Jména vil v Bílovicích nad Svitavou

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Jména vil v Bílovicích nad Svitavou

Příspěvekod Sil » ned dub 17, 2022 10:49

Chtěl bych se jen podělit o náhodný poznatek při prohledávání sčítacích operátů 1921 v okolí Bílovic nad Svitavou, jde o takovou zajímavost - pravděpobobně k ničemu :)

V Bílovicích nad Svitavou stojí v Palackém údolí vedle sebe tři vily ze záčatku 20. století, jedna z nich vila Anna je dnes kulturní pámatkou viz https://pamatkovykatalog.cz/vila-anna-13672944 (je o ní i tato Bakalářská práce od Karolíny Mazálkové). Zbylé dvě vily jde vidět třeba zde (vila na kraji u pomníku S.K Neumanna dnes čp. 104), nebo zde (vlevo vila Anna, vpravo vila dnes čp. 283).

Nikde jsem na webu nedohledal jména zbylých dvou vil (ani mě nenapadlo že nějaké mají), ale ve sčítacích operátech z 1921 jsem na ně náhodou narazil. Konkrétně v operátech pro Kanice z 1921, ukázalo se že před 1924 tyto vily spadaly do katastru Kanic, teprve v roce 1924 se přičlenili k Bílovicím a jsou to dnes ony vily v Palackém údolí (a mimo jiné od té doby má vesnice oficiální název Bílovice nad Svitavou). V těchto záznamech je vidět:

Kanice 1921 - tehdejší čp. 73, po přesunutí do Bílovic čp. 165 - vlastnil Dr Bedřich Eisler (sken 112 s majitelem, sken 114 se jménem "Frant Villa"(?) a "Villa Frantisko"(?) - tak nevím jestli Františka? Možná to blbě čtu a je to G... )

Kanice 1921 - tehdejší čp. 77, po přesunutí do Bílovic čp. 104 - vlastnil Isidor Butschowitzer (sken 132 s majitelem, sken 134 se jménem "Vila Gina" (možná zkráčeně Regina?) )

Kanice 1921 - tehdejší čp. 78, po přesunutí do Bílovic čp. 283 - vlastnil Dr Bedřich Eisler (sken 138 s majitelem, jméno neuvedeno ale podle majitele a podle druhé vily která má jiné jméno toto je Anna)

Určit která je která (současná čp.) jde třeba na základě majitelů, například pro tu dnešní čp. 104 na kraji se píše v Bílovickém zpravodaji:
Honosná vila před sokolovnou byla postavena v roce 1904, jako letní sídlo ji vlastnil majitel textilní továrny v Brně Butschowitzer.

Procházel jsem další Bílovické zpravodaje a všemožné weby ale náznak původních jmen jsem nenašel. Samozřejmě to může znamenat že nejsou pro nikoho nějak moc důležitá, ale mě to přišlo zajímavý...
Sil
 
Příspěvky: 270
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků