Stromeček 1. řádu MATČIN

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Stromeček 1. řádu MATČIN

Příspěvekod Ladislav Bátora » pát lis 11, 2016 21:40

Mám víc než tušení, dokonce jistotu: to příjmí jim dal král Matyáš, že jsme prej bojovali kurážně jako Cikáni. Se někde píše... :D Jenže...
Jenže tihle vůbec nebyli MOJI Cikáni z Hostinného, to jsou nějací úplně cizí lidé, původem ze Slupska. A se mnou nemají společného pranic, v Hostinném jsme pod tím příjmím žili ještě dřív, než se Matyáš narodil.

Takže nevím. Ovšem už na prvním známém, samosebou tou dobou ještě jen měšťanském, erbu jsme ale měli hlavu Cikána. Dokonce dvě hlavy: jednu v samotném znaku, druhou nahoře jako klenot, viz ten link. A při nobilitaci v roce 1602 nám ho v nezměněné podobě schválil císař Rudolf II. A samosebou je stejný erb na tom náhrobku našich dvojčátek, co umřela hned po narození nějak v roce 1480. Škoda, že sem nejde dát příloha, v létě jsem se s nima vyfotil...
http://dziewunt.wz.cz/kchg/gh9702a2.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne pát lis 11, 2016 21:54, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Stromeček 1. řádu MATČIN

Příspěvekod Ladislav Bátora » pát lis 11, 2016 21:44

Tady je toho o mých i těch Matyášových Cikánech víc, na třetí stránce, první a druhý odstavec (stránka má dole č. 17):
https://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/pgps ... oly/06.pdf
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Stromeček 1. řádu MATČIN

Příspěvekod JanaVi » sob lis 12, 2016 9:59

děkuji, tu práci o cikánech jsem si přečetla celou, byla zajímavá.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Stromeček 1. řádu MATČIN

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob lis 12, 2016 13:13

Zatím nejobsáhlejší článek, co jsem o SVÝCH Cikánech našel je ten od p. Jiřího Háse, ovšem PRO MĚ v něm byly nejzajímavější ty dvě chyby právě ohledně Jana II. Cikána z Čermné
http://dziewunt.wz.cz/kchg/gh9702a.htm

a) Samosebou, že Jan II. Cikán měl s tou Dorotkou Zástěrovou děti, ten páně Hásův otazník pod jejich svatbou ohledně potomků je zbytečný. Jinak bych tady přece nebyl... :D :D :D
b) Samosebou, že Jan II. Cikán nezemřel 27. září 1671. To umřela právě že ta moje praprapraprapraprapraprababička Dorota, rozená Zástěrová (její tatík Matyáš byl jmenován jaroměřským císařským rychtářem hned po úmrtí Jana I. Cikána). Prapraprapraprapraprapraděda Jan II. si totiž po jejím úmrtí ještě stihnul vzít za ženu švarnou dcerku rychtáře Sahana ze sousedních Hořenic a umřel až za tý morový rány na přelomu let 1680/81 v údajných 60 letech, ve skutečnosti mu bylo ale už 63. Ovšem ani to není žádnej věk... :-(

Už jsme si to s p. Hásem vyjasnili. Ovšem v jedné věci má pravdu NAPROSTOU:
„Cikánové z Čermné získali ještě jako měšťané majetek v Hostinném a to kromě domu na rynku také několik zahrad za městem a později i statek Čermnou mezi Hostinným a Pilníkovem, po němž se psali. V osmé generaci ale vymírá panská větev v potomcích Václava st., kdežto potomci jaroměřského rychtáře Jana (+1618), snad žijící podnes, postupně klesli zpět do měšťanského stavu, až v důsledku podnikání na svůj šlechtický původ zapoměli zcela.“
Já na něj ale nezapomněl: neměl jsem o něm DOKONCE ani sebemenší tušení do letošního jara. :D :D :D Nikdy se o tom doma nemluvilo ani v náznaku. Podle mě to ještě jakž takž věděl ten někdejší potenciální budoucí bohatej sedlák z Jezwin (dnes Jezbiny, součást Jaroměře), přesněji řečeno někdejší možný budoucí majitel Jezwin Václav Kubů mladší alias Jezwinský (jeho stejnojmenný tatík Václav je ovšem prodal celé městu Jaroměř už v roce 1673, draze a za udělení dědičného měšťanství...), když si bral (samosebou už v Jaroměři a už né jako sedlák) za ženu v roce 1681 chudičkou Kateřinu Cikánovou. A snad ještě jejich dcera Anna Marie. Ale když tu si bral v roce 1702 Václav Riedl, tak byl dozajista přesvědčen, že si bere poctivou od jakživa měšťanku. A tím naše šlechtictví skončilo dočista dočista. :-) Navíc jsme v roce 1699 prodali Čermnou Valdštejnům... Tak to je všechno. Ale vyhrál jsem si s tím skoro dva měsíce. A ještě vlastně čekám, zda p. Anděl, ředitel musea v Hostinném, něco pro mě někde o Cikánech nevyšťourá...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků