Stránka 1 z 2

Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: čtv pro 08, 2016 23:52
od zeter
Už dlouho jsem se chtěl otřít o docela zajímavé téma - realistickou a naturalistickou ltieraturu 2. pol. 19. století, příp. přelomu 19. a 20. století - podle mě je to neocenitelný zdroj informací o tom, "jak to tentkrát chodilo". Vzhledem k povaze žánru, který se vymezoval proti stylizaci a všelijakým agendám, které filtrovaly realitu optikou různých ide(ologi)í (národně-obrozenecké nadšení je typický příklad), lze myslím spoustu předkládaného brát za bernou minci, jako víceméně věrný obraz vesnického nebo městského života (už jenom proto, že věrný popis je realistovou ctižádostí, a mnohý spisovatel byl původně novinář, zvyklý pozorovat - Neruda, Herben, Čapek-Chod...)
Zdolal jsem cca během posledního roku Rok na vsi bratří Mrštíků, Herbenovo Do třetího a čtvrtého pokolení a Rozkvět od F. X. Svobody, tři románové kroniky par excellence, každá je jiná, a jako literatura to stojí za to (prvé dva asi není potřeba představovat, hvězda F. X. Svobody dost pohasla, ale první dvě třetiny Rozkvětu jsou doslova literární ilustrace matriky, a poslední třetina je neodolatelná pro kohokoli, kdo ví, jak napjaté vztahy měla česká národovecká škola s dekandenty a modernou, protože si tam F. X. S. až dojemně - a s odstupem století skoro komicky - vyrovnává účty s Karáskem ze Lvovic a "cizáckými vzory")... na Holečka se chystám. A co se týká kresby městského prostředí, geniální Karel Matěj Čapek-Chod (Turbina je majstrštyk), a potom jedno dost speciální dílo neprávem zapadlé autorky Milady Součkové - dvouromán Odkaz / Zakladatelé, které zároveň komentuje žánr samotný. Je toho víc, Rais, Klostermann, Tilschová, Čep, Knap... literatura, která přežila a musí přežít.

Ale proč jsem vlastně tenhle příspěvek vůbec napsal - v Herbenově Do třetího a čtvrtého pokolení jsem totiž narazil na tenhle zajímavý kousek dobového "nadávání na poměry" - vzhledem k tomu, že se často údajům o věku u záznamů z oddacích matrik příkládá větší míra věrohodnosti než u matrik úmrtních, je to myslím pozoru hodné:

"Při politickém úřadě Klobouckém byl aktuár nebo jak mu říkali, jenž měl správu sirotků. Z úřadu svého udělal si příjemný postanní výdělek. Tenkrát začal zvyk, že poručníci kupovali sirotkům léta; neboť bylo někdy potřeba, například při ženitbě, aby se chlapík nebo děvče stali plnoletými. Za rok koupené plnoletosti pan aktuár bral třicet rýnských; když bylo chlapci teprv 20 let, chyběla mu do čtyřiadvacítky čtyři léta, i musil koupit čtyři leta, a to panu aktuárovi vyneslo 120 rýnských."

Dlouhé zimní večery jsou tu, takže hurá do knihoven :-)

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát pro 09, 2016 0:17
od Lvice
Vida, no to je pěkné! Díky za inspirující a poučný příspěvek.
L.

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát pro 09, 2016 10:43
od Menya
Ještě si dovolím přidat do seznamu Terézu Novákovou. Její díla z Českomoravské vysočiny jsou taky skvělá a historicky přesná.

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát pro 09, 2016 11:20
od Zora
Za sebe bych přidala Gabrielu Preissovou.

Je třeba vzpomenout další ženy - spisovatelky, které sice neměly tak vytříbený jazyk, jejich díla upadla skoro do zapomenutí, ale velice přispěly právě svými popisy života na vsi pohledem ženskýma očima.

To jsou právě ty zdroje, o které se můžeme opírat i v genealogii, kde se popisuje to podstatné pro genealoga. Početí, (v manželství,mimo manželství), výchova dětí, společenské postavení na vsi, správa majetku, domluvené sňatky, verbování na vojnu, povinnosti a smluvní vztahy čeledi, popisy vesnických událostí, od poutí přes dožínky až k dnům vánočním, a zase od Velikonoc do léta...
Můžeme se dočíst, co byla hrubá mše, kdy se shazovalo z kazatelny, i kde třeba sedávaly svobodné matky v kostele.
V neposlední řadě je v knihách zmíněna často strava, co lidé jedli, jak byli skromní a jak se dokázali obejít s málem i při těžké práci v hospodářství. Množství denně odvedené práce si dnes těžko představíme... Třeba sbírání klásků - nejstarší ženy, skoro vždy ty nejchudší - šly na pole - často vzdálené, aby posbíraly i ty poslední zbytky úrody, ....krok, ohnutí, krok ohnutí...., nůše těžkla...
Narazíme na pasáže o pěkných večerech, kdy se při práci povídalo, jak byli domácí rozsazeni kolem stolu tak, aby světlo měl ten, kdo ho na práci potřeboval..., jak se mladí starali o staré a jak staří předávali své zkušenosti dalším generacím...

Jako by se mně zdálo, že se život řídil jinými potřebami než dnes.

Zedire, díky za tuhle vzpomínku, velmi dobré téma k přemýšlení...
Z

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát pro 09, 2016 12:05
od zeter
Menyo, Nováková rozhodně, Drašara jsem četl před mnoha mnoha lety, a nečekaně silně utkvěl.

Zoro, za připomenutí Preissové díky, tu musím ještě dohnat.
Kromě těch každodennostních věcí, které zmiňujete, je zajímavé sledovat i odraz různých společenských nálad a dobových resentimentů, zvlášť zajímavé je v tomhle vnímání antisemitismu, třeba Neruda je jím pověstný, a u Tilschové v Haldách nabývá ve spojení s antikapitalistickým postojem skoro barvotiskové podoby. V tomhle mě vlastně příjemně překvapil Herben, který myslím výborně popisuje, že po zrušení nevolnictví a pak i roboty nastala ne jenom všeobecná úleva, ale taky zmatení a bezradnost, co s nabytou svobodou nakládání s majetkem i se sebou samým - okovy spadly, a co včil. Následuje všeobecný alkoholismus živený možností "dělit lány", tj. prodávat spekulantům a lichvářům části pozemků - a ti spekulanti a lichváři se často rekrutovali právě z řad Židů, což Herben celkem solidně racionalizuje prostě tím, že když po staletí ostrakizovaným a utlačovaným Židům nebylo povoleno víceméně nic než obchod, tak tady to teď máte, naučili se obchodovat, a jak dobře. S takovým vzásadě bezpředsudečným postojem se člověk v literatuře z téhle doby tak často nepotká. Plus vrchnostenská korupce, všudypřítomná byrokracie, začátky industrializace venkova... no zkrátka fascinující čtení o těžkých, přetěžkých časech.)

Ještě mě napadl další pozapomenutý spisovatel - M. A. Šimáček, minimálně Duše továrny stojí za přečtení.

(Zoro, pozdě jsem si všiml, že je tu už nick Zedir, a že si nás časem nepochybně někdo splete - inu, stalo se ;-)

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát pro 09, 2016 12:35
od Zora
:oops:
především já se omlouvám za záměnu nicků

:oops:

Z

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát pro 09, 2016 19:37
od galulois
Jé a já furt přemýšlím, co s načatým večerem.... Díky za tip, vůbec by mě nenapadlo šáhnout takhle hluboko do knihovny. :-)

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 15:00
od Lvice
Také je někdy dobré propídit regionální literaturu minulých století, přihřeju si svoji polívčičku odkazem na Vlašimsko a Benešovsko: http://www.knihovnavlasim.cz/regionalni-autori/ a také http://www.obecteplysovice.cz/article.a ... le_id=4220 (Rok 2014, srpen, kapitola Čtení z kroniky: Benešovsko v Literatuře), včetně odkazů na prameny. Zaujal mě například odkaz na Antonína Šavrdu z Vlašimi, kronikář a genealog vlastního rodu. Dílo: Kronika rodu Šavrdova z Vlašimi a rodů s ním příbuzných. Knihu jsem zatím osobně neviděla, ale třebas se někomu hodí vědět o tom, že to existuje.

L.

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: úte led 10, 2017 14:05
od zeter
další drobnost, tentokráte z Baara - Jan Cimbura (na rozdíl od už propíraných románových kronik je tohle dílo spíš idealizující než realistické, autor se k tomu ostatně podtitulem sám přiznává)

"... uhodl sedlák, protože věděl, prvnímu synu se dává jméno po kmotru, druhému po otci, třetímu po dědovi a ty ostatní děti že si jména na svět nosí - že dostávají totiž jméno, jaké je v kalendáři v den jejich narození nebo v nejbližších dnech."

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: úte led 10, 2017 23:15
od Radomir81
Ze severní Moravy stojí za zmíňku Helena Salichová a její knihy Ze starých časů a Stařenčina loktuše.

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: stř led 11, 2017 0:22
od Dawid
Radomir81 píše:Ze severní Moravy stojí za zmíňku Helena Salichová a její knihy Ze starých časů a Stařenčina loktuše.
Ta není z Moravy, ale ze Slezska :)

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: stř led 11, 2017 12:57
od chasanar
měl by někdo radu ohledně literatury ze života na vesnici v oblasti Plzeňska, Klatovska, apod.?
Kde by se dalo dočíst o zvycích a tradicích, jak popisuje Zora ve svém příspěvku z 9.12.16.
Díky :-)

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát led 13, 2017 17:23
od Hanka Teplice
chasanar píše:měl by někdo radu ohledně literatury ze života na vesnici v oblasti Plzeňska, Klatovska, apod.?
Kde by se dalo dočíst o zvycích a tradicích, jak popisuje Zora ve svém příspěvku z 9.12.16.
Díky :-)

Božena Němcová - Národopisné obrázky (zvyky na domažlicku)
Jindřich Šimon Baar - Hanýžka a Martínek, Jan Cimbura

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pát led 13, 2017 18:13
od Zora
chasanar píše:měl by někdo radu ohledně literatury ze života na vesnici v oblasti Plzeňska, Klatovska, apod.?
Kde by se dalo dočíst o zvycích a tradicích, jak popisuje Zora ve svém příspěvku z 9.12.16.
Díky :-)


Připojuji
Karel Klostermann
....Ze světa lesních samot, V ráji šumavském, Mlhy na blatech, V srdci šumavských hvozdů, Skláři... Z dalších děl uveďme například Prázdniny na Šumavě, Pošumavské rapsodie, Črty ze Šumavy, Šumavské povídky, Sklářova dcera.....
viz např. http://www.knih-kt.cz/o_nas.php?id=331

Těch autorů je spousta, hodně často se na regionální autory naráží při čtení obecních kronik nebo vzpomínek pamětníků. Skoro každá obec se ráda pochlubí rodákem, rodačkou, i když třeba dosáhli pouze místního významu. Z


Edit
Ještě jsem si vzpomněla na Kohoutí Kříž, je to takové šumavské specifikum, mapuje obce, samoty, sklárny, rody, přírodní zajímavosti i třeba staré stezky... z německy hovořících části Šumovy, tedy i na české straně. Najdete tam ale také domácí zvyklosti, stará povolání a výrobu šumavských specifik...
Jedná se sice o většinou německy hovořící obyvatelstvo, ale v dobách minulých žili německy i česky hovořící obyvatelé vedle sebe a spoustu zvyklostí přejímali do svého života vzájemně.
Narážím na tyto články, statě na netu, nikdy jsem je ale nevyhledávala jako celek.
zde nějaké ucelenější povídání - úvod k projektu.
http://driftbooks.eu/co-je-kohouti-kriz/

Re: Z četby (a za četbu)

PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 9:03
od klomin
Výborné náměty, Herbena, Holečka, Klostermanna etc. mám za krásnou učebnici každodennosti našich předků. Moc děkuji za další náměty, hurá do knihovny...
Já bych k uvedenému mohl doporučit také ještě knihu od Jany Klimečkové "Chlebani" či "Čas hledání vší" od Svatavy Simonové, tuto druhou nejen pro badatele, kteří mají v rodině potulné loutkáře či kočovné herecké společnosti.