Alternativy křestních jmen

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř říj 14, 2015 21:39

a k té Apolénce (Majda, Lenka, Apolénka s Veronikou a nebo to byla Majdalénka, Apolenka s Veronikou?)
se píše, že Apollo by snad mohlo znamenat sílu/silný
a
že je Apollon asi stejný bůh jako Appaliunas, a ten byl "lví otec" nebo "otec světla".
http://www.behindthename.com/name/apollo
Tak to mi taky nepřijde jako stejný základ.....

Ale Moniko, souhlasím, že jsou obě tak exotická, že se asi zaměnit dala.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř říj 14, 2015 21:42

Zora píše:Bylo by docela zajímavé zjistit, jak je to se (svatou) Polexinou, kdy - proč se stala jedním ze jemn v křesťanském kalendáři.
Mezi svatými jsem neměla štěstí ji najít. Apolonii ano. Z


No to je tady
https://en.wikipedia.org/wiki/Acts_of_X ... nd_Rebecca
A už se mi to nechce překládat, ale Translator to celkem zmáknul...

Příběh Polyxena


Xanthippe mladší sestra, Polyxena, později má sen, ve kterém ona je spolknout drak, ale pak zachránil krásnou mládí. Xanthippe si myslí, že to znamená, že Satan vyhraje Polyxena, pokud ona je okamžitě pokřtít. Ale Polyxena je počáteční pokusy o zajištění křest selhání a ona je unesena v noci nepřítel Polyxena přítelem a dát na lodi k Babylonia.

Větry, nicméně, nutit loď přiblížit jedno ložisko apoštola Petra, který byl v režii vizí. Ale démoni bránit jejich plnění. Loď, místo toho, jde mimo kurz do Řecka, kde apoštol Filip přišel. Poté, co byla v režii vizí, Philip zachrání Polyxena. Když jeho třicet služebníci, vyzbrojený s křížem, jít vstříc únosce armádu 8000, ale zabít 5,000 vojáky před tím, než zbytek prchnout. Ale Polyxena mezitím utekl ve strachu.

Ona skončí ztracený a neúmyslně procházky do prázdné jámy lvice. Když lvice vrátí, Polyxena prosí zvíře, aby ji jíst, dřív, než se pokřtít. Takže lvice ji vede na východ z lesa na silnici a pak se vrátí do svého doupěte. Apoštol Andrew náhodou projde kolem a Polyxena požádá o křest. Tak zjistí, studnu a zachránit Rebecca, židovský otrok držel tam v zajetí. Pak se oba pokřtěn, když lvice se vrátí a ptá se Andrew, aby plnili úkoly.

Později, po Andrew odejde, ženy krátce získat společnost obyčejného křesťana hnací vozík, ale ztratí, když jsou uneseny projíždějícího prefekt. Rebecca později podaří uniknout a uprchnout do staré ženy domě (a zmizí z příběhu). Mezitím, Polyxena prosí služebníky prefekt k zachování své panenství; tak řeknou prefekta, že je nemocný. Syn Prefekt je, konvertita ke křesťanství poté, co osvědčil Paulův vliv na Theklo, maskuje ji ve svém oblečení a pošle ji na břeh, aby chytit loď. Ale darebný služebník zaslechne a hlásí je. Oni jsou zajati a hozen do lvice v aréně. Ale lvice se ukáže být tím, kdo dříve setkal a neškodí. V důsledku toho celé město se, že se tento důkaz pravdy křesťanství, a tak převést en-hromadně.

Vypravěč odhalí sebe jako Onezimem, námořník, který obdržel vizi mu říká, jít na určitou část Řecka a vyzvednout i Polyxena a syna prefekta je. Nicméně, po svém příchodu, bouře všichni drží tam sedm dní. Takže Lucius, kdo je na palubě, učí křesťanství do celého města. Prefekt pak vděčně dodává ustanovení, na loď, a to odejde. Pak přijde k odpočinku na ostrově. Prudké Obyvatelé tam zaútočit, ale jsou poraženi, ale Polyxena bázlivě se ponoří do moře a má být zachráněn. Nakonec všichni přijet zpátky ve Španělsku a setkat se Paul. Když se Polyxena je únosce vrátí, Paul ho převede stejně.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 21:43

fakt těžko říct, taky mě to vedlo tímto směrem, ale zatím jsem, kromě mytologie, o které páíše Karolina, stejně k ničemu nepřivedlo. Slovní základy jsou zřetelně jiné, překlad natvrdo je také rozdílný... osud (křesťanské) Polexiny jsem nenašla...
Svádí to k domněnce, že zapisující bral jméno něco jako Poly a podle svého uvážení pak přidělil nějaké jméno z církevního kalendáře... fakt, těžko říct.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř říj 14, 2015 21:44

no to je náročná pohádka na dobrou noc- chce to docela soustředění, že? apoštol Petr v režii vizí....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod petra28 » úte lis 03, 2015 10:34

Našla jsem Makaria :) Makarius - třetí na levé straně.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=22
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Jirig » čtv lis 05, 2015 13:51

Dobrý den,
nezdá se mi to sice pravděpodobné, ale je možná záměna jmen Fabián a Antonín?
popíšu, co jsem zjistil:

zde vlevo nahoře narozená Juliana, její dědeček z matčiny (Anna) strany Fabian Schutter
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=52

zde nahoře svatba rodičů, otec nevěsty Anny uváděn jako Anton Schutter
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 3&scan=188

zde vlevo úplně dole narození předchozí nevěsty Anny, otec Anton Schutter
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=13

zde svatba rodičů Anny, ženich Anton Ssutter, nevěsta Rosalia Steigar
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 263&scan=3

zde podle věku při svatbě snad narození Antona/Fabiana Schuttra, čtvrtý zápis odshora
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=69

pohybuju se stále v jedné lokalitě (Štarnov, okr. Olomouc) a jiní Schutterové tam nejsou, takže si troufám tvrdit, že hledám správně, ale Fabian a Antonín...nějak mi to nehraje
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod petra28 » pát lis 06, 2015 8:18

Myslím, že to možné je. Mně se stalo totéž, ale se ženami. Stejný manžel, stejné děti, stejná příjmení ale matka ve dvou případech místo Johanny zapsána Marie. Třeba mu říkali Áne, nebo i Anto podle koncovky -án, a kněz si myslel, že je Antonín - ale to nevím, jestli je možné :) I dnes jsou takové věci možné. Můj přítel má matku, která se jmenuje Štěpánka, ale odjakživa jí všichni říkají Heleno, i dopisy jí takto chodí nadepsané.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » sob lis 28, 2015 23:07

Tady farář píše Salomenu jako Salku http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=130 24.8. Marina otec Pavel Sedlák matka Salka.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » sob pro 05, 2015 18:28

Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Radix » sob pro 05, 2015 18:47

Sv Onufrius:
http://www.orthodoxia.cz/svati/onufrij.htm
Onufrius v Braunově betlémě u Kuksu, kopie byla na světové výstavě v Ósace.
Obrázek
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Sagitarius » ned pro 06, 2015 14:32

vvanek píše:Udalricus - Oldřich
Ignác - Hynek


Ještě bych doplnil k tomu latinskému Udalricus - německá verze je Ullrich.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Vikinga » stř bře 21, 2018 15:37

[quote="Monika"]
Bylo by možné, aby matrikáři zaměnili jména Apolena (Apollonia) a Polyxena (Polexina, Poleksena apod.)?
Považovala jsem to (a stále považuji) za téměř vyloučené, jenže ....

Mám úplně stejný problém - druhá polovina 17.století, dvě místa, vzdálená od sebe 100 kilometrů, dva úplně cizí mlynáři. O příjmení nejde - v obou případech použito jméno manželky Polyxena i Apolena. U jednoho nejdřív Polyxena 1x, pak Apolena 2x u narození dětí. U druhého se to nepravidelně střídá. A svatby nejsou k nalezení ...
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » stř bře 21, 2018 15:51

u svateb dětí bych záměnu připustila - u dětí se prostě nahlásilo jméno matky v domáckém tvaru Polina (nebo tak něco), farář z toho udělal úředně znějící křestní jméno...
U svatby - tam bych se spíš přikláněla k tomu, že tam bude správné křestní jméno , opsané z křestního listu. (ten se u svatby musel předkládat)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod pen » stř bře 21, 2018 15:54

Vikinga píše:
Monika píše:Bylo by možné, aby matrikáři zaměnili jména Apolena (Apollonia) a Polyxena (Polexina, Poleksena apod.)?
Považovala jsem to (a stále považuji) za téměř vyloučené, jenže ....

Mám úplně stejný problém - druhá polovina 17.století, dvě místa, vzdálená od sebe 100 kilometrů, dva úplně cizí mlynáři. O příjmení nejde - v obou případech použito jméno manželky Polyxena i Apolena. U jednoho nejdřív Polyxena 1x, pak Apolena 2x u narození dětí. U druhého se to nepravidelně střídá. A svatby nejsou k nalezení ...


POLyxena a APOLena u obou zkráceně Polyna nebo Polena, tam pokud faráři uvedli jen tu zkrácenou verzi, mohl si od toho odvodit oboje...
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Vikinga » stř bře 21, 2018 17:59

POLyxena a APOLena u obou zkráceně Polyna nebo Polena, tam pokud faráři uvedli jen tu zkrácenou verzi, mohl si od toho odvodit oboje...[/quote]

Nikoli. Jména byla v plném znění, jen někde Apolena a někde Apollonie.
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků