BONUS pro začínající či pokročilé genealogy!

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

BONUS pro začínající či pokročilé genealogy!

Příspěvekod Milan Wölfl » stř led 18, 2012 21:45

Přátelé,
Připravil jsem po svých zkušenostech co možná nejpraktičtější věc-kartu genealogického pátrání!
K závěru, že nejlepší je používat papír, jsem došel po ztrátě dat na PC. Nakonec jsem vše pracně obnovil, ale ta práce za to opravdu nestála...
Kdo tedy bude chtít předejít zbytečné ztrátě času anebo jen začít používat něco vyzkoušeného, přehledného a hlavně grátis, stahujte!
Karta je pečlivě přerozdělena do kolonek, které jsou připraveny jak k elektronickému zápisu, tak i k manuální "doplňovačce"...
Odkaz na elektronický dokument-k vyplnění a následnému tisku
Odkaz na soubor k předtištění formuláře a ručnímu vpisu
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AgF1isiWfA9CdHBCR3NUY2FfM0N0eThXbldNbVhXOHc
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AgF1isiWfA9CdHB2MzdVT1VYX0k4TmJnWVZvUFIzWEE
Pro vytisklé formuláře mi klidně napište SZ, mohu obstarat i pár desítek kopií za pár korun...
Pro další modifikace též napište, mohu udělat i databázový soubor.

Navíc ještě doporučuji pro digitalizaci starších /strojopisných nebo tištěných/ listin a převod rovnou, rychle do textu, aplikaci ABBYY Fine Reader Pro, který je na internetu možné najít jak oficiálně, tak i v plné verzi, např. zde:
http://thepiratebay.org/torrent/4210231
Ale Google vám toho najde spousty, stačí zadat "OCR reader" anebo "FineReader"
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod TKempny » stř led 18, 2012 23:36

k tomu bych řekl že mám zkušenost se ztrátou dat spíše naopak, navíc co se pc týče moudří lidé využívají různé zálohovací systémy, například dropbox
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Příspěvekod Milan Wölfl » čtv led 19, 2012 12:21

Jak na co je papír užitečný, to máte pravdu... Například když si já něco poznamenám na papír menší než A4, tak zaručeně první, co udělám, je to, že poznámku vložím do knížky a řeknu si, že tohle je první místo, kde to zaručeně najdu... A ejhle, najdu, ale tak rok po tom, co jsem začal hledat a půl roku poté, co jsem hledat přestal :lol:
A s PC je to docela podobné. Sice zálohuji na EXT-D a na Flashdisc, na online zálohy nespoléhám a hlavně jim nevěřím, ale papírová kartotéka je celkem bezpečná, karty jsou předpřipraveny pro A4, takže poznámkový blok docela dobře zřetelný na dálku-A4 snad nikdo nepřehlídne :wink:
Tedy, pokud nebudou karty naležato a zaklizené pod štůskem starých novin :roll:
Tyhle kartu jsou spíš pro začínající badatele, kteří by chtěli začít jako starší generace genealogů. A také pro ty ostatní, kteří třeba nemají přenosné PC, notebook anebo Smartphone či podobné aparáty...
Je podle mě mít na vše kolonku a v archivu či někde jinde si tak nezapomenout nic poznamenat-když zapomenu, tak mě upozorní řvoucí bílá kolonka :idea:
_____________________________________________________________________
Inu, papír, to je šlendryán! :roll:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Georgiuss » pát led 20, 2012 21:03

Malá poznámka- některé genealogické softwary již mají podobnou kartu v sobě integrovanou. S výstupem na tiskárnu nebo pro vnitřní použití. Dokonce i s možností volit si podobu formuláře z knihovny, nebo si ji uživatelsky upravit.
Uživatelský avatar
Georgiuss
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát led 20, 2012 10:37
Oblast pátrání: Třebíčsko, Znojemsko, střední Čechy

Příspěvekod Milan Wölfl » pát led 20, 2012 22:53

Je tomu tak, i MyHeritage to tak má. Zjistil jsem, že ale mají malé potíže s diakritikou anebo kolikrát ani nelze formulář vygenerovat...
Podle všeho, co jsem doposud potřeboval, jsem si nakonec vytáhl všechny potřebné informace a podle nich i vytvořil tenhle formulář.
A zatím je vše celkem vpořádku, bez problémů a kolonky stačí :wink:
Hlavně, třeba v MyHeritage třeba nejde poznamenávat zdroje, odkud jsme informace získali přímo do Zdrojů, což mě mrzí. Jde tam zapsat jen jeden zdroj, třeba narození, oddavky a smrt zůstanou stranou :?
Ale každopádně, co uživatel, to názor a MyHeritage je i přes malé "mušky" docela na špici...
A proč nakonec nespojit digitální svět s papírem? :wink:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Zdenek » sob led 21, 2012 11:29

Milan Wölfl píše:MyHeritage to tak má. Zjistil jsem, že ale mají malé potíže s diakritikou ? :wink:


Ano to je pravda. Kvůli neschopnosti používal české znaky je tato možnost víceméně nepoužitelná. Kdo by chtěl mít kartu se spoustou pomlček a otazníků místo písmen s háčky a čárkami?
Jinak ale na tento program nedám dopustit, ale pokud by to někdo dokázal vyřešit, to by bylo super.
K tématu:
Já sám o sobě tvrdím, že jsem ,,papírář,, :lol: , ale při počtu 2200 osob v rodokmenu by ta kartotéka byla pořádně velká a ve svém malém bytě bych ji neměl kam dát. :cry: Tak mi nezbývá, než věřit počítači. Ovšem mám vše 2x zazálohované na různých místech, jelikož sám jsem už zažil několik dnů strachu jestli se podaří zachránit data ze stávkujícího PC. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Milan Wölfl » sob led 21, 2012 12:16

Zdenku,
svatá pravda... Ale mám takový menší tip: u doktorů mají kartotéky, které se vbudují přímo do zdi a do ordinace jsou pak jen přední strany šuplíků-zkuste si takovou obstarat a domluvit se se sousedem! :lol:
Proč by člověk neměl být i v dnešní době papírákem? Po pádech Windows už PC nevěřím ani při používání Poznámkového bloku! :wink:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Zdenek » ned led 22, 2012 16:39

Milan Wölfl píše:Zdenku,
svatá pravda... Ale mám takový menší tip: u doktorů mají kartotéky, které se vbudují přímo do zdi a do ordinace jsou pak jen přední strany šuplíků-zkuste si takovou obstarat a domluvit se se sousedem! :lol:
Proč by člověk neměl být i v dnešní době papírákem? Po pádech Windows už PC nevěřím ani při používání Poznámkového bloku! :wink:


Dobrý nápad. Stěny v mém panelovém bytě jsou silné 15 cm. A soused jistě nebude protestovat, vždyť mu tam vznikne jen dvaceticentimetrový výstupek a ten se přece dá použít jako podpěra pro poličku. :lol:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 22, 2012 16:49

Zdenek píše:
Milan Wölfl píše:Zdenku,
svatá pravda... Ale mám takový menší tip: u doktorů mají kartotéky, které se vbudují přímo do zdi a do ordinace jsou pak jen přední strany šuplíků-zkuste si takovou obstarat a domluvit se se sousedem! :lol:
Proč by člověk neměl být i v dnešní době papírákem? Po pádech Windows už PC nevěřím ani při používání Poznámkového bloku! :wink:


Dobrý nápad. Stěny v mém panelovém bytě jsou silné 15 cm. A soused jistě nebude protestovat, vždyť mu tam vznikne jen dvaceticentimetrový výstupek a ten se přece dá použít jako podpěra pro poličku. :lol:

...a polička by se mu nehodila? Jistě ano, mohl by si tam pak dát svou vlastní kartotéku, ne?
Já jsem takto uvažoval o vbudování menšího trezůrku, který je až do stropu; mají ho na bývalé poště u nás ve městě...
Inu, panelák nabízí spustu kreativních možností. Ale pořád nechápu, proč by se někomu nelíbila metrová polička třeba pro televizi, ne? :lol:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Jan » ned led 22, 2012 18:23

Nestačím se divit, kvůli genealogii přestavovat barák :lol:
Bůh ví proč se spousta programátorů snaží vyvíjet genealogické
programy, když stačí jedna kartotéka a ještě lepší je trezor.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 22, 2012 18:33

Jan píše:Nestačím se divit, kvůli genealogii přestavovat barák :lol:
Bůh ví proč se spousta programátorů snaží vyvíjet genealogické
programy, když stačí jedna kartotéka a ještě lepší je trezor.

kartotéka je jedna věc, trezor věc druhá... :wink:
Kartotéku kvůli genealogii a trezor kvůli sběratelství! No, kdo by nechtěl vlastnit poštovní trezor z první republiky? :lol:
Každopádně, asi přidám ještě jeden formulář, a to pro kontrolu, ověření, jestli skutečně zapisujeme toho předka, kterého chceme :wink:

Přidávám tedy slíbený odkaz na formulář ověřování:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AgF1isiWfA9CdGM2ZHVIbVFCOENKWlVzTkZJSV9Wd1E
Namísto Data si pak kdokoliv může například vpisovat zkratky na odkazy matrik :wink:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: BONUS pro začínající či pokročilé genealogy!

Příspěvekod slabici » úte kvě 27, 2014 20:19

Náhodou jsem narazila na geneokartu a jsem nadšená. Sice používám všechny možný PC programy, ale není nad to mít pořádnou starodávnou knihu a v ní ručně psanýho jednoho předka za druhým. Díky, určitě použiju. Kdysi jsem se bavila písmomalířstvím, to mě bude bavit. Jen nevím, kdy budu spát a chodit do práce :-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: BONUS pro začínající či pokročilé genealogy!

Příspěvekod Lasztovicza » stř črc 02, 2014 12:10

Prosím, co znamenají ty kolonky: Značka, snímek a záznam?
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: BONUS pro začínající či pokročilé genealogy!

Příspěvekod Milan Wölfl » čtv črc 03, 2014 12:10

Ad Lasztovicza – značkou můžete označit každého svého předka (tzv. identifikátor). Pokud je matrika digitalizovaná, můžete si na kartě upřesnit číslo snímku (ale to se může měnit při případné opravě chybějícího nebo přebývajícího snímku digitalizované kopie matriky) a pro orientaci v rozsáhlých matričních zápisech (třeba řádkové zápisy v nejstarších matrikách) se mi právě osvědčila poznámka o pořadí záznamu (odshora/odspoda)

Ještě přidávám formulář od CHASANAR, také se může hodit...
tiskopis.jpg
Tiskopis rodinného listu
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: BONUS pro začínající či pokročilé genealogy!

Příspěvekod mahn » čtv úno 25, 2016 12:15

Dobrý den ,
mám dotaz do kolonky "oddán s " se zapíše pouze jméno a do kolonky "rod" příjmení ? Co když se dotyčná osoba provdá a nebo ožení vícekrát? Pro úplnost bych tam ještě uvedl počet potomků s jejich narozením/ úmrtím a ID. Jak to řešíte ? Myslím, že pro orientaci to není špatné uvést. Jinak karta pěkně zpracovaná a budu používat.
mahn
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 17, 2016 23:02
Oblast pátrání: Brno venkov, Omice, Rosice, Čebín, Žebětín, Popůvky, Troubsko

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků