Šlechta nemá vlastní matriky?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Šlechta nemá vlastní matriky?

Příspěvekod Rebeca » stř lis 30, 2016 10:31

Narazila jsem při brouzdání na toto - nevěděla jsem, že se šlechta zapisovala do "prostých" poddanských matrik :-D

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3899/85
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: Šlechta nemá vlastní matriky?

Příspěvekod Dia_linn » stř lis 30, 2016 11:08

Alespoň v něčem byla rovnost, že :-)
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí

Re: Šlechta nemá vlastní matriky?

Příspěvekod Tamy » stř lis 30, 2016 12:26

No, matriky neměli vlastní. Ale před matrikami nebyli samozřejmě zapisováni s poddanými a jak je má jeden potom dohledat? Se Zemskými deskami je to třeba složitější než se Soupisy poddaných. Člověk by řekl, že dohledávat šlechtické předky bude jednodušší, ale ve skutečnosti je to naopak, nad poddanými byla větší kontrola.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Šlechta nemá vlastní matriky?

Příspěvekod Zora » stř lis 30, 2016 12:35

Rebeca píše:Narazila jsem při brouzdání na toto - nevěděla jsem, že se šlechta zapisovala do "prostých" poddanských matrik :-D

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3899/85


Občas se to maličko rozlišovalo, vedly se matriky pro zámek a pro obec. V zámecké matrice ale nebyla zapsána jen šlechta, ale všichni, kdo k zámku patřili nebo žili (tedy i rodina posledního čeledína) . Většinou býval na zámku kněz, kostel nebo alespoň zámecká kaple. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechta nemá vlastní matriky?

Příspěvekod Homelessbar » stř lis 30, 2016 19:29

Uplne jednoduse, pokud na zamku ci hrade nebyl kostel ci kaple, ve ktere se mohlo krtit, tak nemohla mit svoji matriku.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků