toto označení právě pro rychtáře... (podobnost s něm. slovem Richter, taky více možných významů) do povinností rychtáře patřilo i urovnávání sporu, rozhodování...

Nepochopila jsem z poznámky, zda jde o "povolání nebo jen příjmení, přemýšlím, zda se nemohlo jednat o rodinu, kde funkce ¨fojt" byla dědičná po několik generací, takže se posléze stala i příjmením a současně tuto funkci předci stále vykonávali... (píšu to kostrbatě, snad je to k pochopení :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29163
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod luko » pon čer 24, 2013 8:41

Slim píše:... Akorát u prapradědy Vincenta mi ten Čeněk nějak nesedí, tak ho mám zapsaného jako Vincenta, i když on sám se ve sčítacích operátech zapisoval jako Čeněk.

No právě.V tom mám taky potíž.Některá jména,když přeložím,tak si troufám tvrdit,že té osobě tak nikdo neříkal.Například Ignác by měl být Hynek?
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 546
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon čer 24, 2013 8:52

ano, Ignác je Hynek, ale jméno ignác se používalo i v češtině celkem běžně ... zač. 20. a pak 19. století a dál do minulosti.
Třeba Karel Hynek Mácha byl křetěný Ignác, ale později se psal jako Hynek...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29163
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod janinax » pon čer 24, 2013 9:47

Pichnat4 píše:
janinax píše:Mně se objevil v rodokmenu Sigismundus, což tipuji na Zikmunda a pak ještě Hoismundus, ale na to je i moje fantazie krátká. :-)

Přiložte odkaz, podíváme se na to.

Byl to potomek už nějaké vedlejší větve a momentálně tu poznámku nemůžu najít, až najdu, dám to sem. :-)
Myslím ale, že to bylo až druhé křestní jméno.
Stejně tak tu mám i Františku Vincentiu, Václava Arnolta, Jana Norberta, Bernarda.
Zároveň se tu chci zeptat právě na dávání dvou křestních jmen. Co to vypovídá? Přijde mi, že takto pojmenovávali své děti spíše zámožnější měšťané, je to tak?
PS: mimochodem narazila jsem v jedné matrice i na křestní jméno Podivinus - bylo to nemanželské dítě, asi tak chtěli matku i dítě potrestat. :-)
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon čer 24, 2013 9:52

Podiven, Podivín, Podiwen se tady už probíral :-))), nositelé se rekrutují i z řad šlechty...
Na Hosmunda jsem Vám dala odkaz výše, bohužel význam je uveden pouze v angličtině.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29163
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod chasanar » pon čer 24, 2013 10:14

Gallus = Havel ( to jsem "neobjevila" já, poradili zkušenější)
Bartl = Bartoloměj
:wink:
chasanar
 
Příspěvky: 491
Registrován: pon říj 15, 2012 13:52
Oblast pátrání: Klatovsko,Plzeňsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Slim » pon čer 24, 2013 10:24

Zora píše:jen drobnou poznámku, všechna tři slova Judex, rychtář, fojt mají stejný význam, nemůže být problém v tomhle?
Podle latinského slovníku je sice Judex soudce, ale v kontexu s genealogií se používá toto označení právě pro rychtáře... (podobnost s něm. slovem Richter, taky více možných významů) do povinností rychtáře patřilo i urovnávání sporu, rozhodování...

Nepochopila jsem z poznámky, zda jde o "povolání nebo jen příjmení, přemýšlím, zda se nemohlo jednat o rodinu, kde funkce ¨fojt" byla dědičná po několik generací, takže se posléze stala i příjmením a současně tuto funkci předci stále vykonávali... (píšu to kostrbatě, snad je to k pochopení :-)))
Zora


Ano, že ta slova mají stejný význam vím. Jedná se určitě o příjmení a povolání v jednom, protože u svatby je uvedeno Jacobus Judex Sedliscensis. Později je u jeho jména uváděno již jenom Jakub v různých podobách a varianty Judex, Scultetus, Fojt. Jeho děti pak mají v pozdějších záznamech u narození svých dětí a svatbách své příjmení Fojt a Fojtík, na kterém se to nakonec ustálilo. Na druhé straně, zde není o vzniku příjmení žádných pochyb a vznik se dá sledovat takřka v přímém přenosu :) Jediné co mne na tom zarazilo, bylo to, že v dané oblasti byla už příjmení nějakou dobu stálá.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků