Zastřelen z flinty

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Zastřelen z flinty

Příspěvekod noir » pát pro 17, 2021 11:26

V matrice úmrtí z roku 1709 v Červeném Záhoří jsem našel zajímavý zápis. Sice doslovně záznam celý nepřečtu, ale dovozuji si, že byl jeden chlapec zastřelen flintou shozenou druhým chlapcem z police.

https://digi.ceskearchivy.cz/4069/167/2193/2511/51/0
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Zastřelen z flinty

Příspěvekod zedir » sob pro 18, 2021 1:21

Zajímavý záznam, osobně vždycky oceňuji zápisy podobných příběhů a faráře či kantory "aktivisty", kteří se rozhodli takové okolnosti zaznamenat.

...pochováno jest pacholátko jménem Jan, po nebožtíkovi Jiříkovi Jindrovi z Červeného Záhoří. Nota bene: ten byl zastřelenej z flinty, kterou flintu shodil druhej chlapec z police a vona spustila, jeho trefila...

Podobných případů jsem z této nebo dřívější doby v matrikách viděl více a vždycky mě napadá otázka, nakolik asi bylo v této době rozšířené vlastnictví střelných zbraní prostým lidem, protože se muselo jednat o dost nákladnou věc, kterou by si nepořizoval někdo, kdo pro ni nebude mít využití, sám střelný prach musel také být velmi drahý, pak vůbec možnost jeho výroby zajišťovali sanytrníci zastupující panovníka, takže tu byl i pečlivý dohled nad takovou důležitou surovinou jako je sanytr; co se týče prostředků pro nějakou osobní obranu, v této době si myslím, že si naprostá většina lidí vystačila s chladnými zbraněmi, obzvláště rolníků a řemeslníků, pro které to bylo pochopitelně v první řadě nářadí a dennodenní pracovní pomůcky - nože, sekery, cepy, srpy, kosy... Další otázka také je, k čemu mít střelnou zbraň, z níž nebudu umět střílet (a zvlášť se zřetelem na velmi omezenou účinnost a přesnost dřívějších palných zbraní, klesající geometrickou řadou po několika desítkách metrů), což by zase vyžadovalo alespoň trochu praxe, a tím zase nutnost vyšších nákladů; lovení zvěře v panských lesích by šlo stěží utajit... Možná nad tím moc přemýšlím, ale vždycky se mi rozjede takový myšlenkový vlak.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zastřelen z flinty

Příspěvekod zeter » sob pro 18, 2021 8:56

budu jenom spekulovat, ale řekl bych, že u "držitelů nelegálních zbraní" mi nejlogičtější připadá právě pytláctví (nebo aspoň tak to mám zafixované z literatury, kde je to celkem častý motiv)... k tehdejším zbraním sice bylo potřeba sehnat střelný prach, ale to je tak všechno - perkusní zbraně jinak nepotřebují nic speciálního, žádné střelivo atd (nasekat olovo nebo odlít kule/broky asi nebyla žádná velká věda). Kde vzít tu zbraň samotnou, to je asi zásadější - možná tak či onak přes armádu (myslím samozřejmě neoficiálně, např. ve formě suvenýru z nějakého bitevního pole :-) )?
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zastřelen z flinty

Příspěvekod zburget » sob pro 18, 2021 14:36

Kdyby to byl "suvenýr" z bitevního pole, pak nemohl být problém, si jako příslušenství k tomu uvenýru na bitevním poli pořídit i slušnou zásobu střelného prachu, popřípadě i kulí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zastřelen z flinty

Příspěvekod zburget » sob pro 18, 2021 14:43

Ještě dodatek - k perkusním zbraním už je potřeba mít zápalku. Ale v roce 1709 ještě perkusní zbraně nebyly (ty se objevily až o 100 let pozděj) - byly ještě s křesadlovými zámky. A tam opravdu není potřeba nic, než střelný prach.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zastřelen z flinty

Příspěvekod zeter » sob pro 18, 2021 15:34

máte recht, já mám ve zbraních hokej, takže se mi ten pojem perkusní chybně rozšířil směrem do minulosti...
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků