Alternativy křestních jmen

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Kašpar » čtv pro 11, 2014 11:33

Radix píše:Právě jsem narazil na křestní jméno Pelhřim (Pelhřim Holinka).
Tak to slyším prvně.


Dost nezvyklé k.j. . Snad podle duchovního Pelhřima ( Peregrina) ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » čtv pro 11, 2014 11:50

(╬) Peregrin sv. 1. 5. řeholník, lat.: peregrinus = přespolní, putující, cestující, poutník, sv. Peregrin Laziosi, * 1265 Forli, + 1. 5.1345 Forli v Itálii, vstoupil do řádu servitů OSM, těžce onemocněl, ale bolesti snášel s trpělivostí, 246. papežem Benediktem XIII. svatořečen v r. 1726, Pelgrim, Pelhřim
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod dominikmatus » pát pro 12, 2014 22:54

Narazil jsem na jména Theola a Genoveva v latinských matrikách. Nevíte jestli mají českou podobu?
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod luko » pát pro 12, 2014 23:10

Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » úte pro 16, 2014 18:36

Význam a původ jména je mi jasný, ale mimika je mi trošku líto http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=123.
19.4.1848 Bonaventura Urban, syn Šimona a Alžběty.
Naposledy upravil Zuz1996 dne úte pro 16, 2014 18:48, celkově upraveno 1
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » úte pro 16, 2014 18:39

Zuz1996 píše:Význam a původ jména je mi jasný, ale mimika je mi trošku líto http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=123.
19.4.1848 Banaventura Urban, syn Šimona a Alžběty.


Pro jistotu - jméno je správně Bonaventura. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » úte pro 16, 2014 18:49

Ups překlep se tam vloudil :D
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod pavelhauf » úte pro 30, 2014 21:22

Vložím také jedno z mého rodokmenu "Waltin" snad mělo znamenat jméno Valentin..
pavelhauf
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 06, 2013 21:36

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod ledik » stř pro 31, 2014 12:57

dominikmatus píše:Narazil jsem na jména Theola a Genoveva v latinských matrikách. Nevíte jestli mají českou podobu?


Mám v rodokmenu jednu Evu katolického vyznání, která si vzala protestanta a v protestanských matrikách byla zapisována jako Genovefa, někdy s dovětkem řečená Eva. Tak nevím jestli má Genovefa něco společného s Evou.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » stř pro 31, 2014 13:07

Theola - správně je Thecla , Thekla dnes se požívá velice zřídka - psáno Tekla

Genovéfa, častěji asi tvar Jenovéfa
Domnívám se, že vzhledem k významu matka rodu bylo toto jméno připojeno k Evě - pramáti :-)))

Jméno se v domácké podobě užívá jako Jenůfka
Jen připomínám slavnou Janáčkovu operu Jeji pastoryňa, kde má titulní postava jméno Jenůfa a pod tímto názvem je opera i uváděna v zahraničí.

V církevním kalendáři má dnes svátek řeholnice a patronka města Paříže - Jenovéfa. Toto jméno je patrně starogermánského či keltského původu a může znamenat "matka rodu" či "tkadlena", v keltském případě také "dcera nebes". U nás je toto jméno běžné především na Moravě.

Jenovéfa se narodila kolem roku 422 v Nanterre (Francie). Po neradostném dětství, kdy jí zemřeli oba rodiče, se odstěhovala do francouzské metropole. Tragické zážitky ji přivedly k duchovní cestě. Zasvětila život modlitbám a touze konat dobročinné skutky. A brzy k tomu měla velkou příležitost. Roku 451 přitáhly k Paříži divoké hordy Hunů se svým velitelem Attilou. Pařížané prchali v bezhlavé hrůze, když se uprostřed zmatku ujala rázného velení právě Jenovéfa. Podařilo se jí nemožné - Paříž uklidnila a sjednotila. Podle staré legendy strašlivé vojsko náhle od svého úmyslu dobýt město upustilo a táhlo dále na Orleans. Stalo se tak prý díky modlitbám a odvaze mladé dívky, kterou do té doby považovali lidé za bláznivou a pokryteckou. Nyní ji začali ctít...

Francie má zřejmě na statečné mladé dívky štěstí. Vzpomeňme jenom na Janu z Arku, která velela obranným bojům a celé armádě o tisíc let později. A Jenovéfa měla svou sílu prokázat ještě jednou. Vojsku, jež stanulo před Paříží tentokrát, velel franský král Childerich. I nyní se Jenovéfa zachovala lépe než mnozí zralí mužové. Odjela do Pres-sur-Aube, aby odtud se svými pomocníky přivezla po Seině do hladovějící Paříže tolik potřebné obilí. Později, již v dobách mírových, založila nedaleko Paříže kostelík sv. Diviše, který poté obklopily budovy kláštera Saint-Denis, dnes světově proslulé památky.

Když Jenovéfa 3. ledna roku 502 zemřela, nechal nad jejím hrobem král Chlodvík I. postavit kostel. Méně úcty k této nevšední ženě projevili pařížští revolucionáři z konce 18. století - roku 1791 kostel znesvětili a přeměnili jej na revoluční Pantheon. Lépe se nevedlo ani ostatkům sv. Jenovéfy, které zmizely ve víru revolučního běsnění. Vždy se však našli lidé, kteří památku své patronky zachovávali. Když roku 1803 původní kostel zcela zanikl, přenesl se kult sv. Jenovéfy do nedalekého kostela St-Etienne-du-Mont, který stojí několik metrů od Pantheonu. Dnes zde může návštěvník spatřit zbytky původního sarkofágu a projevit svou úctu k této světici. Jenovéfa zůstala i přes ono revoluční intermezzo jednou z nejoblíbenějších francouzských světic. Vedle patronace Paříže ochraňovala i ženy, pastýře, vinaře a kloboučníky. Pomáhala také při nebezpečí válečného konfliktu a její přímluva byla prý velice platná, když hrozilo nebezpečí sucha, moru a zákeřných nemocí.

Každý, kdo dnes přijede do Paříže, může sv. Jenovéfu spatřit v jejím původním kostele, dnes Pantheonu. Najdeme ji zde na freskách Puvise de Chavannes. Nádherná socha stojí také ve světoznámém chrámu Notre-Dame.
http://www.libri.cz/databaze/jmena/den.php?m=1&d=3
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř led 07, 2015 21:18

Teď mi došlo, že ve svém rodokmenu nemám žádnou Elišku. A myslím si, že Elišek bylo tehdy, jakož i dnes, mnoho.
Jenomže kdykoliv bylo uvedeno Elisabeth (a že je to velmi často), psala jsem Alžběta.
Bětek bylo jistě taky hodně. Ale co ty Elišky?
Vy, co si píšete českou podobu jmen, jak to děláte v tomto případě?
Se zapsaným jménem Elis, Elsa, Eliza... jsem se ještě nesetkala. Vždy je to jen Elisabeth.
Tak co teď? Střihnout to půl Alžbětky a půl Elišky? ;)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » stř led 07, 2015 21:29

Ženské křestní jméno Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, které se překládá jako „Bůh je má přísada“ či „přísahám na svého Boha“. Stejný původ má i české jméno Alžběta (anglicky Elisabeth). Dle některých vědců jméno Eliška vzniklo právě jako domácká varianta anglického jména Elisabeth.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod magie16 » úte led 13, 2015 23:03

U nás se objevilo
Dismas Kastulus, psáno Castulus, po česky Haštal
magie16
 
Příspěvky: 224
Registrován: ned led 02, 2011 21:45
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Žirovnice, Kamenice nad Lipou, Valašské Klobouky. Česká Třebová,Pitín, Velké Popovice, Stránčice, Semanín

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát led 23, 2015 11:28

Když najdete v matrice jméno Elizabeth (a chcete-li ho převést do současné češtiny), napíšete Alžběta, nebo Eliška?

Resp. jaké jméno byste museli v matrice najít, abyste napsali českou podobu "Eliška"?
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 23, 2015 12:55

já bych napsala zase elisabeth, ale možná do závorky eliška.... alžběta mne nikdy nenapadne
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků