Úmrtnost dětí svobodných matek

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod otojur » ned lis 18, 2018 20:09

Při pročítání matrik jsem si všiml zajímavé věci. Samozřejmě že dat mám málo na to abych mohl vyvozovat statisticky platné závěry, ale minimálně na vzorku, který jsem viděl, ten fenomen skutečně existuje.

Velice často dítě, které se narodilo matce, která neměla manžela, tak bylo u jeho narození hned křížek a bylo vidět že zemřelo buď do několika dní, nebo třeba do několika let.
Tento jev je častější u svobodných matek, ale také u matek, kde si "dítko" někdo osvojil.
Přemýšlel jsem o příčinách a napadly mě asi tyto:

1 - Šlo o nějakou ženu, která sama byla nějak (třeba zdravotně, nebo vzhledově) postižená. A dítě jí udělal nějaký ožralý "Lojza" cestou z krčmy. Protože se tento příběh mohl opakovat již několik generací, je možné že se v této matce nakumulovaly geny, jejichž fenotypové projevy nakonec u dítěte vyústily ve stav neslučitelný se životem. (prostě dítě bylo slabé a nemocné)

2 - Dítě se narodilo naprosto normální, ale společenské tlaky vyvíjené na svobodnou matku, a objektivně těžká materiální situace způsobovala, že prostředí nebylo pro dítě zdravé. (špatná výživa, stres, atd) To ale nevysvětluje vyšší podíl dětí, které zemřely ihned po (při) porodu.

3 - Dítě se narodilo naprosto normální, ale matka uniká z těžké situace tím, že dítě zabije. (nebo tomu nějak přispěje, či minimálně nebrání)

Je to tvrdé, nicméně si myslím že možné to je. Ani dnes netušíme co se děje za mnohými zavřenými dveřmi. Fakt je, že jsem o tomhle už někde psal a jeden člověk mi řekl že objevuji Ameriku a postnul odkaz na článek, který říká že dnešní věda zjistila, že úmrtnost dětí svobodných matek je až 3x vyšší než dětí s oběma rodiči.

Co si o tom myslíte vy? A všimli jste si něčeho takového v matrikách?

---
otojur
 
Příspěvky: 197
Registrován: pát srp 24, 2018 23:17
Oblast pátrání: Drásov u Brna, kraj jihomoravský - otcova linie
Velké Poříčí, kraj východočeský - matčina linie

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod Zora » ned lis 18, 2018 20:55

Ona si toho kupodivu už všimla Marie Terezie... proto vznikaly Zemské porodnice, a sirotčince... kde ženy a snad i narozené děti nacházely alespoň jakousi možnost přežití...

Je to všeobecně známé, těžklo se píše o tom, že k úmrtí novorozeněte, zvlášť třeba v 18. st. stačilo opravdu málo. ...
No a nebohá dívka se pak vdávala a minulost ji netížila.

viz třeba zde:
http://www.metro.cz/porodnice-zavedla-u ... e-deje_rab

Ale spoustu informací najdete v diplomkách na toto téma.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod otojur » ned lis 18, 2018 21:24

Ok, díky.. No pro mě to byl nový a překvapující poznatek. Nebo i když je to logický, tak jak to tak člověk sledoval v těch matrikách, tak jsem to najednou vnímal nějak živějc.. :)
otojur
 
Příspěvky: 197
Registrován: pát srp 24, 2018 23:17
Oblast pátrání: Drásov u Brna, kraj jihomoravský - otcova linie
Velké Poříčí, kraj východočeský - matčina linie

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod Zora » pon lis 19, 2018 0:04

Inu, předmanželské styky byly asi vždycky a všude . Jak moc to bylo ze strany žen dobrovolné, těžko říct, literatura uvádí, že se často prohřešovali sedláci na děvečkách, fakt je ten, že vnímám v matrikách častěji nemanželské děti u dívek z chudších poměrů. Nemajetnost asi ale hrála až druhotnou roli, ta prvotní spočívala spíše v tom, že dívka musela jít do služby - z domu, většinou z rodné obce. Nebyla ani pod ochranou, dohledem rodičů, ani pod dohledem sousedů...
A zase se myslím, že nešlo o její relativní "volnost", ale spíše bezbrannost. Nebyla místní, tak pokud ji přivedl někdo do jiného stavu, nebyla to věc, kterou by řešila obec, sousedé...

Zajímavý je fakt, že dost často rodily nemanželské děti ženy spíše ve vyšším věku - tedy cca 25 - 35 let, méně často ty mladší... Možná ztráta rodičů, domova, naivita, že si ji tedy potenciální partner vezme... jednoznačnou odpověď neznám.

Hodně často se svobodné matky rekrutují z míst, která byla vzdálena od obce, nebo na kraji obce - kovárny, zájezdní hospody někde i pohodnice, velmi často cihelny, později cukrovary, keramičky.
Osudy těchto svobodných matek jsou smutné, většinou šlo o ženu s původně jedním nemanž. dítětem, ale v tomhle prostředí se jí brzy narodilo další ... Dost často se ale našel osamělý muž, navrátivší se voják, nebo někdo, kdo chtěl mít jistotu vlastního domova ... o charakteru, případně zdraví manželů už ale matriky nevypovídají...

Obrovský nárůst nemanželských dětí nastal na přelomu 148. a 19. v 19. století velmi narůstal. Důvodem byly vznikající továrny, kam odcházelo za prací spoustu osob z venkova... společné noclehárny, velice těžká práce, přeplněné byty, tuberlukoza... rodiče,prarodiče, děti od těch nejmenších až po skoro dospělé, ale místo na přespání získávali v těchto bytech i podnájemníci , tzv. nocležník, matračník, "šlóf", V činžovních domech stovky osob a třeba tři tzv suché záchody na dvoře... Naprostá ztráta soukromí, tělesnost, vše se odehrávalo před očima všech... A do toho se narodilo nemanželské dítě..., ihned se stalo posledním z posledních... Moc šancí na přežití opravdu nemělo.
Dost chmurných úvah.

Pořád si říkám, že bych chtěla zjistit, zda je pravda, že svobodným matkám se častěji rodí holky. Nikdy jsem si na to neudělala čas... :-(

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod MMAGenea » pon lis 19, 2018 21:16

Skoda, ze vsechno to patrani a lusteni matrik konci u nekoho doma zapisem, nedostupnym / nepouzitelnym pro ostatni.
Ve smyslu, kdyby byly matriky strojove citelne, prepsane do databaze, bylo by veskere hledani daleko jednodussi,
a i takove napady, jako napr procento holek svobodnych matek, jednoduse zodpoveditelne..
V podstate Big data na historickych kolekcich :)
..konec povzdechu :) :)
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod Kiara » pon lis 19, 2018 23:17

Pokud jsem v matrice narazila na svobodnou matku, odhadem tak z 90% se jednalo o rodičku z velmi skromných sociálních poměrů. Tito lidé dříve hodně trpěli podvýživou a podvyživená matka tak zákonitě porodila slabé, neduživé dítě. Připočteme-li k tomu i velkou dětskou úmrtnost, která tehdy panovala, měly děti svobodných matek hodně snížené šance na přežití.
Bohužel, před dávnými lety bylo těhotenství, porod a mateřství hodně rizikovou záležitostí pro každou ženu, ať vdanou či neprovdanou a děti hojně umíraly ať už sezdaným párům, nebo svobodným matkám. Svobodné matky měly samozřejmě situaci mnohem horší, pokud pocházely ze špatných sociálních poměrů, musely velmi brzy po porodu začít pracovat, aby uživily sebe a dítě. Osobně si myslím, že mnoho nemanželských dětí předčasně zahubily podmínky, do kterých se narodily a neviděla bych v tom rozhodně žádný úmysl matky ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod Viridis » čtv lis 22, 2018 19:56

Zdravím,

můj poznatek a názor. Nemanželské dítě bylo společensky nepřijatelné, ať byla matka chudá nebo bohatá. Potrat a vražda novorozeněte byly tak těžké hříchy, že si je málokdo vzal na svědomí. Hodně těchto dětí se podle toho, čeho jsem si všimla v matrikách, rodilo v zimních nebo předjarních měsících. Nabízela se jiná příležitost - cesta do kostela ke křtu. Nedostatečně zabalené dítě bylo pokřtěno, nachladilo se a - umřelo. Případně k úmrtí přispěl jiný způsob "jemného" zacházení s novorozencem. Úmysl když ne matky, tak jejího okolí, v tom byl 100%. V době rozvoje tovární výroby jezdily "zmrhané" dělnice porodit na venkov, kde děti nechaly u cizích - často sedláků. Ti patrně dostali/dostávali nějaké finance na výživu a až tyto děti povyrostly, staly se pasáčky, děvečkami, čeledíny na statku. Tohle se v 19.století objevuje velmi často např. v Lažánkách u Vev.Bítýšky v souvislosti s rozvojem průmyslových závodů v Brně.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Úmrtnost dětí svobodných matek

Příspěvekod Zora » čtv lis 22, 2018 20:10

Viridis píše:Zdravím,

můj poznatek a názor. Nemanželské dítě bylo společensky nepřijatelné, ať byla matka chudá nebo bohatá. Potrat a vražda novorozeněte byly tak těžké hříchy, že si je málokdo vzal na svědomí. Hodně těchto dětí se podle toho, čeho jsem si všimla v matrikách, rodilo v zimních nebo předjarních měsících. Nabízela se jiná příležitost - cesta do kostela ke křtu. Nedostatečně zabalené dítě bylo pokřtěno, nachladilo se a - umřelo. Případně k úmrtí přispěl jiný způsob "jemného" zacházení s novorozencem. Úmysl když ne matky, tak jejího okolí, v tom byl 100%. V době rozvoje tovární výroby jezdily "zmrhané" dělnice porodit na venkov, kde děti nechaly u cizích - často sedláků. Ti patrně dostali/dostávali nějaké finance na výživu a až tyto děti povyrostly, staly se pasáčky, děvečkami, čeledíny na statku. Tohle se v 19.století objevuje velmi často např. v Lažánkách u Vev.Bítýšky v souvislosti s rozvojem průmyslových závodů v Brně.


V Lažánbkách se objevují odložené nemanželské děti - ale spíše v pěstounské péči, zprostředkované brněnskou Zemskou porodnicí a sirotčincem, se domnívám... musím se na to ještě podívat, zda jsou tam svobodné matky, které zde porodily, ale nebyly místní. Svobodné matky . fabričky, služky... rodily velmi často anonymně právě v této porodnici.

Jen vysvětlivku - bohatá rodina se dokázala o dítě, matku, i event. náhradního ženicha - otce postarat, dcera porodila u vzdálených příbuzných rok, dva někde přebývala, v té době se vdala a domů se vrátila s manželem a s dítětem... u těch ze slabých soc. poměrů to prostě takhle nešlo.
Já jsem ale měla na mysli spíš fakt, že v chudých rodinách byla bída a nemanželské dítě tím trpělo nejvíce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků