Digi archiv I. sv. válka Halič, Morava, Slezsko

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Digi archiv I. sv. válka Halič, Morava, Slezsko

Příspěvekod Monika » pát pro 29, 2017 3:59

Náhodně jsem narazila na hodně zajímavý (alespoň pro mě) digitalizovaný fond s názvem:
Wojskowy Urząd Opieki nad grobami wojennymi Okręgu Korpusu nr V w Krakowie
volně přeloženo: Vojenský Úřad péče o válečné hroby Okruhu Korpusu č. V v Krakově
datace: 1914 - 1918 a 1918 - 1923
obsah:
1. K.K. Militärkommando Krakau, Kriegsgräberabteilung (C.K.Komenda Wojskowa w Krakowie, Oddział Grobów Wojennych) (korespondencja, dzienniki podawcze, wykazy zmarłych i zaginionych, materiały dot postępowania spadkowego po zmarłych żołnierzach) (1914) 1916-1918 (sygn. GW 1-24)
2. Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi Okręgu Generalnego Krakowskiego (korespondencja, dzienniki podawcze, indeksy, rejestry poległych, ekshumacje, składki na groby wojenne) 1918-1923 (sygn. GW 25-34)
3. Dokumentacja techniczna i ewidencyjna (wykazy poległych i zmarłych oraz jeńców, sprawy gruntowe, plany i mapy cmentarzy) 1914-1922 (1939) (sygn. GW 35-65)
4. Karty poległych 1914-1921 (sygn. GW 66-101).
(Google to jistě nějak přeloží, pokud polsky neporozumíte.)

Rozcestník k jednotlivým archivním jednotkám: http://www.szukajwarchiwach.pl/29/275/0 ... bJednostki

Nahlédla jsem do materiálů, které v názvu obsahují slova:
- Wykazy zmarłych i zaginionych żołnierzy = výkazy zemřelých a nezvěstných vojáků (toto tvoří mnoho jednotek s tisícovkami skenů)
- Akta spadkowe po zmarłych żołnierzach = pozůstalostní akta po zemřelých vojácích (bývá tam i informace, komu pozůstalost předali)
- Karty ewidencyjne poległych i zmarłych żołnierzy = evidenční karty padlých a zemřelých vojáků (opět několik jednotek a něco přes 2000 skenů)
- Mapy i spisy cmentarzy wojennych = mapy a spisy vojenských hřbitovů
- Fotografie cmentarzy wojennych na terenie Galicji Zachodniej, na Morawach i na Śląsku = fotografie vojenských hřbitovů na území Západní Haliče, na Moravě a ve Slezsku (fotek moc není, ale jde o jedinečnou dobovou dokumentaci i s popisy)

Co obsahují jednotky, které mají v názvu "Korespondencja" (korespondence), to jsem moc nezkoumala - je to poměrně čitelné, ale, samozřejmě, v němčině.

Bohužel jsem k tomu nenašla jmenné rejstříky a jsou to opravdu tisíce a tisíce skenů, ale je to celkem dobře čitelné. A, co je hlavní, našla jsem tam hodně českých a slovenských příjmení, a to jsem proklikala jen namátkově několik desítek skenů z několika archivních jednotek. Snad by se to hodilo někomu, kdo hledá informace o předkovi, který v této oblasti padl nebo zemřel za I. světové války a najde čas si to postupně projít. Přinejmenším se třeba budou hodit fotky a mapy hřbitovů.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Zpět na Vlastní poznatky