Sňatek katolíka s nekatolíkem

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » ned kvě 12, 2019 20:02

Tohle se tady probíralo už několikrát.

Podařilo se mi zjistit následující:
Takový sňatek měl být umožněný po prvním vatikánském koncilu (1869–1870), ale tuhle informaci ještě nemám potvrzenou. Pokud se mi ji podaří potvrdit, dopíšu.

Nicméně - Kodex kanonického práva z roku 1917 zakazoval bez výslovného dovolení kompetentní autority manželství katolíka s nekatolickou stranou. Jako podmínky k jeho udělení se vyžadoval spravedlivý a vážný důvod, záruka, že katolická strana vytrvá ve víře, stejně jako povinnost snažit se o obrácení nekatolického manžela ke katolické víře. Takové manželství se většinou neuzavíralo v kostele, ale jen v sakristii s jednoduchým obřadem.

Takže minimálně od roku 1917 už sňatek katolíka s nekatolíkem možný byl. Sice k tomu byl zapotřebí dispenz (mimochodem ten je k tomu zapotřebí i dnes) a rozhodně takový sňatek nebyl uzavírán nijak ochotně, ale možný byl.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod Zora » ned kvě 12, 2019 20:24

Myslím, že je to hodně spletité.

Po uznání evangelické víry (toleranční patent) byla umožněna manželství katolik - evangelík (tedy nekatolík)
A to jak v katolickém, tak i v evangelickém kostele. Platila ovšem především ze strany katolické církve velmi přísná pravidla.

manželství katolík - židovská víra (tedy také nekatolík), rozhodně do r. 1918 nemohlo být v rámci katolické církve uzavřeno a domnívám se, že i po tomto datu. Totéž pro evangelíky.

Sňatek katolíka s bezvěrcem v katolickém kostele, to po roce 1918 netuším.

"Smíšený" sňatek tedy mohli v katolickém kostele uzavřít ti, co byli pokřtěni - katolík, evangelík. od r. 1781.
Někdy na fóru proběhl zápis o sňatku tuším s budhistou, (nejsem si zcela jista, o jaké šlo náboženství) Zkusím dohledat.
Z

edit
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7856/187
ženich jako budhista dostal dispens.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod matju » ned kvě 12, 2019 20:28

Já mám zkušenost, že sňatek katolíka s nekatolíkem možný určitě byl - např. v roce 1806 si Jan Jaroš vdovec a protestant bere Kateřinu Svobodovou svobodnou katoličku (Soa Zámrsk - České meziříčí sign. 22-8 O (1793-1856)str. 14) U svatby nemám žádnou poznámku o udělení dispenzu, ale třeba to tam jen nezapsali, to posoudit nedokážu. Svatbu mají zapsanou tuším jak v katolických tak evangelických matrikách....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod Zora » ned kvě 12, 2019 20:32

matju píše:Já mám zkušenost, že sňatek katolíka s nekatolíkem možný určitě byl - např. v roce 1806 si Jan Jaroš vdovec a protestant bere Kateřinu Svobodovou svobodnou katoličku (Soa Zámrsk - České meziříčí sign. 22-8 O (1793-1856)str. 14) U svatby nemám žádnou poznámku o udělení dispenzu, ale třeba to tam jen nezapsali, to posoudit nedokážu. Svatbu mají zapsanou tuším jak v katolických tak evangelických matrikách....


Na to vůbec nebyl třeba po telerančním patentu žádný dispens, to byl sňatek dvou pokřtěných osob. Jen katolická církev to viděla velmi nerada a snažila se uzavření sňatku co nejvíce oddalovat. Měla zájem na tom, aby evangelík přestoupil ke katolické víře. Někde na netu se dají dohledat i podrobnosti.
V roce 1805 neměly evang. matriky úřední platnost, takže se vše zapisovalo ještě do katolických. Katoličští kněží měli na evangelickými zápisy dohled.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod Zora » ned kvě 12, 2019 20:46

Omezující podmínky pro početní růst tolerančních evangelíků Tíživou záležitostí se staly přestupy k evangelickým církvím po 1.1.1783, kdy skončilo období, kdy bylo možno přestoupit k evangelické církvi pouze na základě přihlášky a pohovoru před komisí, která měla ověřit, zda přestupujícího není možno přesvědčit k návratu ke katolické víře. Tyto přestupy byly po 1.1.1783 neobyčejně znesnadněny povinným šestinedělním katechetickým cvičením u příslušného katolického faráře.K zahájení tohoto cvičení musel dát souhlas příslušný vrchnostenský úřad a souhlass konečným převedením z katolické do evangelické církve po absolvování katechetického cvičení musel dát krajský úřad. Všechny tyto instituce, včetně příslušného farního úřadu, mohly své akty víceméně bez kontroly a možnosti odvolání proti průtahům protahovat i na celá léta a po celou tu dobu ovlivňovat žadatele o přestup při nejrůznějších úředních příležitostech, což se také namnoze dělo. Proto také počet dokonaných přestupů k evangelickým církvím v celém následujícím tolerančním období.
do roku 1861 byl zcela minimální a zdaleka nemohl vyrovnat odstupy ke katolické církvi. Značným problémem byla v této souvislosti smíšená manželství. Až na Valašsko a část Českomoravské vysočiny na rozhraní Čech a Moravy byli evangelíci v Čechách a na Moravě ve svých regionech minoritou, byť i mnohde početnou. Toleranční patent, který evangelíky občansky zrovnoprávnil, uvolňoval kompaktnost a dřívější uzavřenost jejich náboženského společenství. Proto rostl rychle počet smíšených manželství, kde ale dle tolerančního patentu musely minimálně tři čtvrtiny dětí náležet katolické církvi.Vedle toho se stále více, zejména v diaspoře, uplatňoval tlak na evangelické ženichy,aby se podpisem reversu vzdávali práva na výchovu synů (dcery musely být všechnyvychovávány v katolickém náboženství) v evangelickém náboženství. V důsledku tohozejména v evangelické diaspoře převažovaly odstupy nad přístupy k církvi, což sbory,které měly převážně diasporní charakter, ještě více oslabovalo. Jestliže v roce 1785 bylo v Čechách z celkového počtu oddaných párů 1,8%evangelických a 0,7% nábožensky smíšených (zbytek procent byly čistě katolické ažidovské páry), v roce 1800 to bylo již 1,5% a 0,9%. Obdobně na Moravě a ve Slezskubylo v roce 1785 5,5% evangelických a žádné smíšené páry, v roce 1800 pak již 4,1%evangelických a 1,1% smíšených párů. Situace se postupně stabilizovala a pokles podílu evangelických párů se zmírnil. Pro rok 1829 pak již evangelické páry v Čechách a na Moravě a ve Slezsku tvořily 2,8% oddaných párů, smíšené 1,2%. V Čechách tak vstupovalo do smíšených sňatků cca polovina, na Moravě to byla přibližně čtvrtina evangelických snoubenců. Ovšem na již zmíněném převážně diasporním Poděbradsku až dvě třetiny evangelíků vstupovalo do smíšených manželství.

Odkaz - stáhla jsem si pouze archiv
https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz

K dohledání na netu pod názvem
Vznik českých tolerančních církví
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130093955
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » ned kvě 12, 2019 21:24

Toleranční patent zrovnoprávnil (povolil) náboženství, ale z princopu nemohl mít vliv na podmínky sňatků ne/katolíků. Sňatky a jejich podmínky se řídily (a řídí) kanonickým právem, které netvořili světští panovníci, ale církevní právníci na základě rozhodnutí koncilů.
Pokud tedy církevní právo z r. 1917 uvádí, že z nějakého spravedlivého a vážného důvodu a za splnění nějakých podmínek sňatek katolíka s nekatolíkem (a není tam výslovně uvedeno, že musel být pokřtěný) byl možný, pak už v roce 1917 jednoznačně byl takový sňatek možný. Rok 1918 v tom vůbec roli nehraje. To, že v tom roce vzniko samostatné Československo, vznily nové církve, začal odliv od katolické církve jinam nemohlo mít vliv na kanonické právo (platné pro celou západní římskokatolickou církev). Kanonické právo se mění pomerně pomalu, další větší zásahy do něj se prováděly až po II. vat. koncilu, to je až na přelomu 60. a 70. let 20. stol.
To, že takové sňatky byly vzácné a jejich uzavírání bylo různě bráněno je druhá věc. Podle církevního práva možné byly. A to je, si myslím, rozhodující.

Zkusím ještě zjistit, kdy se do kanonického práva ta možnost sňatku katolíka s nekatolíkem dostala a zkusím sehnat přesné znění příslušných paragrafů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2019 0:22

myslím, že mateš kolegy.
Operuješ s pojmem nekatolík, aniž bys ho nějak vymezil. Možná nechtěně spojíš v textu dvě období, takže kolegové získávají pocit, že píšeš o tom, že po tolerančním patentu nebyly možné svatby katolík - evangelík a pokud ano, byly snad něco výjimečného.

Chápu, že se snažíš napsat něco o tom, proč po roce 1917 (datum přesně neznám, ) došlo uvnitř katolické církve ke změnám, řekněme v pohledu na náboženské vyznání druhého ze snoubenců.
Ale píšeš to tak nešťastně, že vlastně popíráš víš než století existence smíšených sňatku typu katolík-evangelík.

Je fajn, že se zajímáš o církevní právo, ale myslím, si, že zde to vysvětluješ nesprávně, neb neformuluješ přesně a to vše vede ke zmatenosti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 7:26

Uznávám, že to není úplně přesné.
Křesťanské církve rozlišují víc skupin lidí podle vyznání:
  1. Pokřtěný ve stejné církvi (katolické, protestantské)
  2. pokřtěný v jiné církvi (katolické versus protestantské)
  3. nepokřtěný (žid, buddhista,…

Rok 1917 (přesné datum asi existovat nebude) je vydání nějaké edice kanonického práva, kde je mimo jiné zakotvena otázka sňatků. Včetně všech předpisů, požadavků povinností, překážek apod.
zkusím vyzjistit maximum informací.


A ještě na okraj - vždycky se tady bavíme jen o římskokatolické, a dvou protestantských církvích. Na našem území (hlavně pak na území Slovenska) ale působila ještě církev pravoslavná. I když to byly jen malé skupinky. Ale třeba v okolí Litovle nebo v Olomouci je k vidění několik pravoslavných kostelů. I v Brně o jednom vím. Nevím ale kdy se stavěly, může to být i novodobější (prvorepubliková) záležitost.
A pak ještě existuje církev Řeckokatolická - ta je ve shodě s Římem - tedy vždy byla papežem uznávaná za platnou a církem uznává papeže, jako nejvyšší autoritu. Její církevní právo a předpisy jsou velice podobné římskokatolickým, jen jejich obřady vypadají jinak (východní ritus = podobný pravoslavnému). Řeckokatolíků je u nás taky minimum. Zajímavé by bylo vědět, od kdy u nás tato církve působí. Řeckokatolíci by snad neměli mít problém ani před tolerančním patentem, protože to byla podle normální platná církev uznávající autoritu papeže, pravoslaví by logicky mělo být vnímáno podobně, jako protestanti. Takže třeba sňatek mezi římským a řeckým katolíkem by měl být možný bez jakáchkoli překážek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2019 8:07

O jednotlivých církvích jsem se snažila napsat vše dostupné v Radách do začátku.
To, co zmiňuješ, jepodnětné, ale opravdu jen v maličké míře s vlivem na hledání v matričních zápisech.

Já bych myslela především na to, že většina kolegů nemá příliš mnoho zkušeností s církvemi, dost často je i zaměňuje, nebo ne rozumí základním principům.
Před tolerančním patentem zde (na území dnešních českých zemí) byla uznávaná pouze a jenom katolická církev a židé.
Potom přibyli evangelíci a kolem počátku (plus minus) 20. století (spíš tak k roku 1918 se začaly objevovat církve, které z části jmenuješ. Velmi zřídka a velmi dlouho čekaly na povolení, nebo třeba z pohledu Moravy měly sídlo ve Vídni a tady začaly působit později.

Zapomněl´s například na církev Československou, (později československou husitskou) a taky na Starokatolickou církev.
Pokud někdo chce získat správné, podrobné a přesné znalosti o církvích, jejich názvech, datech vzniku, to bych nechala na každém z nás - na netu vyhledatelné.

Občas - tedy po roce 1918 se vyskytne v matrikách opravdu velmi zvláštní (méně frekventované) vyznání, ale fakt jde jen o naprosto ojedinělé případy.
Z hlediska matrik je nejdůležitější vědět, že po r. 1781 začala existovat evangelická církev, - dvě konfese - navzájem se "nemusely".
Evangelíci a katolíci mohli uzavírat "smíšená" manželství.

manželství s osobou židovského vyznání bylo možné jen civilně a to od r. 1868
v tomto roce také bylo povoleno uzavírat civilní sňatek katolíkům
Sňatky katolík (resp) evangelík a osoba židovského vyznání před rokem 1868 neexistovaly, jeden ze snoubenců musel konvertovat. skoro vždy to byly ženy, ale už tady proběhl i s odkazy sňatek bývalého katolíka, který konvertoval k judaismu.

V roce 1870 byly civilní matriky všech tří druhů N, O, Z zavedeny zákonem, vedly je okresní úřady. Zápis v nich byl povinný pro všechny osoby jiného, než státem uznaného vyznání, včetně bezvěrců.
Tedy židé se zapisovali do židovských matrik, katolíci do katolických a evangelíci podle konfese do evangelických matrik.
Z matriční evidence nesměla ale vypadnou žádná osoba, takže ostatní byli zapsáni v civilních matrikách.

Přímo v katolické církvi pak došlo (zřejmě od r. 1917, který uvádíš) ke změnám, kterými se umožňovalo naprosto výjimečně uzavřít sňatek nejen mezi katolíky, či katolík s evangelíkem (to už platilo), ale také katolík s osobou , který nebyla katolického, ani evangelického vyznání
Nešlo ale o hromadnou změnu, spíš o to, že mohly vůbec existovat naprosto ojedinělé a velmi důkladně odůvodněné jednotlivé případy.
Viz například výše uvedený vyznavač budhismu.
Jen podotýkám, že tyto výjimky byly opravdu velmi důkladně prověřovány, k okolnostem se vyjadřovaly vyšší církevní úřady a samozřejmě vše platil žadatel. Nešlo rozhodně o symbolický poplatek, ba naopak.

Já bych tohle téma raději uzavřela, abychom třeba někoho nezmátli.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 9:29

No, ono s těmi církvemi (a bavím se jen o křesťanských, judaismus se mezi ně něpočítá) je to opravdu hodně zamotané. Ty dvě církve, které jsem zmínil jsou tady hodně století.

Když to hodně zjednoduším, tak to časově vypadalo nějak takhle:
Založená byla jedna jediná křesťanská církev (vyznávající, že je Ježíš Kristus Bůh a člověk) oddělením od židovství, které Ježíše neuznalo.
V rámci této církve vzniklo velkých církevních obcí a vyvinuly se dva typy obřadu - západní a východní. Ale pořád to byla jedna jednotná církev.
K prvnímu rozkolu došlo roku 1054, kdy se od původní církve oddělily církve pravoslavné. Jejich představenými jsou patriarchové a každý z nich je hlavou "své" pravoslavné církve. Patriarchové uznávají římského papeže jako sobě rovného, ne nadřízeného. Ten článek na wikipedii není zrovna nestranný a ani fakticky přesný, nicméně pro vysvětlení základního problému je dostatečný.

Když vynechám české Husity a odštípnutí církve Anglikánské, tak ke vzniku dalších církví docházelo nejdřív dalším odštěpováním od církve katolické v době reformace - Augsburská a Helvétská.
Zmíněná Řeckokatolická církev vznikla po roce 1596 tak, že se část pravoslavné církve podřídila Římu. Na našem území se to asi nemělo šanci nějak moc projevit (Slovensko s tím bude mít větší zkušensti).

Další církve pak vznikaly různým dělením hlavně protestantských církví - Baptisté, Metodisté, Mormoni…
Vzácněji sloučením - na našem území Českobratrská evangelická vznikla spojení Augsburské a Helvétské církevní obce
ještě vzácněj odštípnutím od katolické - československá husitská


Mně v té poslední poznámce šlo o to, jestli má někdo zkušenosti s tím, že by se někde na našem území objevil právě nějaký člen řeckokatolické církve. Skoro určitě by se muselo jednat o příchozího z Polska, Litvy, Slovenska nebo Ruska. Minimálně Slovensko (tedy tehdejší Uhry) by zase až tak nepravděpodobné pro něčí příchod nebylo.
Pravoslavné vyznání se v našich zemích taky objevilo už někdy v 19. stol. (tedy po tolerančním patentu), ale taky jsem nikde v matrikách nikoho takového zatím nepotkal. Tak je otázka, jak se k nim katolíci stavěli. Předpokládám, že stejně, jako k protestantům - pravoslavní byli platně pokřtěni, jen v jiné církvi.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zoubek » pon kvě 13, 2019 9:51

Nejrelevantnější článek, který jsem k tématu našel:
http://old.pf.upol.cz/fileadmin/user_upload/PF-katedry/teorie-prava/ZakazyManzelstvi.doc

Ve zkratce k otázce římský katolík + pokřtěný nekatolík (protestant, atd.):
- do tridentského koncilu byla smíšená manželství vzácná a příklady udělování dispensí k jejich uzavření nejsou příliš známy
- po koncilu byla zakázána, manželství však začalo řešit světské právo, které bylo snáz vymáháno
- prvotní reakcí byly výnosy Apoštolského stolce umožňující udělení dispense pod příslibem konverze nekatolíka někdy v budoucnu
- ke konverzím samozřejmě nedocházelo -> změna praxe na požadavek katolické výchovy dětí
- toleranční patent v R-U v tom zamíchal úplně a kanonické právo nemohlo být naplňováno, což vedlo Apoštolský stolec k šalamounskému řešení, kdy kněžím bylo umožněno být pasivními asistenty obřadu, ale nesměli udělit manželské požehnání. Zároveň stát umožnil snoubencům církevní konverzi před státem, kterou ale církve samotné neuznávaly.
- dál už se v tom ztrácím. Zájemci si určitě přečtou příslušnou pasáž v článku. Není v ní moc odkazů na zdroje, ale jako odrazový můstek by mohla poslužit.

Stručně řečeno v tom byl pěkný právní bordel, a praxe byla často napřed oproti právu. Změny sekulárního práva byly důležitější pro život našich předků a právu církevnímu nezbývalo než na ně reagovat. Nejhůř na tom byli asi kněží, kteří asi často ani pořádně nevěděli, jaká je momentálně platná úprava.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 11:54

Zajímavý text - podle toho tedy vyplývá, že pojmem smíšené manželství bylo dřív (před rokem 1970) označováno jakékoliv manželství katolíka s nekatolíkem (jiná konfese nebo nepokřtěnýá)
A takové svazky byly za dodržení daných podmínek možné vždy. Jak dalece to bylo reálné na území toho kterého státu je pak úplně jiná otázka. Z pohledu kanonického práva to možné bylo.
A podle tohohle textu to dokonce po tom roce 1917 bylo o něco složitější, než dřív.
Zajímavé z toho celého ale je to, že sňatek katolíka s nekatolíkem (jakýmkoliv) církev uznávala za platný.

Z hlediska kanonického práva existují překážky k uzavření manželství a zákazy.
Překážku je možné dispenzovat, pokud dispenzovaná není, manželství je neplatné.
Nerespektování zákazu ale nezpůsobuje neplatnost sňatku. Pokud se snoubenci vzali a existoval zákaz uzavřní sňatku, byl takový sňatek považován za platný.

Zajímavé.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zoubek » pon kvě 13, 2019 12:19

Hmm... já to četl tak, že uznávány byly svazky pouze mezi pokřtěnými a že třeba katolík plus židovka bylo z pohledu kanonického práva neplatné.

Jinak ty problém přetrvávají dodnes. Tohle je článek z roku 2001 a hádám, že dodnes se to moc nezměnilo:
http://www.christnet.eu/clanky/1713/svatba_jak_si_ne_vzit_katolicku.url

edit: pravopis
Naposledy upravil zoubek dne pon kvě 13, 2019 15:09, celkově upraveno 1
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 13:54

Dnes je možný (a v podstatě i celkem běžný) sňatek katolíka s nepokřtěným. Dokonce je možný i sňatek katolíka s exkomunikovaným (z církve vyloučeným).
Ona ta problematika je daleko zamotanější. Katolická církev těch statusů rzlišuje velkou spoustu:
člověk vyznávající nekřesťanské náboženství; nepokřtěný ateista; pokřtěný, ale ve víře nevychovávaný; odpadlík od církve; pokřtěný v jiné křesťanské církvi,…
těch překážek a zákazů je celá řada, kanonické právo v něm respektuje i místní právo civilní. Třeba překážkou ke sňatku je civilní nezpůsobilost - např. kanonické právo omezuje věk ženicha na min. 16 let, nevěsty na min. 14 let. Ale pokud u nás naše legislativa to omezení má vyšší, je to překážkou k uzavření manželství. Teda teď nevím, jestli je to překážka nebo zákaz. Kdyby byla překážka, je dispenzovatelná (ale ten dispens bude udělený asi jen v souladu s českou legislativou). Pokud je to zákaz, bylo by takové manželství z církevního hledisla platné. Osobně si takovou situaci nedovedu moc představit.

Manželství je v katolické církvi považováno za svátost. Ale jsou situace, kdy je manželství uznáno, jako platné manželství, ale není svátostné - tohle mi zatím nejde na rozum.

V tom odkazovaném článku z UPOL je to celkem dobře popsáno - i s těmi situacemi, kdy manželství podle civilního práva platné bylo, v dané situaci mohlo být uzavřeno jen před katolickým knězem, ale z pohledu kanonického práva bylo problematické (on sňatek v sakristii bez požehnání). A takové sňatky katolická církev uznávala za platné. Tedy dotyčný nemohl uzavřít další sňatek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek katolíka s nekatolíkem

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 13:59

Mimochodem ten článek z UPOL pravděpodobně napsal Damián Němec, takže to nebude úplně zcestná snůška nesmyslů. Měl by to být poměrně dost funfovaný pohled na problematiku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků