FRIDRICH nebo ZELENKA

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

FRIDRICH nebo ZELENKA

Příspěvekod HynekMU » sob pro 22, 2018 23:55

Dobrý den, narazil jsem u svých předků na zajímavé "PŘEJMENOVÁNÍ" ... Z Fridricha na Zelenku!?!?
Začnu svatbou, na kterou jsem se již ptal v jiném fóru:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =482&h=216
Tentokrát mi jde o otce nevěsty Barbory, o Kryštofa Zelenku z Horní Kamenice, farnost Staňkov.
Zoro, když jsem Vám psal, že jsem našel, našel jsem narození Barbory sourozenců ... ovšem později narození Barbory Zelenkové nikoli!!!
Kryštof Zelenka s druhou manželkou Barborou Pokornou měli mezi léty 1715-1721 tyto děti: Jan, Marie Magdalena, Anna a Marie Magdalena.
S první manželkou Kateřinou jsem našel "jen" dceru Marii Magdalenu narozenou roku 1708 ... Narození mé pramáti Barbory jsem nenašel, prohledal jsem i okolní farnosti a další pátrání vzdal.
Dnes jsem prohledával jiné větve svých předků v téže farnosti Staňkov a narazil na úmrtí Jana syna Kryštofa Zelenky, který zemřel ve věku 40 neděl z roku 1710!!!
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =339&h=152
Říkám si: "toho nemám v databázi, jak to???". Tak jsem se vrhl na prohledávání narozených květen-červen-červenec-srpen 1709 - cca 40 neděl od úmrtí Jana.
A našel jsem toto: http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =374&h=167
Narození Jana, otce Kryštofa a matky Kateřiny, z Horní Kamenice, vše souhlasí, jen to příjmení NE ... FridrichxZelenka???
A tak jsem našel i narození Barbory Fridrichové, později Zelenkové ... provdané Roučkové ... ?????
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =276&h=124

Setkali jste se s něčím takovým??? Je to možné??? Nebo je to jen "moje zbožné přání"???
Děkuju za Vaše názory ...
S pozdravem
Hynek MUSIL
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: FRIDRICH nebo ZELENKA

Příspěvekod Zora » úte čer 18, 2019 10:09

Já se v téhle oblasti moc neorientuji - neznám tak dobře matriky, ale na první pohled bych uvažovala o příjmení po střeše, už se psala čísla popisná, podívejte se na čísla, kde bydleli , odkud přišli a kdo na domech sídlil před.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: FRIDRICH nebo ZELENKA

Příspěvekod zburget » úte čer 18, 2019 15:43

Začátkem 18. stol. nebyla příjmení (příjmí) ustálená a k přejmenování mohlo dojít z více důvodů. Jak psala Zora - po střeše - přiženil se k Zelenkům (nebo klidně na statek, kde Zelenkovi kdysi žili a od té doby se tomu statku tak říkalo) a proto mu začali žíkat Zelenka taky.
Mně se tímhle způsobem přejmenoval Burget na Kočkovkého, aby se po pár letech zase vrátil ke svému původnímu příjmení. Resp, Děti se mu rodily chvíli coby Burgetovi, chvíli coby Kočkovskému. A přejmenovali takhle na cjvíli i jeho bratra a na chvíli ještě jeho syna.
A druhý vzdálenější příbuzný mi taky na pár let zmizel, než jsem zjistil, že ten zase chvíli používal příjmí Konvař (místo Burget).

Opravdu super práce taková přejmenování rozplítat a chce to hodně rovnávání a kontroly i mezi kmotry a svědky, jestli jsou nějak spřízení a jestli se tahle jména opakují i u jiných dětí apod.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: FRIDRICH nebo ZELENKA

Příspěvekod HynekMU » úte čer 18, 2019 16:38

Děkuju za reakce … Ano, u nás se říká "po chalupě" … osobně nemám zkušenost, ale manželka bydlela na vsi a řákává mi: " … to je syn od Mašků … " a přitom tam bydlí rodina Duchků … že prej se to jmenuje po dědovi Maškovi … A ono prej když na vesnici mají těch Duchků vícero rodin, tak je takhle rozlišujou … Je to krásný … :)
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: FRIDRICH nebo ZELENKA

Příspěvekod zburget » úte čer 18, 2019 16:40

HynekMU píše:'…A ono prej když na vesnici mají těch Duchků vícero rodin, tak je takhle rozlišujou…
Jo, tohle je přesně jeden z důvodů používání příjmení po střeše.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků