Kumulace talentů?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Kumulace talentů?

Příspěvekod dendrofil » čtv pro 23, 2021 6:54

Během zkoumání matrik pro obec Brníčko mě v jedné z konce 18. století uhodilo do očí kolik pro mě známých příjmení se v matrice vyskytuje. Například Havelka, Merta, Skaumal, Qvapil, Lehar, Horky, Viktorin. Podotýkám, že pouze u Lehára je ten původ na 100% doložen, ale původ předků osobností, ke kterým lze přiřadit jména na Moravu jednoznačně směřuje. Všichni ti známí byli hudebníci a především to byli skladatelé. Je to jen náhoda?
dendrofil
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv pro 23, 2021 6:21
Oblast pátrání: Oblast trojúhelníku Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Jihlava zčásti mlynářské rody (Truplovi, Machkovi, Jonákovi)
V okolí Brna farnosti Čučice (mlynářské rody Nerudovi, Schotkovi, Suchovi), Březník, Dolní Kounice, Jinošov, Mohelno, Ořechov, Oslavany, Rosice (Petrčkovi, Staňkovi), Troubsko (Kroupovi), Zbraslav
Šumpersko

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod zburget » čtv pro 23, 2021 8:10

Není to náhoda - tohle jsou příjmení poměrně běžná v dost široké oblasti - až skoro po Boskovice. Např. v okolí Konice jsou Havelků, Kvapilů a Skoumalů matriky všech obcí doslova plné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod Zora » čtv pro 23, 2021 8:22

https://operaplus.cz/pred-151-lety-se-n ... anz-lehar/


Na netu je i úvaha, že snad rod pocházel od franc. vojáka z dob napoleonských válek, LeHarde...
https://sk.wikipedia.org/wiki/Franz_Leh%C3%A1r
Pomůže jedině to prozkoumat
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod luko » čtv pro 23, 2021 14:41

Každá rodina má legendu o napoleonském vojákovi. Například já mám mezi předky rod Audy. Četl jsem někde článek, že tento rod, rozšířený kolem Brna, založil napoleonský voják. Má to však háček. Ten rod tady byl prokazatelně už dlouho před Napoleonem. To samé má v rodině kolega. Traduje se u nich, že jejich příjmení je původně francouzské. Jmenuje se Papula :lol:
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod Zora » čtv pro 23, 2021 14:45

zrovna včera jsem řešila příjmení Badin, dokonce na netu je uvedeno, že předek napoleonský voják. nedalo mně to, příjmení existuje v Nových Bránicích i v cca pol. 17. století.

A pozor, na Jižní Moravu se také dostali francouzští kolonisté v době Marie Terezie a Františka Lotrinského. Je dobré si předem ověřit, zda příjmení nemůže pocházet z této doby.

Je však otázkou, zda nejde o vojáky z doby třicetileté války.... přece jen se tu proháněl kdekdo...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod zburget » čtv pro 23, 2021 15:56

Jj, u nás se taky tradovalo, že příjmení Burget sem přišlo s napoleonskými vojáky. Padlo to po tom, co už můj otec došel do roku 1750. No a já posunul první výskyt prokazatelného předka do roku 1666 do boskovické sklárny, kdy byl mistrem. A někde v hostorii Boskovic jsem se dočetl, že si vrchnost pozvala skláře z německa. A pak že francouzský voják…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod dendrofil » pát pro 24, 2021 5:18

Pro případ, že by někdo chtěl zkoumat Lehárovy předky po mužské linii. Narození pradědečka Lehara najdete v obci Brníčko.
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f4d8e75585

K tomu napoleonskému vojákovi z sk Wikipedie. Mám stejnou připomínku jako kolega výše, protože Uvedený předek se narodil roku 1782 to bylo Napoleonovi cca 13 let.
dendrofil
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv pro 23, 2021 6:21
Oblast pátrání: Oblast trojúhelníku Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Jihlava zčásti mlynářské rody (Truplovi, Machkovi, Jonákovi)
V okolí Brna farnosti Čučice (mlynářské rody Nerudovi, Schotkovi, Suchovi), Březník, Dolní Kounice, Jinošov, Mohelno, Ořechov, Oslavany, Rosice (Petrčkovi, Staňkovi), Troubsko (Kroupovi), Zbraslav
Šumpersko

Re: Kumulace talentů?

Příspěvekod Zora » pát pro 24, 2021 9:14

https://www.myheritage.cz/site-family-t ... lyTreeID=2


rodokmen je na myheritage - nekontrolovala jsem, ale vypadá docela důvěryhodně...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků