Obydlí našich předků-fotografie.

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod máculka » čtv říj 10, 2013 12:00

Karolina Vernerova píše:Nahodou jsem tu fotku potkala v pocitaci uz dneska, tak vkladam- tohle je statek ve Vitanovicich c.3 (Turnovsko), kde se narodila moje babicka- ta mala holcicka v kvetovanych satech......Fotka je tesne po 1.SV.... Dneska je uz dum prestaveny (nova okna, omitka a strecha), ale stale tam nasi pribuzni ziji, podle rodokmenu se zda, ze tam zijeme minimalne od 17.stoleti.
vitanovice mala.jpg


Dobrý den, moji předci prokazatelně bydleli kolem roku 1820 ve stejných Vitanovicích v č. 5. Matěj Bernadt. To je poprvé, kdy jsem narazila na nějakého " souseda" :D

Jinak fotky našich domů mám ale musím je nějak roztřídit a zpracovat.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv říj 10, 2013 12:33

Tak to Vás zdravím! Vitanovické rody jsou neobvyčejně stále, při čtení matrik jsem se usmívala- všichni tam pořád jsou.....
Neznám to tam do detailů, ale jména ano....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 29, 2014 16:17

A pro znovuoživení pro mne zajímavého (jsem celkem zvědavá) tématu přikládám fotku z Nemyšle, kde žil poslední dohledaný židovský předek- dům už 20 let není- škoda- a už je to zase tady: kdybych to bývala věděla.....
(vrata patří sousedům)
upr_2IMG_5514.jpg
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Lasztovicza » ned čer 29, 2014 17:26

Karolina Vernerova píše:A pro znovuoživení pro mne zajímavého (jsem celkem zvědavá) tématu přikládám fotku z Nemyšle, kde žil poslední dohledaný židovský předek- dům už 20 let není- škoda- a už je to zase tady: kdybych to bývala věděla.....
(vrata patří sousedům)

Moc pěkná chalupa. Působí ale na mne tak nějak tajemně.

Obrázek

Toto je dům mojí babičky na Slovensku v obci Stupné. Dnes už před domem nestojí ten strom, je tam jiný plot a to přední okno je zazděné. Dům má i jinou omítku. Před domem sedí moje praprateta a v náručí má moji tetu :)
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 29, 2014 17:40

Lasztovicza píše:
Karolina Vernerova píše:A pro znovuoživení pro mne zajímavého (jsem celkem zvědavá) tématu přikládám fotku z Nemyšle, kde žil poslední dohledaný židovský předek- dům už 20 let není- škoda- a už je to zase tady: kdybych to bývala věděla.....
(vrata patří sousedům)

Moc pěkná chalupa. Působí ale na mne tak nějak tajemně./quote]

Máte pravdu, je to tajemná zahrada. Zarostlá, protože pokud až do 2SV patřila Židům, tak pak už byla prázdná- takže tohle je fotka domu, kde už skoro 50 let nikdo nebydlel..... ani nevím, kdy Ti moji odešli- někdy kolem 1830, asi.

Ale i ta Vaše je pěkná :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Lasztovicza » ned čer 29, 2014 18:36

Velká škoda že se takové staré domy bourají, nebo přestavují. Ničí se tím tak ten typický ráz vesnic.
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Stagha » ned čer 29, 2014 19:15

U nás na vesnici v roce 2005 a 2010 proběhl projekt fotografování místním obyvatel a jejich domů, který navázal na práci místního rodáka z roku 1915.
http://www.lipova-spansdorf.net/galerie-fotek
Velice zajímavé srovnání. :))
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Kirvin » ned čer 29, 2014 21:58

Stagha

Opravdu velice zajímavé srovnání. A velice inspirativní.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Dagmar8 » ned čer 29, 2014 22:31

Stagha píše:U nás na vesnici v roce 2005 a 2010 proběhl projekt fotografování místním obyvatel a jejich domů, který navázal na práci místního rodáka z roku 1915.
http://www.lipova-spansdorf.net/galerie-fotek
Velice zajímavé srovnání. :))


tak jsem to prohlédla, opravdu moc zajímavé - líbí se mi, že pod těmi starými fotkami jsou jména lidí, /majitelů/, kteří tam byli vyfoceni
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Obydlí našich předků-fotografie.

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon čer 30, 2014 6:43

To Stagha: Mně se to taky moc líbilo, shodnu se s Kirvinem, že je to inspirativní.....
Šlo by např. najít nějakou starou fotku našeho domu, s pradědečkem a postavit syna na stejné místo a udělat stejnou fotku a podobně.... Modřanská radnice vydala celou knihu s fotkama- vždycky jedna je původní a druhá současná. Ty původní jsou každá z jiné doby, ale je to moc zajímavé.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků