Biologičtí otcové nemanželských dětí

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod zeter » sob srp 21, 2021 10:07

Narazil jsem nedávno na zajímavý případ z první poloviny 19. století - svobodná matka dvou nemanželských dětí se spolu s poručníkem u vrchnosti domáhala, aby jejich otcové (dva různí!) na děti platili. V obou případech úspěšně.
V matričních záznamech narození je u obou dětí kolonka otce prázdná, bez poznámky. (Dotyčná měla s třetím mužem, kterého si nakonec vzala, tři další nemanželské děti, ke kterým se on už přihlásil a v matrice je to poznamenáno.)

Na fóru se problém biologického otcovství probírá opakovaně, vždy s logickým a nevyhnutelným závěrem, že mater semper certa est - a to samozřejmě pořád platí (a týká se i dětí narozených v manželství :-) ), ale v některých případech se zjevně lze opřít i o nematriční prameny, bohužel vesměs zatím nedigitalizované.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » sob srp 21, 2021 15:14

Já slyšel o tom, že narodí-li se páru 2 děti, tak 1. je v obličeji podobné na otce, 2. na matku, každé další je kombinací obou rodičů.
v obličeji je 5 oblastí, které se porovnávají.

Jinak pak je ještě vzorec pro přibližný výpočet výšky dětí v dospělosti, kdy se vychází z hodnot výšek rodičů, výsledkem je jiné číslo pro chlapce a jiné pro dívky.

A pak tu máme krevní skupiny, ale to už obejít nejde.

Někdy může být otcem osoba, která platila za dítě školné, prý to je uváděno ve třídních výkazech.

A pak je tu speciální skupina. žena se vdává těhotná a né vždy si brala otce dítěte.

Takže chce-li mít sestavovatel rodokmenu 100% jistotu musí jít po mateřské linii
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod zeter » sob srp 21, 2021 20:33

u toho prvního punktu - máte nějaký odkaz? Moc se mi to nezdá.

S tím školným to je zajímavé - součástí vrchnostenského rozhodnutí v tom případu, který zmiňuji, bylo, že otec nemanželskému synovi zaplatí vyučení se řemeslu podle jeho (synovy) volby.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » ned srp 22, 2021 9:36

U té pododbnosti na otce a na matku odkaz nemám.

Ale dle obsahu této práce(nečetl jsem ji, jen výsledek z gůglu) tomu tak bude
https://is.muni.cz/th/n83o0/BP_edit.pdf

V oblasti, kde žili mí nemanelští předci třídní výkazy digitalizované nejsou, ale oni těch tříd moc nevychodili.

Pak jsme se v hodinách biologie učili, že hnědá barva očí je dominantní, takže 4 z 5 potomků by měli mít hnědé oči,
ale znám případy, kdy otci s hnědými oky se narodily pouze děti se světlou barvou očí.

A případů, kdy rodiče mají tmavé vlasy a děti jsou blond je u nás opravdu hodně., asi to bude vodou z kohoutků :lol:
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod Radix » ned srp 22, 2021 9:51

"Tato práce neukázala zásadní souvislost mezi pořadím narození potomků a podobnosti
k některému z rodičů a tedy vyvrátila obě hypotézy, které byly v této práci stanoveny. Přesto
však některé výsledky napovídají tomu, že určitý trend by v tomto ohledu být mohl a proto by
toto téma za předpokladu standardizovanějšího a rozsáhlejšího vzorku mohlo být námětem
další práce."
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » ned srp 22, 2021 10:13

Měla autorka studie jistotu, že potomci porovnávaných rodičů jsou opravdu jejich biologickými potomky.
Tuším, že pro ČR platí, že třetina otců vychovává nevlastní dítě, aniž by o tom vědělo.

hodnotitelé byli studenti gymnázia, nebylo by lepší porovnávat fotky osob ve stejném věku?

Naše babička říkala, že otec má barvu vlasů po matce dědy, je dědův prvorozený syn, porovnal jsem fotky obličeje a podobnost tam je.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod Mistr Jan » ned srp 22, 2021 10:39

Možná trochu mimo, ale připomněli jste mi, jak se u nás v rodě nese vlasatost. :-) máme oba s mámou poměrně husté vlasy – babička ze strany mámy taky a stejně tak i její matka, moje prababička...

A tady to pramení. :-) Můj prapraděda měl očividně dost bujnou kštici :-) https://ibb.co/hstZNJk

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » ned srp 22, 2021 10:50

my jsme byli jednou s prarodiči u holiče
a holička říkala: ti kluci mají krásně kudrnaté vlasy
a babička : to mají tady po dědovi
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod zeter » ned srp 22, 2021 11:35

Radix, filmovymaniak - tohle je opravdu neprůkazné, autorka to zmiňuje opakovaně, a těch metodologických problémů je tam podle mě příliš mnoho, autorka sama zmiňuje možnou chybu způsobenou nestejným věkem (já byl třeba jako kluk podobnější na matčinu stranu, ale později se to "převrátilo" na otcovu), pak je problém s tím, že nebylo jak vyloučit nemanželské děti (i když takové rodiny by možná vykazovaly malou až žádnou ochotu se výzkumu účastnit), pak je problém s tím, že je potřeba aspoň čtyřčlenná rodina (přitom u rodiny s jedním dítětem by podobnost mohla být hodnocena taky a výsledky by potom mohly být relevantní i pro vícečlenné rodiny), potom neprofesionální a jen zčásti motivovaný soubor hodnotitelů... atdatd... jenže to by už pak bylo spíš na disertaci :-)
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » ned srp 22, 2021 15:24

Já jen doplním které body v obličeji se posuzují, dle toho, co jsem slyšel dříve: oči, uši, nos, brada a lícní kosti.

vliv na podobu obličeje můžou mít i nemoci či BMI snad i rozdílná výška a kouření

Nevím jak funguje ta funkce na myheritage a co vše porovnává na fotce a jestli se tomu výsledku porovnání fotek dá věřit, já si to pro srandu jednou zkoušel.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod Kiara » pon srp 23, 2021 22:55

Pak jsme se v hodinách biologie učili, že hnědá barva očí je dominantní, takže 4 z 5 potomků by měli mít hnědé oči,
ale znám případy, kdy otci s hnědými oky se narodily pouze děti se světlou barvou očí.

Já mám oči zelenohnědé, otec mých dětí hnědé. Prvorozený syn má oči po mně, zelenohnědé, druhorozená dcera po otci hnědé :D

A případů, kdy rodiče mají tmavé vlasy a děti jsou blond je u nás opravdu hodně., asi to bude vodou z kohoutků
Záleží na tom, jak jsou ty blond děti staré :D malé děti mohou být klidně od narození do určitého věku blond, potom jim vlasy ztmavnou.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod Mistr Jan » pon srp 23, 2021 23:20

Kiara píše:Záleží na tom, jak jsou ty blond děti staré :D malé děti mohou být klidně od narození do určitého věku blond, potom jim vlasy ztmavnou.

Přesně tak...prvních pět let svého života jsem měl světlé blond vlasy, pak mi postupně ztmavly. Dnes je mám tmavě hnědé (a husté po prapradědovi :mrgreen:)
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » úte srp 24, 2021 9:49

Kiaro, dle článků na netu( z ženských webů) ta teorie o dominanci hnědých očí je již vědecky vyvrácena)
Otec hnědé oči, matka modré , starší sourozenec hnědé, já modré s hnědými "tečkami"

s těmi vlasy, soused co má černé vlasy šel s nedávno narozenou dcerou, která měla blond vlasy.
A sousedka vždyť ty máš přece černé vlasy a on nato: já měl jako malý také blond vlasy

S otázkou sousedů, že dítě má blond vlasy, ale vy všichni máte tmávé, jak je to možné jsem se setkal i jindy.
odpověď: náš syn, který má černé vlasy byl po narození blonďák.
Mně to taky nesedí, když všichni v rodině mají tmavé vlasy, a jediný vnuk má blond prý po dědovi, co má dnes černé vlasy, ale jako malý hoch měl blond vlasy

A nebo tvrzení: děda měl hnědé vlasy, ale co vím, tak děda má černé vlasy a všechny jeho děti taky.

Jak jsem psal otec měl vlasy po otcově matce, takže patří do rodiny
Znáte někdo případ, kdy dítě má barvu vlasů po někom z prarodičů?
třeba otec černé, matka hnědé, dítě blond
otec černé, matka černé, ditě rezavé - jen takových případů je více
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod Zora » úte srp 24, 2021 10:13

Barva vlasů u dítě je nestabilní, vyvíjí se přece. ...
Podle toho se nedá nic vyčíst.
U příbuzných nějaké rodiny také nic s jistotou nepoznáte, nevíte, kdo je biologický otec nebo biologický praděda.

Podle této teorie by byl otcem dětí v ulici jeden asi 80letý pán, který měl naprosto holou hlavu... Novorozenci jsou většinou bez vlasů...

Tohle jsou úvahy naprosto o ničem, zvlášť pokud čerpáte z "ženských webů", tam jsou snůšky hloupostí, nejde o obsah, jde o příspěvek. (být viděna, být dobře hodnocena, být za hvězdu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Barva_o%C4%8D%C3%AD
Podrobnější článek, který se zabývá barvou očí v mnoha vědeckých souvislostech.

No a pokud se chcete pobavit (opět web pro dámy) , tak tady je kalkulačka, která Vám vypočítá, jakou barvu vlasů bude mít Vaše dítě :-)
https://womencalc.com/cs/child-hair-col ... r=2#result

tady další kalkulačky, třeba na výpočet počtu dětí podle věku :-)
https://womencalc.com/cs/child-calculator/

Přeji příjemnou zábavu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Biologičtí otcové nemanželských dětí

Příspěvekod filmovymaniak » úte srp 24, 2021 10:56

Zoro, díky za tu kalkulačku,
jen nabízí možnosti Tmavá barva, Světlá barva, Zrzavá

Takže mne to pobavilo
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků