Stránka 1 z 1

Re: Kde vlastně proběhl obřad křtu?

PříspěvekNapsal: pát čer 29, 2012 10:22
od puntik
Fara pro okrsek Křenová a pod. byla původně u M.Magdaleny, teprve později, r.1914 se přestěhovala na Křenovou. Byla to tedy stále původní farnost, jen s jiným kostelem.
http://actapublica.eu/userdata/inventar ... _mesto.pdf

Re: Kde vlastně proběhl obřad křtu?

PříspěvekNapsal: pát čer 29, 2012 13:25
od puntik
No zmatky v tom určitě jsou, ale každý kř.list má jinou dataci 1911 a 1917. A ten opis 1917 vydávala fara na Křenové, tak tam nemohl napsat MM. Fara byla přejmenována a MM už neexistovala. Směrodatná by pro Vás měla být ta ulice - Arnoldova.

Re: Kde vlastně proběhl obřad křtu?

PříspěvekNapsal: pát čer 29, 2012 13:30
od zrnka písku
jen na okraj - křestní list musí mít jinou dataci, pokud byl vyhotoven jiný den...

Re: Kde vlastně proběhl obřad křtu?

PříspěvekNapsal: pát čer 29, 2012 14:05
od Jan
Zora píše:LIstinné křestní listy mají každý jinou dataci. to je samozřejmé, datum vystavení je na každém z nich uvedeno. Stejně tak chápu,proč je na nich různé označení fary jako vydavatele tohoto dokladu, ale nechápu, proč je různé označení fary, které provedla křest.
Nechápu, proč je matriční kniha - tedy skeny na netu- označena jako Neposkvrněného početí na Křenové, když vznikla u sv. Máří.
Ani ze zápisu vtéto matrice, ani z listinných vyhotovení není jasné, kde se křest konal.
Pod kterou faru spadala Arnoldova ulice, jsem se samozřejmě začala zajímat, ale až poté, co jsem zjistila tyhle nesrovnalosti.
Zora

Pošlete dotaz na MZA, oni název zvolili a asi se budou divit proč Vás to zajímá. Matriky se přebíraly do archivu v roce 1950.
Ti kteří pak převzaté matriky evidovali zvolili tento název a protože je to už 60 let asi se nebudou mít koho zeptat proč tak
a ne jinak.

Re: Kde vlastně proběhl obřad křtu?

PříspěvekNapsal: pon črc 02, 2012 12:10
od calmar
Já myslím, že je to jasné - jak nakonec píše Jan. Matriky byly na počátku 50. let katalogizovány podle stavu aktuálního, nikoliv někdejšího a historicky správného. Malý příklad: matriky pro obec Ústí (okr. Přerov) z 19. stol. jsou katalogizovány (v ZAO) jako matriky původce ř.kat. fara Hranice - jakkoliv vznikly na faře v Kelči a do Hranic byly převedeny teprve 1908, kdy bylo Ústí odfařeno k Hranicím - dokonce byl tento stav zpětně projektován do minulosti, takže v aplikaci na internetu se pod hranickou farností úvádí Ústí, které v matrikách ovšem obsaženo není, zatímco v případě kelečských matrik je tam obsažené Ústí nesmyslně idenfikováno jako Ústí v okr. Vsetín.
Tady může teprve neznalost toho, kdo matriky popisoval, neznalému badateli poněkud zavařit.