Rodový katastr

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Rodový katastr

Příspěvekod jardaepp » sob říj 20, 2012 10:39

Dobrý den,
při svém pátrání ve farnosti Kapličky jsem narazil na index ve formě "Rodového katastru". Ještě jsem se s tím nesetkal. Je to fantastická pomůcka. Samozřejmě je dobré údaje ověřovat, ale moc to pomáhá při rozplétání vztahů mezi Josefy, Václavy, Adalberty atd. v jedné vesnici.
Je to výjimka anebo jste se s tím už setkali?
Děkuji.
jardaepp
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 25, 2011 8:14
Bydliště: Praha

Re: Rodový katastr

Příspěvekod Zora » sob říj 20, 2012 12:25

Několikrát jsem viděla zde na Moravě kolem Brna index řazený podle příjmení, tedy napřed všichni s příjmením Navrátil, potom s příjmením Novák a nakonec Novotný.
Ale nevím, zda se to nazývá Rodový katastr....
V Rakousku jsem narazila na index narozených, kde je kromě roku narození a čísla fol. např.:
Eybl Frederic (Hanss + Sophie) . tedy příjmení, jméno zrozence a v závorce křestní jména rodičů), to je taky velice dobrá pomůcka
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodový katastr

Příspěvekod jardaepp » sob říj 20, 2012 13:11

Zapomněl jsem přidat odkaz.
http://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs&menu=3&id=4717
Tady je uveden muž dle abecedy,jeho žena,děti s výtahy z matrik a odkazy,odkazy na předky.
jarda
jardaepp
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 25, 2011 8:14
Bydliště: Praha

Re: Rodový katastr

Příspěvekod Zora » sob říj 20, 2012 13:14

škoda, na to jsem zatím nenarazila....
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodový katastr

Příspěvekod Zdenek » ned říj 21, 2012 17:31

Ano, také jsem něco takového viděl. Ve farnosti Cholina (archív Opava) je rodný index určitého období zpracován tímto způsobem.

V praxi to vypadá tak, že pokud vás zajímá třeba rodina Josefa Nováka, tak si nalistujete písmeno ,,N,, vyberete si toho správného Nováka a pod jeho jménem naleznete jméno jeho dětí s daty narození s odkazy na stranu, kde naleznete podrobnější zápis.

Matrika 6302 snímky 111-121

Myslím si, že ale něco takového je jen ojedinělým jevem a jednalo se jen o jakousi soukromou iniciativu místního faráře.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Rodový katastr

Příspěvekod Zora » ned říj 21, 2012 19:16

Už jsem někde zmiňovala, že si to občas faráři vytvářeli pro svoji potřebu a potřebu svých následníků, hlídali, jak jsou snoubenci v event. příbuzenském vztahu, zvlášť v odlehlých obcích, kde nebylo příliš mnoho nové krve. Ale bohužel to většinou je pouze v cirkevních archivech....
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků