11 kmoter a 1 kmotr nemanželského dítěte

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

11 kmoter a 1 kmotr nemanželského dítěte

Příspěvekod Stransky » ned led 07, 2024 18:56

Jenom zajímavost:
Často, když narazíte na nemanželské dítě, je to i s nějakou ošklivou poznámkou faráře, ale stalo se mi poprvé, že jsem narazil na záznam, kde má nemanželské ditě 12 kmotrů - 11 žen a 1 muže.
Co se asi stalo za nepravost, že vyvolala takové pozdvižení?
To vypadá skoro na demonstrační křest.
Stalo se v srpnu 1698 v Čermné na Orlickoústecku.
Snímek: http://pix.stransky.cz/spurius1698.png
Sestavuji rodokmen rodů Stránský a Váně z obcí Řetová a Dolní Dobrouč. Uvítám jakékoliv rodopisné informace o těchto obcích.
Stransky
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát bře 09, 2007 9:44
Bydliště: Lety
Oblast pátrání: Řetová, Dolní Dobrouč, Čermná, Přívrat, Česká Třebová, Lhotka, Parník

Re: 11 kmoter a 1 kmotr nemanželského dítěte

Příspěvekod LelaWarren » sob dub 27, 2024 13:24

Stransky píše:Jenom zajímavost:
Často, když narazíte na nemanželské dítě, je to i s nějakou ošklivou poznámkou faráře, ale stalo se mi poprvé, že jsem narazil na záznam, kde má nemanželské ditě 12 kmotrů - 11 žen a 1 muže.
Co se asi stalo za nepravost, že vyvolala takové pozdvižení?
To vypadá skoro na demonstrační křest. milují zahraniční online casina
Stalo se v srpnu 1698 v Čermné na Orlickoústecku.
Snímek: http://pix.stransky.cz/spurius1698.png

Ahoj, to je opravdu fascinující nález! Možná to mohlo být gesto komunity, aby ukázala podporu matce a dítěti v situaci, která byla v té době společensky velmi citlivá. Často se společnost snažila izolovat a stigmatizovat nemanželské děti, ale v tomto případě to vypadá, že obec se rozhodla postavit za ně. Bylo by zajímavé zjistit více o sociálních poměrech v této oblasti v dané době.
LelaWarren
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 04, 2023 14:36

Re: 11 kmoter a 1 kmotr nemanželského dítěte

Příspěvekod Zora » sob dub 27, 2024 14:40

Nepoužívejte citace tam, kde to není důležité. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků