Stránka 1 z 1

svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: stř pro 06, 2017 23:03
od janamic
Jaké máte zkušenosti s podobnými událostmi:
svatba vpravo nahoře 18.9.1827 http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7290/34
dítě Václav 23.9. 1827 http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10356/56
Zde byl možná důvod, že ženich byl evangelík, nevěsta katolička. Dohadování svatby bylo asi složité, ale že se to podařilo za minutu dvanáct....

Už jsem se s něčím podobným setkala, ale o 150 let dříve, kde jsem přepokládala možné chyby v zápisech.

Re: svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: čtv pro 07, 2017 8:29
od Slim
Být nemanželským dítětem bylo v tehdejší společnosti stigma, které se táhlo s člověkem po celý jeho život. Proto bylo z pohledu matky a její rodiny, pro zajištění lepších vyhlídek do budoucnosti, aby se dítě narodilo jako manželské. I z tohoto důvodu ženich u těchto „pozdních“ svateb nebýval často skutečným biologickým zploditelem dítěte, obzvláště, pokud nevěsta do manželství mohla přinést nějaké věno. Vzhledem k tomu, že nevěsta nebyla plnoletá, bylo nutné pro její svatbu otcovské svolení a možná si tatík představoval budoucnost dcery jinak a svolení dal na poslední chvíli. Ze strany kostela bych problémy, které by byly příčinou pozdního sňatku moc neočekával, maximálně tři týdny navíc na ohlášky. Co se týče evangelictví nevěsty, zde se domnívám, že stačílo prosté prohlášení, že děti z tohoto manželství vzešlé budou vychovávány v katolické víře, na což v budoucnu pak obvykle dohlížel kmotr dítěte. Nekatolický kmotr by u katolického křtu pravděpodobně neprošel, v nekatolické nevěstě bych problém neviděl.

Re: svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: čtv pro 07, 2017 10:16
od Zora
Znáte datum narození otce, (manžela)? Ono je také možné to, že právě on čekal na dovršení plnoletosti kvůli otcovskému nesouhlasu. Je psán jako syn sedláka, nevěsta jako dcera familianta, to byl zřejmě na vsi dost velký rozdíl ( tedy pokud bychom znali "velikost" onoho sedláka). V oblasti, kde mám zkušenost, že familiantské díly parcelovaly zhruba jako měli čtvrtníci.

Jinak ještě dodávám, že ženich má pro jistotu zapsané čárky v kolonkách jak katolík, tak protestant a je fakt s podivem, že dítě je zapsané jako manželské. Ve většině případů se dodržovalo alespoň naoko, že pokud se nevěsta vdávala tak do 4 měsíce, těhotenství vidět nebylo, tak Ok, dítě manž., ale později už bylo psáno jako nemanželské. Myslím, že církevní "oficielní" lhůta byla početí 3 měsíce před svatbou (narození 6 měsíců po svatbě)

Měli jsme tu podobný případ, dítě se narodilo (teď nevím) buď den předem nebo v den svatby, nebo den po svatbě a byly kolem toho problémy s uznáním původu manž - nemanž. - nějaké škrtance. Dítě zemřelo, dál se neřešilo.

Z

Re: svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: čtv pro 07, 2017 17:22
od janamic
Děkuji za odpovědi, těch pět dní mně přišlo dost kuriózních.
Chápu snahu neporodit nemanželské dítě.

Zora píše:Znáte datum narození otce, (manžela)?


Dvacet čtyři let mu bylo o až 1.12., svatba byla již v září, souhlas jeho otce v matrice není. Bylo už v r. 1827 možné zplnoletnění soudem?

Majetkové poměry nemám podrobně prozkoumané, dělám narychlo základní vývod. Myslím, že to bude jak píše Zora: ženich byl ze zámožnější rodiny, nevěsta z chudší. Ženich byl psán jako syn sedláka z č. 6, ale hospodařil jako sedlák v č. 12 - nebyl tedy dědic rodného statku. Rodina ženicha byla evangelická, nevěstina katolická, svatba byla v katolickém kostele a za týden křest dítěte již podle otce v evangelickém. Asi pravděpodobnější mi připadá překonávání překážek (věk, majetek, vira), než to že by ženich nebyl biologický otec.

Re: svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: čtv pro 07, 2017 17:48
od Zora
Nezletilí aneb i zletilí, kteří z jakýchkoli příčin sami o sobě nemohou se platně zavazovati, jsou také nezpůsobilí bez přivolení svého manželského otce platně sňatek uzavříti. Není-li již otec na živu anebo není-li k zastupování způsobilým, jest k platnosti manželství potřebí kromě prohlášení řádného zástupce také přivolení soudního úřadu.
§ 50
Nezletilí nemanželského původu potřebují k platnosti svého manželství kromě prohlášení svého poručníka také svolení soudního úřadu.
https://cs.wikisource.org/wiki/Obecn%C3 ... ansk%C3%BD

Tento zákoník, ve zkratce nazývaný ABGB, platil v českých zemích od roku 1812 viz wiki:

Vyhlášen byl 1. června 1811 patentem císaře Františka I. č. 946 Sb. z. s. s platností pro všechny země rakouského císařství, vyjímaje země Koruny uherské. V uherské části habsburské monarchie platil ABGB pouze v letech 1852 - 1861. Vyhlášení zákoníku předcházelo v roce 1797 krátké období „platnosti na zkoušku“ v Západní Haliči. Na českém území zůstal v platnosti až do vydání středního občanského zákoníku z roku 1950, některá ustanovení (smlouva služební) však zůstala v platnosti až do roku 1965 (kdy byl vydán zákoník práce).
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1eo ... nsk%C3%BD#Členění_zákoníku


Já osobně si myslím, že kněz přimhouřil oko a svolení otce nevyžadoval, neb v daném roce bylo ženichovi již 24 roků.
Ještě mě napadla souvislost s tzv. vojenským rokem, který se počítal od nějakého měsíce na podzim, z hlavy fakt nevím, už to ale na fóru bylo, jestli se tedy jakoby neřídil tím, že už je ženich plnoletý... To ale vůbec nemám ničím podloženo.
Osobně jsem se již setkala s tím, že v matrice nebyl zápis o otcovském povolení u neplnoletého- na druhou stranu, všichni snoubenci sepisovali tzv. snubní protokol, a to před svatbou, je možné, že souhlas otce byl uveden nebo byl přílohou tohoto protokolu .

PS ten zákoník je fakt pro genealoga dobrý, mě třeba napadá, že jsou tam uvedeny lhůty a postupy, jak prohlásit za zemřelého - to tedy v dodatcích z r. 1914. Ale všeobecně se tam najde spoustu věcí, pokud si člověk potřebuje něco doložit.
Z

Ještě dotaz, dítě přežilo? Napadlo mě totiž, zda budoucí rodiče nechtěli počkat, až bude ženich plnoletý, sice tak tak, ale možná by to stihli, dítě se taky mohlo narodit předčasně...
Z

Re: svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: čtv pro 07, 2017 18:20
od janamic
Zoro, děkuji za podrobnou odpověď, ušetřila jste mi nyní vzácný čas :-)
Dítě zemřelo ve věku 10 dní na psotník. Vzhledem že se narodilo 23.9., tak kdyby bylo donošené, muselo by být počato okolo Vánoc. Myslím že více příležitostí k početí bylo až v období masopustu. Tedy mohlo být mírně nedonošené, ale to jsou již jen dohady.

Re: svatba 5 dní před narozením dítěte 1827

PříspěvekNapsal: stř úno 21, 2018 10:12
od ivana391
Pět dní? Moje prababička se narodila 12.11.1862 ....svatba byla 11.11.1862 a to jim šlo už 5leté dítě na svatbu. Zde byl problém asi v tom, že byla vojna a děd byl v této oblast (Slezko) jako voják. Pak se vrátil na Klatovsko s třemi holkami a další dítě už neměli. Takže pět dní docela dlouho :)).
Ivana