Otec neznámý

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

ještě jednou otec neznámý

Příspěvekod anoli » stř led 16, 2008 12:26

ještě mám jedno vyprávění , které se váže k otci neznámému:
prababička mé dcery mi vyprávěla: " Můj muž se narodil jako nemanželský a to kvůli hrdosti své matky. Jeho maminka byla už těhotná a měla krátce před svatbou . Její budoucí muž byl dobrá partie - bohatý sedlák z Hlinska. Nějak krátce před svatbou měl za ní přijet , a protože dlouho od vlaku nešel, vydala se mu naproti. Jaké bylo však její zděšení , když ho nachytala v obilí se svou nejlepší kamarádkou! Zatvrdila se a i když ji to rodiče rozmlouvali a nakonec i pro hanbu z domu vyhnali, nevzala si ho a až do smrti zůstala svobodná. Mého muže nakonec porodila v domě své sestry."
Později jsem zjistila, že i matka , která svou dceru pro hanbu vyhnala , se narodila jako nemanželská...
A tak má moje dcera v rodové vývodu o jednu linii méně a její prapradědeček je zde uveden pouze jako sedlák z Hlinska...
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod atletbrcko » stř led 16, 2008 12:42

to sou mi veci no ja kdybych sel na svatbu a videl jak si to moje mila rozdava nekde v sene tak bych si to taky rozmyslel
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

Příspěvekod anoli » stř led 16, 2008 21:09

atletbrcko píše:to sou mi veci no ja kdybych sel na svatbu a videl jak si to moje mila rozdava nekde v sene tak bych si to taky rozmyslel

vám se to lehko řekne když nemůžete být těhotný:lol:
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Michael » čtv led 17, 2008 12:20

ad Bílková: Zatím. Věda kráčí mílovými kroky.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod anoli » čtv led 17, 2008 21:52

Michael píše:ad Bílková: Zatím. Věda kráčí mílovými kroky.

Z toho důvodu, že vědci jsou většinou pohlaví mužského, tak vím , že tímto směrem se jejich kroky určitě neubírají (přece byste dobrovolně nerodili :lol: )
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Pablo » stř úno 18, 2009 15:28

Mate nekdo zkusenost s verohodnosti udaje "za otce se prihlasil"? ... mam to v rodnem listu sveho pra-pra-pradedecka ... narodil se svobodne matece. Byvalo to tak, ze ten otec byl skutecny otec, nebo se nekdo "obetoval", aby dite mohlo byt pokrteno, ci neco podobneho?
Pablo
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob srp 09, 2008 15:12

Příspěvekod ivannam » stř úno 18, 2009 19:45

Tak to se nedozvíte. Musíte doufat, že je to vlastní otec.
Uživatelský avatar
ivannam
 
Příspěvky: 77
Registrován: pát dub 04, 2008 12:00
Bydliště: Chomutov
Oblast pátrání: Skláři (Eisner, Gerhard, Plešinger, Fillinger, Weingart...); Košťany 20.st. (Marek, Mišta...); Rumunsko - Scaius;

Příspěvekod Jan » stř úno 18, 2009 20:34

Pablo píše:Mate nekdo zkusenost s verohodnosti udaje "za otce se prihlasil"? ... mam to v rodnem listu sveho pra-pra-pradedecka ... narodil se svobodne matece. Byvalo to tak, ze ten otec byl skutecny otec, nebo se nekdo "obetoval", aby dite mohlo byt pokrteno, ci neco podobneho?

O křest se nejednalo, dítě bylo pokřtěno a otec se přiznal k otcovství dodatečně. Vzhledem k tomu, že v té době to musel přiznat před farářem a před svědky, není pravděpodobné, že by dítě nebylo jeho.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Anna » stř úno 18, 2009 22:10

Můj děda byl nemanželský, jeho matka tvrdohlavě až do smrti tutlala jméno jeho otce, možná taky z hrdosti, nicméně děda byl normálně pokřtěn.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Pablo » čtv úno 19, 2009 17:50

OK, dik ... pametniky uz asi nesezenu, tak ho budu povazovat za praveho :-)
Pablo
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob srp 09, 2008 15:12

Příspěvekod jtks » pon úno 23, 2009 18:07

Pablo píše:Mate nekdo zkusenost s verohodnosti udaje "za otce se prihlasil"? ... mam to v rodnem listu sveho pra-pra-pradedecka ... narodil se svobodne matece. Byvalo to tak, ze ten otec byl skutecny otec, nebo se nekdo "obetoval", aby dite mohlo byt pokrteno, ci neco podobneho?


Já mám zkušenost akorát s tím, že se otec přihlásil k dítku až když bylo na prahu dospělosti, 11 let po svatbě s jeho matkou. Taky si nejsem vůbec jistá, jestli byl pravý, nebo se jednalo o tehdejší formu adopce - ono přiznejme si to, nemanželské děti to nemívaly zrovna jednoduché. Ale ta doba 11 let.... no nevím, nevím.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků