Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JanaVi » čtv pro 09, 2021 17:08

V pozemkové knize panství Točník jsem se dočetla,že Adam Svoboda se dopustil mordu nad Valentinem Kučerou jinak poklasným ze vsi Březový. Po vykonání náležitého právního procesu a po mnohých přímluvách dostal milost. Vdově po Valentinovi a čtyřem sirotkům měl vyplatit určitou sumu. Nevím, jestli jsem to přečetla a pochopila dobře. Zdá se mi to jako malý trest. Je to tak, jak si myslím?
https://ebadatelna.soapraha.cz/a/1963/338
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod zburget » čtv pro 09, 2021 18:16

Tak, malý trest…
Nahoře je napsáno, že grunt po svém otci převzal za 40 kop grošů. No a vdově a sirotkům má zaplatit tak, že každý z nich dostane skoro 43 kop gr., tak si myslím, že je to celkem dost vysoká cena, kterou musel zaplatit.

…a když se to tak vezme, kdyby ho popravili, tak by z toho vdova a sirotci neměli nic (tedy jen zadostiučinění, že konala spravedlnost) a postarat by se o sirotky asi musela obecní kasa. Takhle byli celkem dobře zaopatření a obecní kasu to nestálo ani denár.
Nehledě na to, že kdyby ho popravili, museli by shánět dalšího hospodáře, který se bude starat o grunt. V době těsně po třicetileté válce určitě vrchnost nestála o to, aby jim ubyl další sedlák.
A to vůbec nic nevíme o pozadí té vraždy. Tedy - mohlo to být třeba taky jen nějaké zabití z nedbalosti, v sebeobraně, v opilosti, těžko říct…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JanaVi » čtv pro 09, 2021 18:38

Děkuji za jiný pohled na věc. Asi jsem to viděla jako vraždu nikoliv z nedbalosti a tím mi ten trest připadal nedostatečný. Ale s vaším vysvětlením to začínám vidět jinak a musím vám dát za pravdu. Jsem ještě zvědavá, jestli právě tento Adam je mým předkem, protože jsem zatím neměla čas propojit ho s mým nejstarším dohledaným Svobodou z Hředlí.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod zburget » čtv pro 09, 2021 18:43

Jako já netvrdím, že to nebyla vražda. Možná byla, možná klidně zákeřná a plánovaná a chladnokrevná. To se ale dnes, bohužel, nedozvíme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JanaVi » čtv pro 09, 2021 18:57

Když jsem si přečetla poklasný, fantazie mi okamžitě podstčila něco jako - byl přistižen při krádeži obilí na panském, které měl poklasný na starost, a poté poklasného zabil. Třeba se ještě někde dočtu i o tom poklasném, ale jako panský zaměstnanec asi nikde uvedený nebude. A matriky zemřelých pro tento rok nejsou.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod zburget » čtv pro 09, 2021 19:03

Možná jsem mimo - ale jestli měl grunt, proč by kradl obilí? To by musel krást ve velkém, aby to mělo nějaký smysl = nemohl by tam být sám a to by se mu už nikoho jen tak zamordovat nevyplatilo. Byli by svědci.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod Zora » čtv pro 09, 2021 19:15

Nečetla jsem.
Poklasný patřil k panským zaměstnancům, Pokud by se jednalo o vraždu, pak musely být na straně vraha velice vážné důvody, které vedly k omilostnění...
Předpoklad, že někdo zavraždí poklasného - stál nad šafářem a
(dozíral na svážení, mlácení, uskladnění a prodej obilí
- a "nic" se mu nestane, je podivný...
POklasný sice ještě nebyl úředníkem, patřil ale k panské čeledi...

Spíš se domnívám, zda třeba jednání, chování zemřelého nebylo tak hrubé, že k vraždě došlo ze strany vraha v naprosté bezmocnosti... , nebo zabránil nějakému hanebnému konání poklasného...
Poklasný nechodil po poli a nehlídal, kdo co krade a na tohle by si před ním dali poddaní velký pozor.-.. Seděl nejčastěji ve stavení a určoval, co se kde má udělat za práci. tu pak přiděloval poddaným prostřednictvím šafáře...
Na poli byl pouze ve žních... dohlížel na mlatce a na úrodu... , posléze měl na starost uskladnění, někdy i prodej obilí...

V polovině 17. st. by byla za vraždu automaticky smrt.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JanaVi » pát pro 10, 2021 14:32

Dnes jsem se k zápisu vrátila a zkusila ještě jiné zdroje, protože mi to tak trochu stále leží v hlavě. V Soupisu poddaných podle víry 1651 jsem ve vsi Březová našla Valentu Poklasného a ženu Kateřinu. Tak asi Valentin Kučera nebyl poklasný, ale měl příjmí Poklasný. V Březové nebyl zámek ani velkostatek, to by vysvětlovalo, že onen Valentin nebyl nijak vysoce postavený. Ovšem ve stejném soupisu poddaných nemůžu najít Adama Svobodu se ženou Kateřinou ani jeho rodiče Matouše a Markytu. Je tam jen Adam Tkadlec s Kateřinou. Jak jsem byla schopná přečíst zápis v pozemkové knize, tak Adam asi poctivě platil rodičům, sestrám, vdově (později podruhé vdané) a sirotkům po zavražděném až do své smrti v roce 1673, kdy mu bylo asi 50 let.
Asi tedy bude blízko pravdě úplně první vysvětlení od zburget - Adam byl asi jinak dobrý, pracovitý hospodář a bylo pro všechny výhodnější, aby se staral o hospodářství, zaopatřil rodiče, dvě sestry, vdovu i sirotky, proto mohl dostat milost.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JHS » stř led 05, 2022 22:24

Vražda se stala 21.listopadu 1651 ve Hředlích. Dá se to dočíst v kopiáři pana Jana Kolence z Kolna tehdejšího hejtmana zbirovského. Píše na Českou královskou korunu protože si neví rady co s ním dál. V zápise přímo stojí " ... vdova po neboštíkovi .... na mě nastupuje a za pomoc žádá, nevěda já o své újmě, jak v jedné i druhé příčině se chovati, od Vašich Milostí milostivého naučení a resolucí poslušně očekávám ". Důvod pro došlo k mordu asi nebylo nutné psát. Pak si asi Jan Kolenec vyměnil se svými nadřízenými pár dopisů a v jednom se píše (byť je tzo pak přeškrtáno), že za něj "solicitíroval" jeho otec. Bohužel v tom kopiáři jsou pouze jeho listy, co odpovídala Česká královská komora buď není, nebo to je v jiném fondu.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JanaVi » čtv led 06, 2022 8:49

Dobrý den, děkuji moc za zajímavé doplnění, můžete mi prosím napsat, kde bych mohla nahlédnout do zmíněného kopiáře?
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JHS » čtv led 06, 2022 9:33

Já jsem si ty kopiáře fotil přímo v archivu. Ono je jich podstatně více a ne jen od hejtmana Jana Kolence z Kolna, ale i těch následujích. Každopádně ty Kolencovi (tuším 4 svazky) byli vydané časopisecky někdy v letech 1900-1905. Podívejte se do Digitální knihovny Akademie věd ČR a hledejte Věstník Královské české společnosti nauk. Ten vycházel od cca 1890 a v některém z těch ročníků byly kopiáře uveřejněné. Já to zjistil až potom co jsem si je nafotil, stáhnul, ale už jsem si neukládal odkazy.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod J.i.Š.i. » čtv led 06, 2022 9:35

Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Milost pro sedláka, který se roku 1652 dopustil mordu

Příspěvekod JanaVi » ned led 09, 2022 23:09

Děkuji Vám oběma za zajímavou četbu. Netušila jsem, co vše bych si ještě mohla přečíst.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků