Databáze - ano či ne

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Zora » úte kvě 21, 2019 21:50

Pokud jsou někteří kolegové přesvědčení o tom, že je to tak špatně, nic jim nebrání v tom, aby pod moji radu a požadavek na přečtení napsali přepis. Jsem pak sice za blbce, ale na to už jsem si zvykl. Jen si musí všichni uvědomit to, že živatel má bez jakékoli snahy to, co chtěl a příště přijde s požadavkem na čtením krasopisného záznamu znovu.
Nesouhlasím, je třeba dodržovat to, co je v pravidlech, tedy nečíst tam, kde není viditelná snaha.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Šušara » úte kvě 21, 2019 22:06

Pro Zoru - s lidmi, se kterými si dopisuji, řeším nejen jména, ale i slova víceméně podružná, takže vím, že toho dost umí a občas se prostě potřebují ubezpečit, že něco dobře přečtou. Takže to sběratelé jmen nebudou. Ohledně pomoci - v SZ.

Pro Z.Burgeta - to, že mi lezete na nervy, neznamená, že si nevážím Vás a Vašich vědomostí. Některé Vaše reakce, jsou pro mne, krom dneška téměř diplomatku (vychovanou podle Gutha-Jarkovského a zdevastovanou časem a okolnostmi) prostě neadekvátní. Ze všeho nejvíc mi tam chybí to kouzelné slovíčko :) . Já jsem zvyklá prosit o cokoli, co potřebuju, a nějak mi to u ostatních chybí. Věta s "prosím" prostě zní lidsky i když požaduji něco, co by mělo být samozřejmé.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Zora » úte kvě 21, 2019 22:14

s lidmi, se kterými si dopisuji, řeším nejen jména, ale i slova víceméně podružná, takže vím, že toho dost umí a občas se prostě potřebují ubezpečit, že něco dobře přečtou. Takže to sběratelé jmen nebudou.

Oni tedy dost umí, ale pro ubezpečení nemohou použít fórum?
Tomu nerozumím. Když umí, není pro ně problém přepsat zápis, a požádat o přečtení pár slov .
Spíš je to o tom, že přepisovat celý zápis je zdlouhavé. V tom případě ale pomohou požádat v sekci Hledám pomoc a nechat si přečíst jen slovo podružné.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Šušara » úte kvě 21, 2019 22:18

Pro Zoru - když my si krom toho ještě pěkně pokecáme :) . No a to na fóru není.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Zora » úte kvě 21, 2019 22:26

Šušara píše:Pro Zoru - když my si krom toho ještě pěkně pokecáme :) . No a to na fóru není.


Pokecání chápu,. to má tak nastaveno asi každý. právě teď komunikuji o něčem zcela jiném taky s dalšími příteli.
Pak to ale není vysvětlivka, že nemohou dát přečíst něco na fórum.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod zburget » úte kvě 21, 2019 22:38

Šušara píše:…Ze všeho nejvíc mi tam chybí to kouzelné slovíčko :) . Já jsem zvyklá prosit o cokoli, co potřebuju, a nějak mi to u ostatních chybí. Věta s "prosím" prostě zní lidsky i když požaduji něco, co by mělo být samozřejmé.
Opět nechápu. Pokud potřebuju s něčím poradit, tak o to vždy požádám. Když ale uživatele upozorňuju na něco, co mu chybí, moc nerozumím tomu, o co bych ho měl prosit. On něco potřebuje, tedy požádal. Já ho upozorním na to, že je potřeba něco doplnit. Považuju to za korektní a vůbec ne neslušné. Jestliže jsem se někde zachoval jinak, prosím o informaci kde to bylo.

Zatím jste mě obvinila z povýšenosti, neuctivého chování a neochoty pomáhat. Důkazy pro tato svoje tvrzení jste ale žádné nepředložila. Buď je prosím předložte nebo mě přestaňte obviňovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Boza » pát kvě 31, 2019 13:48

Ad tvary jmen, rep. databáze: i když zabírá odhadem méně než 1% "stavového prostoru" jmen a příjmení, vnímám pro hledání jmen a příjmení toto fórum jako extra užitečné už tak, jak je.

Jednoduše proto, že jiné varianty (Okoun, KdeJsme, NaseJmena, prijmeni.cz, etc. etc., koneckonců i generické vyhledávače jako Seznam a Google) jsou na tom daleko hůře a pokud něco najdou, tak snad jen omylem (čest výjimkám). Zde se můžu začíst do příspěvků a třeba najít mě dosud neznámou variantu příjmení, případně tip na další postup. Takový Google mi sice bude sofistikovaně vyhledávat i skloňované tvary, ale budu je hledat mezi tunami balastu.

Jinak většina z těch, co si uvědomují že jméno mělo/má více tvarů tak už dnes varianty zapisují (např. v sekcích Příjmení, Hledá se apod.), v sekci Čtení starých materiálů se občas tento přístup dobrovolně vyskytne také. Byť tam je přínos diskutabilní, viz opakující se diskuze o transkripci a transliteraci.

Osobně si myslím, že nemá smysl v ohledu tvarů jmen cokoli po přispěvatelích (tazatelích i odpovídajích) vyžadovat.

EDIT: když tak nad tím dumám, tak zde obsažených jmen a příjmení bude hrubě pod 0.01% - jen v současnosti v ČR jich budou tisíce, jakmile se budeme bavit o Rakousko-Uhersku, tak je to daleko horší :)
Naposledy upravil Boza dne pát kvě 31, 2019 15:25, celkově upraveno 1
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Databáze - ano či ne

Příspěvekod Zora » pát kvě 31, 2019 14:17

Já jsem ten původní příspěvek nepochopila...
Kolegyně Šušara píše, že je zbytečné psát příjmení tak, aby se dala dohledat v databázi... stejně to většinou nejde. Pak zase napíše, že vyhledávat lze, že si to neuvědomila.

V příspěvku šlo spíše o to, že se jí zdálo zbytečné trvat na detailních přepisech a bohužel také o kritiku - podle mě nevhodnou - postupů kolegy Burgeta.
Jakmile se začalo diskutovat, tak vlastně všechny své výhrady nějak změnila a nakonec se přestala k čemukoliv vyjadřovat.

Ale slíbila, že bude vítat nováčky, pokud bude mít čas a stejně tak bude doplňovat nebo žádat o doplnění dnešních tvarů příjmení.
Tak uvidíme. Zatím tu od svého posledního příspěvku nebyla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků