Přejmenované babičky??

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Přejmenované babičky??

Příspěvekod Shari » pon dub 08, 2013 12:42

Dohledala jsem konečně svatbu rodičů mé prababičky Karolíny Vlkové a jen zírám... v matrice narozených má Karolína uvedenou jednu babičku jako Josefu Pazak a druhou jako Veroniku Wlkovou... v matrice oddaných jejích rodičů jsou však jména Josefa Veselá a Veronika Hošková... vše ostatní souhlasí... kde soudruzi z NDR udělali chybu? Vše je krásně čitelné, rozená geboren. Nechápu jak se tohle může povést... jedině snad že by dámy byly vdovy a znova se vdaly a čeští horníci nerozuměli německým farářům a nahlásili jiná jména... Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Matrika oddaných http://actapublica.eu/matriky/praha/pro ... strana=192 úplně dole
Matrika narozených Soa Litoměřice N, I-N • 1867 - 1892 • 31/4 • Čtrnáct Dvorů, Dolní Jiřetín strana 121 druhý zápis odspoda
Kód: Vybrat vše
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky_lite/pages/zoomify.jsp?eventPg=%3E&pageTxt=121&entityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2C%29%28unidata%29%29%2811589%29%29
Uživatelský avatar
Shari
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 19, 2013 20:29
Bydliště: Louka u Litvínova
Oblast pátrání: Mostecko-Kopisty, Svinčice; Lounsko-Smolnice, Raná, Pochvalov; Příbramsko-Láz, Pozdyně, Narysov, Sedlice

Re: Přejmenované babičky??

Příspěvekod SabiPur » ned kvě 12, 2013 21:22

Dobrý den,
asi bych to viděla podobně...Z českých údajů v knize oddaných to evidentně nevychází - chybí též čísla domů. U Josefy Pacákové bych to asi viděla na nový sňatek (geboren zde chybí) a u Veroniky Vlkové chybu v tom, které geboren je myšleno - přisoudil jí stejné příjmení jako vnučce, což pokud nebyl Vlk časté jméno tam, byl by problém v příbuzenství, či naopak až rodné jméno její matky. Nové sňatky se ale dají dohledat :-). Anebo si to zpětně dohledával pouze dle indexu oddaných u prarodičů a prostě tam nějaká takové dvě dvojice našel. Já mám zkušenost s tím, že omylem byl v matrice narozených zapsány údaje nikoliv babičky, ale prababičky a poté farář zápis opravil.
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Re: Přejmenované babičky??

Příspěvekod hozacwa » sob čer 01, 2013 6:37

dobrý den, chybička se vloudí nejen v NDR; v mém rodě před 360 lety farář při narození prohodil jméno matky a dcery, o pár desítek let později jiný farář nechal "zemřít" 70letému synovi 8letého otce. asi mělo tehdejší mešní víno daleko větší síu než dnes.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Přejmenované babičky??

Příspěvekod luko » sob čer 01, 2013 19:16

Mým předkům zase podle všeho prohodili v matrice příjmení ženicha a nevěsty... :D Není to stopro,ale jména jsou stejná,jako v záznamu narození jejich? potomka,příjmení opačně.Aby to byli sourozenci nebo jmenovci je krajně nepravděpodobné.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Přejmenované babičky??

Příspěvekod Shari » ned čer 02, 2013 4:25

Co se týká sourozenců, mám mezi předky případ, kdy si vzali bratr a sestra z jedné rodiny sestru a bratra z druhé rodiny. Brali se v jeden den, ale jména mají různá.
Uživatelský avatar
Shari
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 19, 2013 20:29
Bydliště: Louka u Litvínova
Oblast pátrání: Mostecko-Kopisty, Svinčice; Lounsko-Smolnice, Raná, Pochvalov; Příbramsko-Láz, Pozdyně, Narysov, Sedlice

Re: Přejmenované babičky??

Příspěvekod stanley4 » pát čer 07, 2013 10:24

Shari píše:Co se týká sourozenců, mám mezi předky případ, kdy si vzali bratr a sestra z jedné rodiny sestru a bratra z druhé rodiny. Brali se v jeden den, ale jména mají různá.

rovnaký prípad mám aj ja :)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Přejmenované babičky??

Příspěvekod alt » sob čer 29, 2013 19:17

To je v matrikách vidět velice často, já to mám v rodině také.
alt
 
Příspěvky: 106
Registrován: čtv čer 14, 2012 17:08


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků