Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradišťsko

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradišťsko

Příspěvekod Zora » ned čer 03, 2012 12:07

http://www1.cuni.cz/~cadorini/svatobor/sva16.pdf

článek, který se věnuje putování a prolínání se italských rodu na MOravě

Zora
Naposledy upravil Zora dne stř čer 27, 2012 10:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod bursica.d » ned čer 03, 2012 12:55

Děkuji za článek, je pro moc zajímavý, protože tato část Moravy je oblastní mého zájmu. Až pojedu do Hradiště, tak zajdu i za paní doktorkou Čoupkovou. :D :D
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Zora » ned čer 03, 2012 13:17

je zajímavé, jak se Italové, a další furlanti stěhovali, srovnávala jsem tři práce, a ejhle, skoro v každé bylo některé z příjmení :-))), případně různě pokroucené.... Jsem ráda, že jsem někomu pomohla. Zora

zorajakub[a]volny.cz
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod bursica.d » ned čer 03, 2012 13:20

Zora píše:je zajímavé, jak se Italové, a další furlanti stěhovali, srovnávala jsem tři práce, a ejhle, skoro v každé bylo některé z příjmení :-))), případně různě pokroucené.... Jsem ráda, že jsem někomu pomohla. Zora

zorajakub[a]volny.cz


Ještě jednou děkuji. Vaše odkazy jsou velice zajímavé. :D
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod wilye » pon bře 18, 2013 13:29

Zora píše:je zajímavé, jak se Italové, a další furlanti stěhovali, srovnávala jsem tři práce, a ejhle, skoro v každé bylo některé z příjmení :-))), případně různě pokroucené.... Jsem ráda, že jsem někomu pomohla. Zora


Nedaří se mi najít další odkazy, a tak bych se chtěla zeptat, nevyskytovalo se v těch pracích i příjmení LATINA?
Můj rod Latinů pochází z Polešovic, UH, a je zajímavé, že oproti ostatním rodům je to poměrně malá rodinka.
I nyní se v ČR vyskytuje pouze 19 můžu a 20 žen, plus pár lidí v USA.
Když jsem se podívala na Ancestry (http://boards.ancestry.com/surnames.latina/mb.ashx), tak mi v hlavě hned blesklo, že by tu mohla být potencionální spojitost s Italy, ale díky této informaci se mnohonásobně zvýšila :)
Uživatelský avatar
wilye
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon úno 06, 2012 11:22
Bydliště: Praha

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod gazan » úte dub 16, 2013 13:53

Dobrý den,
mezi mými předky jsou zase Latýnové z Hovoran. Možná jsme příbuzní, protože tato jména se někdy měnila v průběhu staletí.
U nich jsem ale spíše uvažoval o chorvatském původu. Tak teď nevím.

Radomír Vlk, Zlín
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod gazan » úte dub 16, 2013 13:56

Zdravím, jednou z mnoha větví mých předků byli i Vlachovi z Jalubí.
Tak to vypadá, že tam nějaký ten Ital může být. Manželka má taky jedny, ale ti působili v Klatovech.

Vlk
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Zora » úte dub 16, 2013 14:30

Hledám původ svého Vlacha, u nás v Ivančicích byli dlouho již usazení, ale můj rod sem přišel z "Bistritz"..., syn řezníka.
V Bystrci (nyní Brno) jsem našla Wlacha vozku...v ostatních Bystřicích skoro v každé výskyt, ale bez souvislosti.
Jinak v Ivančicích výskyt příjmení Vlach (Wlach), Walach, Walek, Walch... Velmi složitě se to rozplétá...
Latina - ani podobné- žádný ( narození 1650 - 1730, sňatky 1651 - 1784)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Boneco » ned dub 20, 2014 23:24

Je to sice rok, co je toto téma založeno, ale přeci to zkusím, mně by se zase hodili italové na jinu čech, nevíte o nějakých dokumentech apod?
Genealogie Jihočeské rody
Boneco
 
Příspěvky: 103
Registrován: stř dub 16, 2014 11:30
Bydliště: České Budějovice
Oblast pátrání: Trhovové Sviny (Dvorec), Ločenice (Besednice,Bukoví, Olešnice, Polžov), Horní Stropnice, Nové Hrady, Lhenice (Mičovice, Kralovice), Prachatice, České Budějovice (Mladé), Hluboká nad Vltavou, Zbiroh (u Rokycan), Ledeč nad Sázavou (Mstislavice, Kouty, Chřenovice, Bojiště, Dobrovítova Lhota)

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Zora » pon dub 21, 2014 4:47

http://www1.cuni.cz/~cadorini/svatobor/index.html

Seznamení s Furlany a s Furlanskem

--------------------------------------------------------------------------------

z obsahu:
•Bibliografie
•sva2: Furlanský zeměpis [PDF česky] par furlan
•sva3: G. Cadorini (usp.) (1999). Cramars. Furlanští a italští obchodníci v Českých zemích. 1. Praha
◦sva4: Předmluva
◦sva5: A. Fornasin Půda, úvěrová praxe a migrace za obchodem v Karnii v novověku
◦sva6: D. Molfetta Kramáři na cestách
◦sva7: G. Cadorini Na cestách v Českých zemích
◦sva8: L. Sulitková Italové v Brně v předbělohorském období
◦sva9: G. Cadorini Furlanští kramáři na severovýchodě od Alp v 16. - 18. století
◦sva10: Ediční poznámka
◦sva11: Slovníček zeměpisných jmen
◦sva12: Poznámky
•sva13: G. Cadorini (usp.) (2003). Cramars. Furlanští a italští obchodníci v Českých zemích. 2. Praha
◦sva14: Předmluva
◦sva15: D. Darovec Vliv globální ekonomiky na migraci obyvatelstva v novověké Istrii
◦sva16: J. Čoupková Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradišťského okresu
◦sva17: E. Nováčková Furlané a Italové ve městech a městečkách západní Moravy v 16. a počátkem 17. století
◦sva11: Slovníček zeměpisných jmen
◦sva18: Poznámky
•sva19: Kronika styků mezi Čechy a Furlany [PDF česky]

Zkuste se podívat, zda by pro Vás bylo něco zajímavého.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Boneco » pon dub 21, 2014 8:09

Ježiš vy jste zlatá! Moc děkuju :-)
Genealogie Jihočeské rody
Boneco
 
Příspěvky: 103
Registrován: stř dub 16, 2014 11:30
Bydliště: České Budějovice
Oblast pátrání: Trhovové Sviny (Dvorec), Ločenice (Besednice,Bukoví, Olešnice, Polžov), Horní Stropnice, Nové Hrady, Lhenice (Mičovice, Kralovice), Prachatice, České Budějovice (Mladé), Hluboká nad Vltavou, Zbiroh (u Rokycan), Ledeč nad Sázavou (Mstislavice, Kouty, Chřenovice, Bojiště, Dobrovítova Lhota)

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Zora » pon dub 21, 2014 15:58

Pokud chcete, napište mně přes SZ příjmení, která hledáte, něco jsem už o tomto tématu za ten rok prošla. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod MartinaN » sob kvě 03, 2014 16:35

Reaguji na příjemní "Wlach". Vlachovi žili (možná žijí dodnes) v Jalubí (okres Uherské hradiště) a jeho okolí. Vím o minimálně jedné rodině Vlachových, která žije ve Staré Městě (okres Uherské Hradiště).
MartinaN
 
Příspěvky: 108
Registrován: stř úno 05, 2014 23:55

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod Zora » sob kvě 03, 2014 17:14

Díky , ale svého Wlacha mám dopátraného přes Bystřici nad P. zcela jinam, nemá s furlanty asi nic společného... uvidíme, kam se dopídím. Je to hodně boční větev. Myslím ale, že z okolí Uherského Hradiště (nebo možná Hodonín) má Vlachovy jedna členka fóra, se kterou máme společného praotce zcela jiného rodové větve. :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradiš

Příspěvekod AlesC » stř kvě 07, 2014 22:00

Při pátrání po předcích ve Frenštátu jsem taky narazil na přistěhovalce z Itálie. Tady si jeden z nich bere dceru mého přímého předka:
1848O_ColomboE@Frenstat.jpg
E. Colombo, svatba
1848O_ColomboE@Frenstat.jpg (188.95 KiB) Zobrazeno 4575 krát

Od té doby, co jsem to našel, tak se známým chlubím, že poručík Columbo od policie v Los Angeles je můj vzdálený bratranec. :)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků