Databáze pohřbených, Vinohradský hřbitov, Praha

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Databáze pohřbených, Vinohradský hřbitov, Praha

Příspěvekod Kiara » úte srp 21, 2018 20:14

Musím se s Vámi podělit o jednu nepříjemnou věc, která se mi dnes stala. Hledala jsem v rámci genealogického pátrání několik osob z mého a partnerova rodokmenu na pražských hřbitovech jednak prostřednictvím databáze na http://www.hrbitovy.cz/, druhak telefonickým dotazem přímo na příslušné hřbitovní správě. To, co se týkalo partnerových předků jsem našla. Bohužel jsem k mému nepříjemnému úžasu zjistila i fakt, že ze hřbitovní databáze "vypadla" moje babička, zemřelá v roce 1931. Hrob mojí rodiny byl zřízen díky jejímu předčasnému úmrtí v poměrně mladém věku, babička byla první, kdo byl do tohoto hrobu pohřben, postupem času přibývali i další moji zemřelí příbuzní. Ti jsou v databázi hřbitovní správy všichni uvedeni, pouze babička chybí.
Když jsem se pracovnice hřbitovní správy dotazovala na příčinu, bylo mi řečeno, že všechny tyto záležitosti dříve patřily pod Pohřební službu, poté se změnil provozovatel a tím se stalo, že zemřelý z databáze "vypadl". Já jsem se s paní nechtěla přít, poněvadž moje babička figurovala v databázi ještě těsně poté, co databáze začala fungovat na portálu hrbitovy.cz a problém očividně vznikl daleko později. Mimochodem obě dvě pracovnice hřbitovní správy, se kterými jsem mluvila byly nesmírně ochotné a vstřícné, za to, co se stalo samozřejmě nemohou.
Píšu to sem proto, že před podobným problémem může stanout i jiný genealog - stopy ho zavedou na určitý hřbitov a dotazem zjistí, že stopa končí, protože nebožtík de-facto neexistuje, i když by podle všech pravidel existovat měl. Druhá věc, kterou jsem zjistila - a za kterou ty ochotné a milé dámy ze hřbitovní správy rovněž nemohou - je, že v roce 1944 kdosi špatně přečetl úmrtní, ručně psaný záznam týkající se partnerových příbuzných a z pana Stulíka udělal pana Střelíka :D, takže i na toto pozor - ani zápisy zemřelých na hřbitovní správě někdy nemusí být zcela stoprocentní a odpovídající skutečnostem :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Databáze pohřbených, Vinohradský hřbitov, Praha

Příspěvekod Dagmar8 » stř srp 22, 2018 11:12

Stalo se mi něco podobného, také jsem na hřbitově nedohledala své předky,pochované v roce 1953 a 1958 - po zavolání na hřbitovní správu mi řekli, že tam nikdy nikdo takový pochován nebyl a tvrdili to i přes to, že jsem jim říkala, že jsem osobně na pohřbu byla.
Takže mě napadlo napsat na farnost, kam moji předci spadali a požádat tamního kněze jestli by mi nepomohl. Byl velmi ochotný, zjistil v kterém hrobě byli pochováni, zjistil, že hrob hřbitovní správa pronajala již někomu jinému a dokonce mi onen hrob vyfotil.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Databáze pohřbených, Vinohradský hřbitov, Praha

Příspěvekod djrene » stř srp 22, 2018 11:49

Myslím si že hodně záleží z jaké databáze úředníci čerpají informace. Dnes většinou úředníci hledají informace ve zdigitalizovaných databazích které jsou přepsané z novějších záznamu. Staré záznamy by měli hledat ve starých hřbitovních knihách.
djrene
 
Příspěvky: 65
Registrován: stř bře 15, 2017 8:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: Databáze pohřbených, Vinohradský hřbitov, Praha

Příspěvekod Zora » stř srp 22, 2018 11:53

.....a staré hřbitovní knihy se mnohde nedochovaly, takže pak genealog našeptává úřednici na hřbitovní správě z matrik...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků