Digitální informace o legionářích z I. světové války

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Digitální informace o legionářích z I. světové války

Příspěvekod Monika » sob bře 03, 2018 18:59

Hledáte-li informace o svých předcích, kteří byli v I. světové válce příslušníky čs. zahraničního vojska (tj. "legionáři"), možná byste nějaké informace mohli najít v týdeníku Československý legionář, který vycházel (1919 až 1939) nákladem Kanceláře československých legií. Byl digitalizován a zveřejněn zde: http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uu ... 13d398622b

Na pravé straně (alespoň při prohlížení na počítači) je vyhledávací okénko s nápisem "Hledat v periodiku". Zadáte-li tam příjmení hledaného předka, možná nakonec najdete zajímavé informace. Doporučuji zadat buď "Příjmení" nebo "Příjmení Jméno" případně "Příjmení Jmén" (tj zkratku jména, která byla obvykle používána). Zároveň doporučuji vyhledávat až v době, kdy už (například z VHA) víte hodnost předka (nejčastěji se setkáte s hodností "střelec", tj. dnešní vojín u střeleckého pluku) a jeho zařazení k pluku a ideálně i k rotě.

Co zde můžete najít? Předně zde vycházely seznamy vojáků, jimž bylo uděleno tehdy nejvyšší vyznanání, jaké mohl čs. občan nosit - Československý válečný kříž, ale i další seznamy, často např. zneplatnění legionářských potvrzení (pro ztrátu) apod. Většinou byli vojáci v těchto seznamech uvedeni pouze hodností, příjmením a jménem, zároveň jde většinou odlišit, zda byli v legiích v Rusku, Itálii nebo Francii, někdy jsou uvedeny i pluk a případně i rota.

Týdeník je zajímavý i obecně, protože přinášel nejen aktuální zprávy a informace, které se legionářům vyplatilo sledovat, ale i články o historii legionářů, například vycházely zajímavé informace o jednotlivých plucích nebo bitvách apod.

Mimochodem... v celé digitální knihovně se dá vyhledávat i podle příjmení - v horní části je dlouhé vyhledávací okénko. Vždy je třeba si vybrat (vlevo nahoře) příslušnou knihovnu nebo archiv a pak už lze hledat. Například v Digitální studovně Ministerstva obrany ČR http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/ jsou zveřejněné i plukovní matriky a toto celkové vyhledávání najde výsledky i v nich, alespoň tedy v jejich indexech. ;)
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3158
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Digitální informace o legionářích z I. světové války

Příspěvekod marilla » pát srp 03, 2018 6:57

Je to vychytané, pár věci jsem si tam našla:)
marilla
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků