Automatická datace starých fotografií - PhotoDater a další

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Automatická datace starých fotografií - PhotoDater a další

Příspěvekod Sil » čtv úno 15, 2024 15:57

Existují různé systémy které vám udělají odhad roku pořízení vložené fotografie, tady jich je pár na které jsem nedávno narazil, pokud víte o dalších či lepších tak doplňte.

Pro ilustraci jsem všem předhodil tuto fotografii pořízenou roku 1885 v Brně.

MyHeritage má od půlky 2023 vlastní systém PhotoDater, funguje to prostě tak že nahrajete fotku na MH jako jakoukoliv jinou, chvíli počkáte (tak cca do půl minuty jsem to vždy měl) a pokud to dopadne tak se vám v záhlaví objeví odhad konkrétního roku, a po rozkliknutí trochu detailnější rozbor pravděpodobnosti případných dekád ve formě histogramu + odhad chyby. Občas se žádny odhad neobjeví, typicky pokud je foto moc malé, nekvalitní, apod. Na výše uvedené foto to odhadlo 1885 +- 6 let, takže se to trefilo. Zde jsem ale trochu skeptický protože tu fotku jsem měl na MH už dřív, i když myslím že jsem nikdy rok nedeklaroval, u jiných fotek mám ale i tak běžně chybu 1-2 roky.

Photo Time Traveler je aktuálně formou rozšíření do placeného ChatGPT Plus, kromě odhad času pořízení tak poskytne i rozbor na základě čeho se rozhodnul. Kromě kdy se snaží i odhadovat kde byla fotka pořízena, samozřejmě z rodinných fotografií ideálně někde v interiéru to zázraky nevyrobí.

Ukázka výstupu po předložení fotografie z roku 1885:

Fotografie, kterou jste poskytl, je příkladem rané studiové portrétní fotografie. Po pečlivé analýze dostupných vizuálních prvků a kontextových informací je možné odhadnout datum a místo.

První klíčový prvek je oděv osob na fotografii. Dámské a dětské šaty odpovídají módním trendům pozdního viktoriánského období, což naznačuje období od 1870 do 1890. Vysoké límečky, strukturované siluety a zdobné detaily jsou typické pro tento časový úsek.

Druhým prvkem je fotografická technika. Použití albuminového tisku, což je metoda, která byla populární mezi 1850 až 1900, spolu s typem a stylem montáže, to vše podporuje předchozí odhad doby.

Název ateliéru "Atelier Fritz" a slovo "Brünn" umístěné v dolní části fotografie naznačuje místo pořízení. Brünn je německý název pro Brno, což je druhé největší město v Českých zemích, tehdy součásti Rakousko-Uherska. Tento název byl běžně užíván před první světovou válkou, což dále upřesňuje odhad doby na období před rokem 1918.

Na základě těchto informací lze s dostatečnou mírou jistoty odhadnout, že fotografie byla pořízena v období 1870 až 1890 v Brně, které bylo v té době součástí Rakousko-Uherska. Je však důležité poznamenat, že se jedná pouze o odhad založený na dostupných důkazech a že pro absolutní jistotu by bylo potřeba další zkoumání a potvrzení z historických záznamů.


Když pominu že to z Ateliéru Rafael udělalo Ateliér Fritz :D tak časový odhad je správný.


Photo Detective je podobné rozšíření do ChatGPT Plus. Na stejném vstupu vygeneroval:

Fotografie, kterou jste poskytli, je příkladem pozdně 19. století, pravděpodobně z období mezi lety 1870 a 1890. Tento odhad lze vyvodit na základě několika pozorovatelných prvků:

Móda a oděvy: Ženské a dívčí šaty mají charakteristiky typické pro druhou polovinu 19. století, zejména pro období viktoriánské éry. Přísný, vysoký límec a detailní zdobení na oděvu dospělé ženy, stejně jako objemné rukávy a celkový střih šatů, jsou indikativní pro tuto dobu. Dětské oděvy také odrážejí tento styl, včetně volánků a zdobení.

Účesy a doplňky: Účes dospělé ženy, sešněrovaný dozadu s nízkým umístěním drdolu, je také typický pro pozdní 19. století. Šperky a brože, které jsou vidět na fotce, odpovídají módním trendům té doby.

Fotografická technika: Samotná kvalita a styl fotografie naznačuje, že se jedná o albuminový tisk, což byla populární metoda pořizování portrétních fotografií v druhé polovině 19. století.

Studiové pozadí a nábytek: Studiové pozadí a nábytek použité ve fotografii jsou typické pro portrétní ateliéry té doby. Dekorativní sloupy a architektonické detaily jsou navrženy tak, aby vypadaly výstavně a elegantně, což bylo v té době žádané.

Místo pořízení: Na spodní části fotografie je nápis "Heller Nyfanc" a "BRÜNN", což naznačuje, že fotografie byla pořízena v Brně (německy Brünn), což bylo v té době město v Rakousko-Uhersku. Tento název studia může pomoci při identifikaci konkrétního fotografa nebo studia, pokud jsou dostupné historické záznamy.

Z uvedených důvodů bychom mohli fotografii datovat do období pozdní viktoriánské éry, což by odpovídalo rozmezí let 1870 až 1890. K přesnějšímu určení data by mohly pomoci další výzkumy týkající se fotografa nebo konkrétních trendů v módě a fotografické technice v dané lokalitě.


Každopádně schopnosti berte hodně s rezervou a bez záruky, ale určitě doporučuju na vyzkoušení. Máte zkušenosti s některým z těchto systému, případně víte o nějakém dalším?
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 29 návštevníků