Rodné příjmení matky uvedeno jako příjmení otce

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Rodné příjmení matky uvedeno jako příjmení otce

Příspěvekod JaninaB » pon kvě 10, 2021 17:13

Narazila jsem na jeden zvláštní zápis. U všech potomků tohoto páru jsou jako rodiče uvedení Matěj Machka a jeho manželka Kateřina. Pouze u zápisu těchto dvojčat je uvedeno, že jsou synové Matěje Doležal aliter Machka a jeho ženy Kateřiny. Doležal je přitom rodné příjmení Kateřiny. Nemáte s tím někdo zkušenost? Šlo jen o chybu nebo je v tom zápisu nějaký záměr?

Jana
Přílohy
sourozenec Martina Machka - podivný zápis.jpg
JaninaB
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte led 14, 2014 14:37

Re: Rodné příjmení matky uvedeno jako příjmení otce

Příspěvekod Zora » pon kvě 10, 2021 17:16

Pravděpodobně jde o fakt, že otec dvojčat bydlel v domě, kde (i dříve) bydlel otec matky dvojčat.
Příjmení po střeše. Podobně, jako je uváděno často - Zeť a následuje příjmení otce matky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodné příjmení matky uvedeno jako příjmení otce

Příspěvekod JaninaB » pon kvě 10, 2021 19:57

To je pravda, přiženil se tam. Moc zajímavé, ještě jsem se s tím nesetkala. Zase jsem se dozvěděla něco nového. Moc děkuji.
JaninaB
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte led 14, 2014 14:37

Re: Rodné příjmení matky uvedeno jako příjmení otce

Příspěvekod CharlesFly » pát črc 16, 2021 14:01

NIc výjimečného v tom nevidím. Jen u svých předků jsem se s tímto případem setkal dvakrát.
viz např:
O Philip Fidler & Margaretha Schütznerová (3. zápis vlevo) https://digi.ceskearchivy.cz/2309/6/1343/1665/65/0
jejich syn pak N Adalbert Schützner rodičů P+M Schütznerových (3. zápis vlevo) https://digi.ceskearchivy.cz/2303/76/1319/1073/54/0
CharlesFly
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte kvě 18, 2021 20:02
Oblast pátrání: Okres Jindřichův Hradec: Mrákotín, Člunek, Suchdol, Cep
Okres Třebíč: Rokytnice nad Rokytnou


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků