Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Příspěvekod DragonRN » pát črc 12, 2019 16:16

Dobrý den všem!
Po delší době jsem se opět dostal k pátrání v matrikách a téměř okamžitě jsem narazil na problém, s kterým nedokážu pohnout. Proto se obracím na vás o pomoc, radu, vysvětlení.
Josef Svoboda a Lidmila dcera Jana Hubeného, půlníka z Krouny 36 měli svatbu 25. 11. 1811 v Krouně 36 (obrázek č. 1). Oba byli protestanti (podle zápisu v matrice), ale matrika je Farního úřadu římskokatolické církve Krouna (SOA Zámrsk, sign. 250, matrika O 1797-1831). Oddával farář Daniel Márton, který byl v letech 1792-1828 farářem Českobratrské církve evangelické v Krouně. V matrikách Českobratrské církve evangelické žádný zápis o svatbě není (nebo jsem ho aspoň nenašel).
Obrázek 1.jpg
Obrázek č.1

Podle zápisu v matrice N Farního úřadu Českobratrské církve evangelické Krouna (SOA Zámrsk, sign. R13-3, matrika N 1823-1838) se těmto dvoum dne 16. 3. 1823 narodil a byl pokřtěn syn Jan (obrázek č. 2).
Obrázek 2.jpg
Obrázek č. 2

Podle zápisu v matrice N Farního úřadu římskokatolické církve Krouna (SOA Zámrsk, sign. 247, matrika O 1797-1826) se těmto dvoum dne 17.7. 1823 narodil a 18.7.1823 byl pokřtěn syn Jan. Tedy pokud to čtu správně a není to Jiří (obrázek č. 3).
Obrázek 3.jpg
Obrázek č. 3

A nyní moje dotazy:
1. Bylo běžné, že zápisy svateb, případně narození a úmrtí se zapisovaly do římskokatolických matrik, i když šlo např. o evangelisty a evangelická církev v obci existovala, včetně kostela?
2. Je JAN narozený r. 1823 v obou případech jedna a ta samá osoba? pokud ano, jak si vysvětlujete zápis v evangelické a i římskokatolické matrice s rozdílnými datumy?
3. Pokud ne a jde o dvě rozdílné osoby, jak je možné, že mají stejné rodiče a jde o 2 narození v rozsahu 4 měsíců? Pochybuji, že Josef Svoboda a Lidmila Hubená jsou v tomto případě 2 různé páry.

Doufám, že nečtu něco špatně nebo jsem něco nepřehlédl a nedělám zbytečnou paniku!
Předem děkuji za názory nebo vysvětlení! Novák
DragonRN
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte úno 11, 2014 21:03

Re: Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Příspěvekod Zora » pát črc 12, 2019 16:28

Přečtěte si v sekci Rady do začátku Noříme se do matrik.

Pouze stručně
Po Tolerančním patentu sice existovaly církve evangelické, ale úředně na jejich činnost dohlížela katolická církev. Evangelické církve vedly své vlastní matriky . pouze pro vlastní potřebu (ne vždy se dochovaly), ale ty nebyly uznány jako úřední, tuto platnost měly pouze katolické matriky.
Povinností evangelických církví bylo předávat informace o všech matričních událostech příslušnému katolickému knězi.
Proto byl každý evangelík zapsán dvakrát.

Možná by pomohlo se podívat i na to, které evangelické církve u nás po Toleranční patentu byly a k jakým změnám došlo po roce 1918 (1920) a pak i později - názvy.

Českobratrská církev před rokem 1918 (1920) u nás neexistovala, viz třeba seriál F.L. Věk, kde se starý soused Žalman chce k této víře přihlásit, ale není mu to dovoleno.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Příspěvekod janpechacek » pát črc 12, 2019 16:36

Dobrý den,

jde o jedno dítě týchž rodičů. Evangelické matriky nebyly až do roku 1829 považovány za úřední dokumenty a zápisy tak musely být duplikovány v matrikách katolických, kde k tomu jsou navíc předtištěné kolonky. Od roku 1829 do roku 1866 musely být evangelické matriky nadále dozorovány katolickým knězem. Rozdíl v datech bude způsoběn tím, jak se dostala informace o narození/křtu na katolickou faru. Mohlo dojít k chybě. Určitě bych dal přednost zápisu v evangelické matrice.

Příště prosím dejte raději sken celé strany, ať je třeba jasné, jaké kolonky jsou vyplněny.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Příspěvekod janpechacek » pát črc 12, 2019 16:39

Zora píše:Možná by pomohlo se podívat i na to, které evangelické církve u nás po Toleranční patentu byly a k jakým změnám došlo po roce 1918 (1920) a pak i později - názvy.
Českobratrská církev před rokem 1918 (1920) u nás neexistovala, viz třeba seriál F.L. Věk, kde se starý soused Žalman chce k této víře přihlásit, ale není mu to dovoleno.


V Krouně byli Helvéti, po roce 1918 ČCE
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Příspěvekod Zora » pát črc 12, 2019 16:51

janpechacek píše:
Zora píše:Možná by pomohlo se podívat i na to, které evangelické církve u nás po Toleranční patentu byly a k jakým změnám došlo po roce 1918 (1920) a pak i později - názvy.
Českobratrská církev před rokem 1918 (1920) u nás neexistovala, viz třeba seriál F.L. Věk, kde se starý soused Žalman chce k této víře přihlásit, ale není mu to dovoleno.


V Krouně byli Helvéti, po roce 1918 ČCE


Ono je to o tom, že by si tohle kolega měl nastudovat samostatně, najít, vyhledat, aby se orientoval. Mohla jsem to napsat rovnou, ale cíleně jsem to směřovala na něj. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jedna osoba - dva zápisy v rozdílných matrikách?

Příspěvekod DragonRN » pát črc 12, 2019 18:21

Děkuji všem za odpovědi! Ano, já vím, že Českobratrská církev vznikla až po r. 1918. Já jen uváděl názvy matrik tak, jak jsou vedeny v SOA Zamrsk. Pravda ale je, že vztahy církví jsem si mohl více nastudovat. Ještě jednou díky!
DragonRN
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte úno 11, 2014 21:03


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků