Třebíčské pamětní záznamy z 17. - 18. století, k doplnění

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Třebíčské pamětní záznamy z 17. - 18. století, k doplnění

Příspěvekod zedir » pon úno 13, 2017 9:28

Dobrý den,

tento dotaz je někde na pomezí čtení starých materiálů, vlastních poznatků, otázek a odpovědí, hledám pomoc a zajímavostí z matrik, ale nakonec jej dávám sem. V bořitovských a třebíčských matrikách jsem narazil na hezkou řádku pamětních záznamů, psaných zčásti česky, zčásti latinsky. Ty třebíčské se mi téměř celé podařilo přelouskat, i když mi tam zbývají některá nejasná slova, ale v Bořitově to je o poznání horší, ne že by zapisující měli tak hrozný škrabopis, ale neznalost latinských slov udělá své. Dávám sem dotyčné záznamy s pokusy o přepis a překlad (některá slova nepřekládám otrocky doslova, ale volněji a někde si musím vypomáhat těmi, která tam přímo nejsou), jednak jako zajímavost, jednak s prosbou o případné doplnění a korekci, záznamy mě hodně zajímají, neboť je vždy zajímavé číst dobové zápisy o historických událostech. Škoda jen, že takových záznamů v matrikách (alespoň v těch mých) nebývá moc. Pro lepší přehlednost ale dotaz rozdvojím na třebíčské a bořitovské záznamy. Čím si nejsem jistý nebo u čeho mám dotaz, uvádím tučně, zde se konkrétně jedná o záznamy 4, 5 a 6, ale samozřejmě se kdokoliv, koho by to zajímalo, může podívat i na ostatní. Pochopitelně po nikom nežádám, aby překontroloval nebo odpovídal na vše, proto jsem se snažil o přehlednost záznamů, aby se v nich dalo rychle orientovat jednak tomu, koho by to zajímalo, jednak tomu, kdo by se chtěl podívat jen na ony nejasnosti. Na konci přikládám všechny záznamy v jednom obrázku. Za případná doplnění děkuji předem.

Třebíčské záznamy

1) vpád Tatarů na Moravu v roce 1663 a dobytí Nových Zámků Turky tentýž rok

Obrázek

Anno 1663 quinta septembris Tartari venerunt in Moraviam, homines plurimos in captivitatem duxerunt, innumeros occiderunt, igne pages et oppida consumpserunt, in memoriam successorum scripsit P. Augustinus Geller
Anno eodem 6 octobris Turca accepit Novas Arces vulgo Neüheisl
tohoto roku przissli Tatarzi do Morawi

Roku 1663 pátého září Tataři přišli na Moravu, mnohé lidi odvedli do zajetí, nespočet zabili, vesnice a města ohněm zničili, na památku budoucím generacím zapsal otec Augustin Geller
Téhož roku šestého října Turci zabrali Nové Zámky neboli Neüheisl


Pro zajímavost - Nové Zámky byly ve skutečnosti dobyty již 26. 9., zmiňovaného 6. 10. proběhla bitva v Hrozenkovském průsmyku. O Turcích, Tatarech a jejich řádění na Moravě se lze dočíst zde nebo na tomto odkazu o místních špezích ve službách Turků a Tatarů. Odhaduje se, že při těchto vpádech bylo na jihovýchodní a jižní Moravě zajato až 100 tisíc obyvatel, o kterých již většinou nikdo neslyšel, neboť byli odvedeni do Uher a dále. V této oblasti mám mnoho předků, takže je velmi pravděpodobné, že někteří z nich mohli takto smutně skončit.

2) mír s Turky v roce 1664

Obrázek

Circa hoc tempus armistitium cum Turcis factum, Deus det nobis continuam pacem

Zhruba v této době zavládl klid zbraní s Turky, ať nám Bůh dá trvalý mír


3) zvolení olomouckého biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu v roce 1664

Obrázek

28 octobris installatus est in episcopum Olomucensem r(everen)dissimus et celsissimus princeps Carolus comes de Lichtenstain

28. října byl ustanoven olomouckým biskupem nejdůstojnější a nejvznešenější kníže Karel hrabě z Lichtenštejna


Něco více o biskupovi se lze dočíst zde.

4) pozorování komety v zimě 1664/1665

Obrázek

Hoc tempore cometa visa per multos dies quae erat magnituditis incecit?, habens caudam longissimam

Tohoto času byla po mnoho dní vidět kometa, která byla velké velikosti ?, maje dlouhý ohon


Pro zajímavost - zprávy o pozorování této komety se dochovaly ze Severní Ameriky, mnoha zemí Evropy, ale i z Dálného východu a zemí jako Japonsko, Čína nebo Korea. Kometa dnes nese označení C/1664 W1. V těchto dobách lidé spatřovali v pozorování komet předzvěst zlých časů a v Londýně skutečně přišly, když vzápětí vypukla velká epidemie moru, které padlo za oběť kolem 100 tisíc lidí a následující rok Londýn postihl známý velký požár, který ovšem napomohl zastavit mor. Pátral jsem, zda nepotkala i Třebíč krátce po průletu komety nějaká pohroma, kterou by s ní tehdejší lidé mohli spojovat, ale naštěstí o ničem nevím, ani z obecné historie, ani přímo z matrik.

5) ničivá smršť v roce 1668

Obrázek

In festo sancti Viti, die 15 junii, circa horam meridianam, tempestas maxima exorta, grandine fere invisa, polnos?, civitatem et alios propinques pages omnes segetes concusse, horrea, domus, arbores clinit et fenestras in civitate excudes. Deus liberet nos a toti malo

Na svátek svatého Víta, dne 15. června, asi kolem poledne, vznikla ohromná bouře, přes krupobití nebylo téměř vidět, ?, zničila všechnu úrodu města a ostatních blízkých vesnic, stodoly, domy, stromy srazila a okna ve městě vymlátila. Bůh ať nás chrání od všeho zlého


Nejsem sice latiník, ale mám tu pocit, že zde několikrát není uveden správný čas či tvar (například excudes jako futurum 2. os. sg. mi tu nedává smysl, ale excudit ano, jako perfektum 3. os. sg., jak jsem to také přeložil).

6) přitáhnutí braniborské armády v roce 1742

Obrázek

1742 w tomto rocze przitahl kral brandebursky do Morawy, 18000 tisic, dne 12 vnora przitah do Trzebicze se 7mi regimenti ranczirowal miesto tež obili wino sul pobral na mnoho tisic sskodi udielal a cely tegden tu bil


Omlouvám se, že tento a následující záznam jsem tu už kdysi dával, ale nyní je tu přidávám pro kompletnost spolu s ostatními záznamy. Chci se zeptat, co znamená rancírovat? Myslel jsem, že to je (d)rancírovat, drancovat, ale v tomto odkazu mi to tak nedává smysl, uvádí se tam
Hned jim klíče odevzdali, do města houfem se hnali, všechněch domův se zmocnili a nad nimi pány byli.
V tom rancírovat musili, mnoho tisíc jim složili, podle moci vše se dálo, málo co komu vostalo.
Jak měšťané, tak sedláci šli šancovat velkou práci, z mnoha mil chodit museli nebo pálením hrozili


a jinde se mi nedaří slovo dohledat. Zní mi to jako by to bylo přejaté z němčiny, ale vzhledem k tomu, že němčinář už teprve nejsem...

7) přitáhnutí saské armády v roce 1742

Obrázek

24 februari przitahli saxsti wogaczi patnaste set bili tu 14 dni dawalo se gim maso a piwo mage mesicze bila werzegnost trzebiczkyho panstwi


Jak jsem již uváděl minule, jednalo se o armády Fridricha II. a Augusta III. válčících s Marií Terezií. Vyčerpávající článek o těchto souvislostech je zde.

8) požár židovské čtvrti Třebíče v roce 1759

Obrázek

30: tohoto mesicze wihorzeli židi Trzeb. to bil hrozni ohen sto 84 domy


Požár vznikl v domě obchodníka Bauera a rozšířil se i do samotné Třebíče, ale vzhledem k tomu, že sám očitý svědek zmiňuje, že "vyhořeli židi", křesťanské obyvatelstvo nejspíše bylo zasaženo poměrně okrajově. Více o židovské čtvrti se píše zde. Pro mě je moc zajímavé si představovat, že nejspíše jedním z prvních lidí, kteří si požáru všimli a zburcovali město, byl pravděpodobně můj předek hlásný, který je tak uveden o 13 měsíců dříve, v dubnu 1758. Ze své pozorovatelny na městské věži měl ideální výhled na židovskou čtvrť vzdálenou asi 300 metrů na druhém břehu řeky.

9) Všechny výše uvedené záznamy v jednom obrázku

Obrázek
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků