Pro pobavení - z matriky

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod MrTvola » pát led 18, 2019 12:52

Zdravím,
často si říkám jak to ti pánové především v těch kostelech psali - nečitelné, neúplné apod... no ale v rámci procházení jedné z matričních knih jsem u narozených narazil na krásný záznam (bohužel mě nenapadlo jej jako odkaz zkopírovat - ale zněl asi takto:
jméno dítěte: Josef
otec: Josef (dolnouherský cikán)
matka: Maria
a to je vše :D :D :D
dám cokoliv tomu kdo z toho udělá rodokmen :lol:
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod zburget » pát led 18, 2019 18:23

Jj, teď procházím matriky Konice z přelomu 17. a 18. stol. Taky tam občas u křtu nebo svatby chybí jméno otce nebo i jméno dítěte / snoubence / snoubenky (je pro ně vynechané místo)...
K úmrtím jsem se ještě nepropracoval. A tak v tom hledám narození jednoho konkrétního člověka konkrténím rodičům a prostě to tam není. I když by na to časově bylo místo. Mám všechny sourozence (asi), ale můj předek se prostě nenarodil. A nebo byl pokřtěný někde jinde a možná ho ani nikdy nenajdu...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod Zora » pát led 18, 2019 18:33

S nezapsáním dítěte mám podobné zkušenosti v tomto období. Konkretní rod mám zmapovaný, děti se narodily, ale konkretní ne, vím asi o pěti případech. Nenarodilo se, ale svatbu mělo.
Zřejmě systém lístečků - něco se ztratilo, něco bylo nečitelné... někde si třeba nebyl přepisující jistý.
Taky mám zajímavůstku, dítě se narodilo v 2. manželství matky, ale bylo zapsáno prvnímu manželovi matky, (která se po smrti manžela znovu provdala). Onen zemřelý byl velmi významný, zřejmě tedy při nahlášení uvedli pro jistotu i původní příjmení (zemřelého manžela), neb druhý manžel byl asi 15 mladší , nyní mistr, majitel dílny,(po zemřelém), předtím tovaryš :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod ladajana » ned úno 03, 2019 23:11

Já si už nepamatuji kde jsem to četla, buď to byla matrika ze Skrejí a nebo z Biskoupek, ale stálo tam "Byla úplně blbá, pročež zaopatřena nebyla." To mně prostě přijde strašné. :)
ladajana
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát led 18, 2019 23:14
Oblast pátrání: Biskoupky, Skryje, Milevsko, Pacov, Příbram, Březnice, Březové Hory, Ostrava - Heřmanice, Muglínov, Rozdziele Dolne (Polsko)

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod Viridis » pon úno 04, 2019 18:35

Pane Burgete, nezoufejte - taky jsem měla jednoho takového příbuzného - nenarodil se ani v prvním ani v druhém bydlišti rodičů, kde se narodilo jeho 12 sourozenců. Oženil se - 2x, měl děti.... Až ze sčítání lidu jsem se dozvěděla, že jeho rodiče si na 3 roky odskočili na severní Moravu k rodičům matky - a tam se narodil. Nikde to nebylo poznamenané, nikdo z rodiny to nevěděl. Chce to jen trochu štěstí :-). P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod MrTvola » pon úno 04, 2019 20:15

ANO to mě také dostalo
v mém vlastním a ani ne tak dalekém kousku ...
děda Karel MOC a já jsem nebyl schopen u něj toho mnoho vypátrat (řekněme že s touto částí rodiny jsme se příliš nestýkali) = byl to despotický debil jehož první žena (moje babička) skonala "sebevraždou" dlouhou střelnou zbraní (brokovnicí se dokázala střelit do týla...). Našel jsem skoro vše co se dalo v rámci veřejných matrik = samo sebou nic... Jenže on se narodil jako KŘESŤAN v Brně (matka si z Velkého Meziříčí na porod odskočila). No a za dva roky poté pradědečka (drážní zaměstnanec z Lysé nad Labem) uhnala a on se s ní oženil a oba syny přijal za své (=změna jména).
I když jsem si požádal na matričním úřadě v Praze a uvedl veškeré podrobnosti jako nar. + svatba + dítě + úmrtí + proč na tom mám zájem = můj děda, atd..(vyjma toho že se narodil jako KŘESŤAN - mysleli jsme že se narodil jako MOC) tak mi ani matriční úřady nedokázaly pomoci...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod MrTvola » pon úno 04, 2019 20:25

A ještě z dávné historie tohoto (lépe řečeno předešlého fóra na Mageo nebo MaMedia nebo po těch letech taky už nevím přesně).
Jakási slečna nás požádala o pomoc při pátrání po předcích.
Babička jí totiž říkala že je původem ze staroitalské šlechtické rodiny PITTELŮ.
No tak se rozjelo pátrání a zkoumání a spousta lidí se snažila jí v tom jejím šlechticko princeznovském rodokmenu pomoci... a někdo snad i něco v tom smyslu našel (= nějaká taková "šlechtická" rodina v té Itálii asi kdysi i existovala)
Ale jak už to bylo na tom původním serveru zvykem ... našel se nějaký obecně zavrženíhodný a nepřející pabadatel a upozornil na historicky doložený fakt že jeden český šlechtic byl svými souputníky označován jako:
"Známý frejíř a vína pittel..."
Bohužel slečna se nám už pak nikdy neozvala
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod Kiara » pon úno 04, 2019 23:18

Viridis píše:Pane Burgete, nezoufejte - taky jsem měla jednoho takového příbuzného - nenarodil se ani v prvním ani v druhém bydlišti rodičů, kde se narodilo jeho 12 sourozenců. Oženil se - 2x, měl děti.... Až ze sčítání lidu jsem se dozvěděla, že jeho rodiče si na 3 roky odskočili na severní Moravu k rodičům matky - a tam se narodil. Nikde to nebylo poznamenané, nikdo z rodiny to nevěděl. Chce to jen trochu štěstí :-). P.Z.

Já jsem se s touto situací také setkala u rodičů svého dědečka. V rodině se narodilo celkem 10 dětí. Všichni - až na páté dítě v pořadí - se narodili v jedné vesnici, narození páté dcery se mi nikde nepodařilo dohledat. Až se na mě usmálo štěstí v matrice oddaných, když se tato dcera vdávala a k mému velkému překvapení jsem zjistila, že se narodila v 8 km vzdálených Miroticích :D Co tam moji pra-prarodiče tenkrát dělali a proč se prateta narodila jako jediná z dětí mimo rodnou obec, to už mi bohužel dnes nikdo neřekne :o
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod zburget » úte úno 05, 2019 8:11

Tak já už toho svého předka nakonec našel. Bylo to ještě trochu jinak - narodil se jinému páru szejného jména, který žil o dvě vesnice vedle. Teď řeším další problém - jeho rodiče se nikde nevzali a ani jeden se nenarodil :-) - další detektivka. Ale ono to nakonec někde vyplave.
Zatím jsem dospěl do stadia, kdy mě přestalo bavit procházet jednu a tu samu oddací matriku už asi popáté při hledání pokaždé jiného jména a vyrábím si k ní index. Kdo ví, kolikrát ji ještě budu procházet...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pro pobavení - z matriky

Příspěvekod Šušara » pát kvě 03, 2019 15:37

Ze sázavské matriky - otec neznámý, matka kurwa
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků