Alternativy křestních jmen

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Pinajs » pon pro 09, 2013 16:27

Jan Zlatoústý

Nepomučena
Pinajs
 
Příspěvky: 184
Registrován: čtv led 10, 2013 22:02
Bydliště: Hodonínsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Slim » pon pro 09, 2013 16:35

Pinajs píše:Jan Zlatoústý

Nepomučena


Bylo by možno říct, co je příspěvkem zamýšleno? Jan Zlatoústý a Jan Nepomucký jsou dva rozdílní svatí.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon pro 09, 2013 16:42

Vzato přesně logicky, jde o tři křestní jména.
Jan (Zlatoústý)
Jan (Nepomucký), také Jan či Johánek z Pomuka
Nepomucena - ženské jméno, často také uváděno jako Johanna Nepomucena . ženská obdoba Jana (Nepomuckého)
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Sagitarius » úte led 21, 2014 12:02

Existují nějaké běžnější alternativy křestního jména Vaněk? (že by Váňa, př. Václav?)
Narazil jsem an něj na Klatovsku před r. 1700.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » úte led 21, 2014 12:11

Jméno Vaněk, stejně jako Váňa bývá řazeno k hypokoristickým formám - tedy mazlivým formám jména Václav.

Viz z části zde:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=2557
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Sagitarius » úte led 21, 2014 13:22

Dík, takže jsem to trefil. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod ozana » pon čer 30, 2014 12:40

Friedrich = Bedřich
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod luko » pon čer 30, 2014 13:38

JoVe píše:Dobrý den,
já ve svém rodokmenu našla Antoninš = Antonín. Jedná se o mého prapradědečka. Na náhrobku má Antonín, ale v matrice je zapsaný pod Antoninš.


...no raději bych to viděl v originále,ale na 99% tam bude napsáno Antonius.Kdyby byl Lotyš,možná by se jmenoval Antoninš...
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon čer 30, 2014 18:12

luko píše:
JoVe píše:Dobrý den,
já ve svém rodokmenu našla Antoninš = Antonín. Jedná se o mého prapradědečka. Na náhrobku má Antonín, ale v matrice je zapsaný pod Antoninš.


...no raději bych to viděl v originále,ale na 99% tam bude napsáno Antonius.Kdyby byl Lotyš,možná by se jmenoval Antoninš...


Souhlas. (ten háček nad S na konci patří na předchozí písmeno U, (vy ho čtete jako N)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » čtv črc 03, 2014 14:36

Dobrý den, při procházení matrik jsem našla jedno prazvláštní jméno http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=8(šestý zápis odspodu, vpravo), 16.6. se narodila Pavlína a pokud dobře vidím, její otec se jmenuje Donatus Chmurný, setkal jste se už někdo s tím?
A hned zápis pod tím má holčička taky neobvyklé jméno Petronilla Nothburga.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » čtv črc 03, 2014 15:17

Donatisté a Novaciané byli stoupenci dvou směrů v kř. církvi v první polovině 1. tisíciletí, pojmenované podle mužů, kteří stáli v čele.

sv. Notburga
Notburga

14. září, připomínka
Postavení: panna
Úmrtí: 1313
Patron: zemědělců, sloužících; vzývána za šťastný porod, při všech těžkých situacích v zemědělství a onemocnění dobytka
Atributy: almužna, džbán, chleby, klasy, služka, srp
http://catholica.cz/?id=4491
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod luko » čtv črc 03, 2014 15:34

Já mám Donáta v rodokmenu...
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod AlesC » stř črc 23, 2014 12:08

Jeden z mých přímých předků se jmenoval Chrysostom. Co jsem si všiml, obvykle se toto jméno vyskytuje ve spojení s Janem (Zlatoústým?), ale já ho v zápise ze svatby (otec nevěsty) mám jen jako Chrysostoma. Opravdu se to takto používalo nebo si ho mám zapsat jako Jana? Onen zápis (druhý z roku 1802) je tady - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=69
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Slim » stř črc 23, 2014 12:12

Chrisostomos = Zlatoústý, Janů je hodně, farář chtěl asi jednoznačně určit o jakého Jana se jedná, netrápil bych se tím a dále uváděl jenom Jan
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod AlesC » stř črc 23, 2014 12:17

Já si to myslel, ale potřeboval jsem se ujistit. Děkuji!
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků