Soupis poddaných x Berní rula

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř kvě 22, 2019 19:55

matju píše:ještě mne napadá jestli nemůžete být někde na hranici panství, jestli se v soupise nemohli objevit zapsaní někde jinde, neznám místní podmínky, jen nápad..ta Vaše neshoda je opravdu velká a divná...


No o to mi právě jde. To by ale přece znamenalo, že přesídlili. Řešil jsem to již v jiném vlákně (Místní název), tak jen stručně.
V r. 1651 v Soupisu v Mříčné v jilemnickém panství sedlák Jiřík Kavka s manželkou Mandalinou a dvě děti. 1653 , narození Marie v Mříčné, rodiče Jan Kavka a Mandalina. 1654 v Berní rule v Mříčné stavení sedlské kavkovské pusté. 1651 v sousedním semilském panství žádný Kavka, 1654 v Berní rule na panství semilském v Rybnici (cca 10 km od Mříčné) Jan Kavka, zahradník. Tuším, že se jedná o pořád stejnou osobu. Jan x Jiřík může být snadná záměna a spoléhal bych víc na faráře, který psal křest, takže Jan. Kdyby pouze chyběl v Soupise v Rybnici a objevil se až v Berní rule, tak bych si mohl myslet, že se nějak do Soupisu nedostal. Ale tím, že zároveň mizí v sousední Mříčné (ani v dalších matrikách N, O, Z v Mříčné žádná stopa), tak to považuji za velmi pravděpodobné. V Rybnici pak zakotvil a měl mnoho potomků. :)
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod matju » stř kvě 22, 2019 20:11

Velmi pravděpodobně ano, Kavkovi se přesunuli z Mříčné do Rybnice, ale byla bych opatrná, 100% to být nemusí ... Taky to může být 1651 otec Jiří manželka Mandelina, 1653 již syn(nebo jiný příbuzný) Jan a manželka Mandelina, 1654 syn Jan (nebo jiný příbuzný) se přestěhoval z rodného domu do Mříčné...
Spíš mi ale přijde zvláštní, že se Vám neshodují ani ostatní přijmení. Myslela jsem to tak, jestli ti chybějící lidé nemohli být spíše omylem v soupisech zařazeni pod jiné panství (počítám, že v soupisech to bylo více jedno, důležité bylo kam jsou řazeni podle berní ruly, aby tam odváděli peníze :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř kvě 22, 2019 20:23

Děkuji Vám, že se věnujete mému problému. Jiří Kavka, uvedený v Soupisu v Mříčné má uvedený věk 31 let, jeho žena Mandalina 26 let. Mají 10 Annu a 9 letého Jana. Takže Marie narozená v r. 1653 je nejspíš skutečně dcerou téhož páru, jako Jan a Anna. Kdyby krom sedláka Jana Kavky žil v Mříčné i Jiří Kavka (nejspíš by byli bratry), proč by nebyli zapsáni v Soupisu oba. A oba by museli z Mříčné odejít, protože v matrikách po několik prozkoumaných následujících desetiletí není úmrtí, narození ani sňatek žádného Kavky.
Pokud se jedná o pořizování Soupisu, prováděli to zřejmě úředníci daného panství. V jilemnickém je podepsán tamním hejtmanem, v semilském hrabětem, majitelem panství.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod matju » stř kvě 22, 2019 20:43

Jasně, už si zas nepamatuju to Vaše předchozí vlákno a nedívala jsem se, takže pak je Vaše úvaha oprávněnější. Stále bych s tím však zacházela opatrně, protože jsem zastáncem aspoň 98% jistot :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř kvě 22, 2019 20:53

Souhlasím s Vámi. Musím mít nějaké pracovní hypotézy a hledat, která je nejpravděpodobnější. Jestliže osoba jistého jména a příjmení někde beze stopy mizí a za rok se osoba téhož jména a příjmení objevuje 10 km daleko, považuji to za slibné. 100% to už asi nebude nikdy. Dokonce ani nevím, jak pravděpodobnost v podobných případech počítat.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod matju » stř kvě 22, 2019 21:08

Bez těch gruntovnic je to smůla :( Řešila jsem podobnou věc u sebe při hledání stop po Václavu Jaroši na Smiřicku, prolézala matriky okolních farností, prohlížela gruntovnici (začíná až od r. 1660), srovnávala BR a soupis atd... První zmínka 1663 gruntovnice Rtyně, pak 1664 se rodí děti, jinak nic, přišel odnikud, svatba nedohledána... Pak se na mne usmálo alespoň malé štěstí... Při průzkumech gruntovnic okolních obcí, kde jsem vysledovala nějaké spříznění (byli odtud hodně kmotři) jsem našla zmínku, že v obci Rožnov Eva Nohálka kupuje v roce 1663 od Václava Jaroše chalupu... A vystopovala jsem v jedné splátce, že platila za zakoupenou chalupu Václavu Jarošovi do Rtyně. Hurá, vím, že před 1663 bydlel v Rožnově. Drobnost, ale potěší....Ale toho času, co to zabralo :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř kvě 22, 2019 21:18

Je to jak píšete. Občas se usměje štěstí, jindy je neuvěřitelná smůla. Třikrát se mi například stalo, že jsem dohledal narození pěti, šesti sourozenců mého předka, ale jeho samého ne. A na kolik zajímavých zápisů člověk narazí, ale týkají se bohužel předků lidí, kterým genealogie nic neříká.
Děkuji za Vaše inspirativní příspěvky.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod matju » stř kvě 22, 2019 21:26

Což mi ještě podsouvá myšlenku, co kmotři Kavkovic potomků, odkud jsou? Nedá se nějak od nich odvodit spojitost mezi Mříčnou a Rybnicí?
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Soupis poddaných x Berní rula

Příspěvekod matju » stř kvě 22, 2019 21:32

A pak jsem také ještě zkoušela prohlížet všechny děti narozené v určitém období v obcích, které mne zajímaly a dívat se, zda jim za kmotra nebyl někdo z lidí, kteří mne zajímali ( je to hodně jehla v kupce sena, ale dá se tak pokusit zjistit, zda ten člověk ještě v obci žil)... No nic pro dnešek dobrou noc :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků