Scházející zápis v matrice

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Scházející zápis v matrice

Příspěvekod olmi » úte kvě 07, 2013 12:40

Otec mojí manželky se narodil v roce 1916. Šel jsem tedy na matriku příslušné obce, ale v daném měsíci,či dnu, ani okolo těchto dat jsem žádný zápis nenašel Listy jsou v pořádku. Paní matrikářka velmi ochotná, hledala se mnou, ale zápis chybí. Přitom v kartě evidence jej mají. Tak nevím, zkusím se ještě poptat na faře pana faráře. Snad si církev vedla ještě nějakou jinou evidenci. Stalo se to už někomu?
olmi
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 20, 2012 21:46
Bydliště: Napajedla

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod terminal » úte kvě 07, 2013 12:58

A v té dané obci se narodil určitě? Není možné, že tam pouze "od mala" žil... ? Není také možné,že tatínek Vaší manželky byl nemanželské dítě? Někde (zvláště v menších obcích) zapisovali tyto děti na konec matriční knihy.
Ještě jen otázku... Co myslíte tou kartou evidence?
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod Zora » úte kvě 07, 2013 13:38

Stalo se mně to u prababičky nar. cca 1880, otec panský šafář, stěhovavé povolání. Babička se narodila o pár vesnic jinde, než ve vesnici, kterou měla uvedenu přímo jako místo narození na písemném vyhotovení zápisu o svatbě v roce 19002.
Nikdy bych její narození nenašla, nebýt diplomové práce, zabývající se usedlostí gruntů v té správné obci. Přesně jak píše Terminal, záměna obce narození a obce dlouhodobého pobytu dítěte. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod artepa » úte kvě 07, 2013 14:44

Předpokládám, že kartou evidence myslíte, kde jsou uvedeni obyvatelé jedn. domů dle čp. I tam je uvedeno místo narození té obce? Mám zkušenost, že do roku cca 1950 se vedla evidence obyvatel v sešitě (knize). Pak se údaje aktualizovali a zapisovali do předtištěných archů. Jestli se jedná o malou obec, tak by mohli mít i tohle. Zkusit porovnat údaje. Ještě s údaji z oddacího listu.
Pak leda zkusit sčítání obyvatel z roku 1921, co je uvedeno tam.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod Zdenek » úte kvě 07, 2013 19:39

1916, narození mohlo být v nemocnici ve městě, i přestože trvalý pobyt rodičů byl v té ,,obci,,. V evidenci obyvatel zapsána samozřejmě je v ,,obci,, , ale v rodném listě může být město kde byla ta nemocnice.
Moje babička to tak měla, přestože všichni měli trvalý pobyt v Tučapech a žili ve Vrbátkách, kde byli ve službě, tak v rodném listě má porodnice Prostějov a na matrice v Prostějově je také zapsaná. Jak k tomu ale tenkrát došlo už bohužel nezjistím.

Když si to po sobě pročítám, tak se mi to zdá dost krkolomně napsané, omlouvám se, ale lépe to zformulovat nesvedu.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod Zdenek » úte kvě 07, 2013 19:42

Ještě drobnost. Jakého byla vyznání?
Katolík či jiné, nebo snad bez vyznání? Na to vše se vedly samostatné knihy.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod olmi » stř kvě 08, 2013 8:17

Manželčin tatínek pocházel z devíti sourozenců,všichni byli usedlí v jedné obci, jeho otec byl místní kovář. Nebylo tehdy běžné, že by se děti rodily v nemocnici. Podívám se ještě jednou do matriky, ale nemanželské děti jsou tam běžně zapisovány v listech podle pořadí. Tchán byl římský katolík, tak doufám, že se něco dozvím na faře. Děkuji za reakce,vidím, že to není až tak nenormální. Ale někde zapsaný bude, jen to dohledat.
olmi
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 20, 2012 21:46
Bydliště: Napajedla

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod Venca1 » čtv črc 04, 2013 14:45

Běžně se stávalo, že člověk pověřený zapisováním do matriky, protože knih pro danou farnost bylo několik, omylem zaměnil knihu za jinou, z jiné lokality. Nutno tedy prohledat zápisy všech lokalit dané farnosti.
Venca1
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv črc 04, 2013 14:07

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod Milarka » pát črc 05, 2013 12:23

Zkuste se také podívat na sourozence rodičů, jestli není narození u nich v obci. Také jsem našla zápis, kdy se jedno dítě z mnoha narodilo v jiné vesnici, než žili (rod sedláků) a bylo to kvůli tomu, že matka dítěte šla k příbuzným na pouť a tam se jí narodilo dítě.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Re: Scházející zápis v matrice

Příspěvekod Zdenek » ned črc 07, 2013 12:13

olmi píše:Otec mojí manželky se narodil v roce 1916. Šel jsem tedy na matriku příslušné obce, ale v daném měsíci,či dnu, ani okolo těchto dat jsem žádný zápis nenašel Listy jsou v pořádku. Paní matrikářka velmi ochotná, hledala se mnou, ale zápis chybí. Přitom v kartě evidence jej mají. Tak nevím, zkusím se ještě poptat na faře pana faráře. Snad si církev vedla ještě nějakou jinou evidenci. Stalo se to už někomu?



Ještě jedna reakce. Rok 1916, to byla válka. Otec dítěte nemusel na vojnu? Narodilo se jim v průběhu války ještě další dítě?
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků