Otec neznámý

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Otec neznámý

Příspěvekod SCIIA » pon srp 07, 2006 9:08

V rodokmenu mám, bohužel, dost neznámých - neuvedených v rod. listech otců. Moje babička, prababička i praprababička z matčiny str. a otec nemají uvedeného otce. Malinká šance pro hledače těchto tatínků: z příslušného okr. archivu jsem si vyžádala výpis z matriky školních dětí (uvedla jsem v žádosti jméno, datum nar. a rok, kdy začalo dítě navštěvovat školu). Zde jsem potom vyčetla, že dítě (v mém případě babička) nemělo otce, ale poručníka (zde uvedeno jméno). Znovu jsem tedy do archivu napsala e-mail. zprávu, že hledám k tomuto listiny (resp. rozhodnutí soudu o poručnictví). Za pár dnů mi opravdu vše vyhledali a ve spise bylo jméno tatínka s jeho daty.
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Příspěvekod Dr. Taby » pon srp 07, 2006 9:14

Jsem začátečník a proto se zeptám: ono je možné napsat do archivu žádost o vyhledání v matrikách?
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

ad TABY

Příspěvekod Majkas » pon srp 07, 2006 12:34

Asi záleží na archivu. Např. Zámrsk nevyhledává vůbec a zájemcům tu dají k dispozici seznam profesionálních badatelů, z nich je možno si vybrat.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Re: ad TABY

Příspěvekod Dr. Taby » pon srp 07, 2006 13:24

Majkas píše:Asi záleží na archivu. Např. Zámrsk nevyhledává vůbec a zájemcům tu dají k dispozici seznam profesionálních badatelů, z nich je možno si vybrat.
Do zámrsku se chystám. Z Ústí je to trochu z ruky, ale je manželky příbuzenstvo. Svoje zatímhledám v Litoměřicích, což je 25 minut vlakem.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Odpověď pro Tabyho - školní matriky

Příspěvekod SCIIA » stř srp 09, 2006 20:36

Jsem také začátečnice. Do archivu jsem napsala žádost jen e- mailem (po netu mi také napsali odpověď), týkalo se ale fondu, který je lidem nepřístupný, protože byl nezpracovaný. Jinak školní matriky (pokud se zachovaly) jsou v příslušných okresních archivech.
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Příspěvekod Lyra » čtv srp 10, 2006 18:44

Školní matriky - zajímavé. Já jsem zase čirou náhodou našla jméno otce dítěte, které měla za svobodna sestra mého předka kolem roku 1830. V podkladech k oddacím matrikám (povolení k sňatku), byl dokument, v němž se dotyčná vzdává nároku na otce svého dítěte, takže se tento může oženit s jinou...
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Lucinka19 » sob lis 10, 2007 19:53

Ad školní matriky - nemám s nimi dosud zkušenost, proto by mě zajímalo, co všechno se z nich dá vyčíst, děkuji...
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Příspěvekod VLVOJTA » čtv lis 15, 2007 11:50

Osobně znám školní kroniky, které v jistém směru dublují v oblasti historie obecní kroniku, navíc se tam objevují informace o škole, kdy začal který učitel učit, kdy přijela do školy inspekce atp. Jinak nevím
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Gabriel » čtv lis 15, 2007 13:51

Jsem začátečník a do Zámrsku se chystám také...že mi nic nevyhledají, to mi nevadí, ale nechcete mi snad říct, že mě nepustí ani k promítačce a předhodí mi nějakého známého, který mi to všechno jako vyhledá? :shock: Není to nekalá soutěž (nebo něco takového)? A jaký mám vůbec důkaz, že si ty vyhledané předky nevymyslí?...To ste mě fakt dostali... :roll:
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Gabriel » čtv lis 15, 2007 14:09

omlouvám se. Příště nebudu blbě cancat, a kouknu se do ostatních diskuzí... :oops:
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Hotka » pát lis 16, 2007 12:05

Já jsem měla v ruce školní výkazy z let 1867-1896, ve kterých byly známky z jednotlivých předmětů, docházka žáků (u každého dne v měsíci bylo vyznačeno, zda byl ve škole nebo nebyl a celkový součet zameškaných půldní (den byl rozdělen na dvě půlky, takže když nebyl ten den vůbec ve škole, měl zameškané dvě půldne) za čtvrtletí.Takže vím, jaké měl můj pradědeček a jeho sourozenci známky a jak moc chodili do školy. Byla tam i poznámka, že byl očkovaný, ale proti čemu, to už ne.
Ještě tam bylo napsáno jméno otce, adresa a povolání.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lyra » pon lis 19, 2007 22:18

No, mě opravdu dojalo, když jsem kolem r. 1900 v zápisu o úmrtí jednoho chlapíka v mém rodokmenu (není to přímý předek), který se narodil coby nemanželský, našla poznámku "Nemanželský otec jeho Josef Lang". Přitom všude jinde o jméně jeho otce ani zmínka, příjmení měl po matce atd. To byla opravdová rarita.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Otec u nemanželského dítěte

Příspěvekod Claricia » úte led 08, 2008 9:03

Setkala jsem se nedávno v matrikách pro farnost Třešť s tím, že otec je u nemanželského dítěte uveden - zřejmě podle toho, jak farář znal svůj farní obvod, byl schopen do matriky tento údaj uvést. Poměrně mě to překvapilo, protože to je poprvé, co jsem se s něčím podobným setkala.

Nejedná se o děti legitimizované sňatkem - v určitých letech je to totiž uváděno v podstatě pro každé nemanželské dítě...
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

otec u nemanželského dítěte

Příspěvekod anoli » stř led 16, 2008 10:51

Já mám zas s nemanželskými dětmi následující zkušenost:
V kopii křestního listu předka, narozeného v Praze roku 1844, byl tento uveden jako nemanželské dítě, později adoptován a následně přejmenován po adoptivním otci. Vyžádala jsem si tedy z SOA Praha kopii zápisu ze Zemského soudu. Přišlo několik dokladů - křestní listy, oddací list(matky s adoptivním otcem) a samotný zápis o adopci, kde byl adoptovaný (již 28 letý) podepsán , ale ne příjmením matky, jak by se dalo očekávat, ale příjmením pravého otce.(Tedy znal ho a ctil ho?)
V matričním zápisu, který jsem pak vyhledala, byl skutečně uveden jeho otec a dokonce za přítomnosti svědků podepsaný a hlásící se k otcovství. Zcela jistě se nejednalo o legitimizaci, protože matka je při sňatku s adoptivním otcem předka uváděná jako svobodná.
Proč se ale s matkou dítěte nevzali je otázkou. Ona byla dcerou měšťana a váženého knihtiskaře v Písku a v Praze, a on dílovedoucí v knihtiskárně a syn úředníka komorálního úřadu v Uherském Hradišti...
Ještě pozn. Tento jejich nemanželský syn si o třicet let později bere také nemanželskou dceru a ta má v matričním zápisu uvedené oba rodiče a pochází také z tzv."lepší" rodiny..
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

nemanželske dite

Příspěvekod atletbrcko » stř led 16, 2008 11:01

Já většinou když se jedná o nemanželské dítě tak se k nemu otec prihlásil , ale mam jeden případ že je uvedena jen matka a uzivala dcera matcino prijmeni a po otci se asi nedopatram. je to sice jen z vypisu matriky z roku 1941 zatim jsem nemel cas jet z prahy do brna abych to zjistil

přeji pěkný den
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků