Cikáni: VÝJIMEČNÝ stromeček 3. řádu...

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Cikáni: VÝJIMEČNÝ stromeček 3. řádu...

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 23:05

A v tomto výjimečném případě mých Cikánů z Čermné – zatím víc stromečků 3. řádu nemám bohužel zapotřebí, snad až se začnu hrabat v urbářích a gruntovnicích, přijde řada i na další větve – jsem ke kořenům přenesl dokonce 2 pokolení ze stromečku 2. řádu, tedy od tátových Riedlů. Aby se mi tam vešlo více poznámek do těch okýnek.
Tak už je asi jasno, co teda míním těma stromečkama 1., 2. a 3. řádu.
lb.
Přílohy
AAACikáni.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Cikáni: VÝJIMEČNÝ stromeček 3. řádu...

Příspěvekod crann » ned lis 13, 2016 9:19

Zdravím, náhodný nález příjmení Cigán, třeba ti Vaši přišli také z Polska.

Svobodní pánové Cigánové ze Slupska přišli prý z Polska a usadili se ve vévodství těšínském v r. 1280. Dříve nosili jméno Zegother, později Kitschker, protože měli ve znaku tři žluté smyčky (česky řečeno "kličky"). Prapředek Václava Cigána byl ve válečných službách krále Matyáše (Korvína - dopl. překl.) v Uhrách, přiváděl mu vždy vojenské houfce, přičemž se jednou udála zvláštní příhoda, na jejímž základě přišli Cigánové o své původní pravé jméno. Když totiž nouze vyžadovala sehnat neprodleně více vojska, naverboval Váslav Cigán ve spěchu cikány, jichž tehdy bylo v Polsku a ve Slezsku mnoho, a přispěchal s nimi králi na pomoc, načež král žertem k němu zvolal: "Cožpak (adesdum?), cikáne? Ty jsi zde cikánem?", odkud pak jemu a jeho potomkům zůstalo jméno Cigán. ..........
http://www.archives.cz/zao/resources/ka ... ayer3i.htm

Cikáni, svobodní páni ze Slupska, Jan Jiří, Karel Jindřich a Václav Fridrich, vlastní bratři, drželi společně po otci Janovi (+1611) panství .....
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Cikáni: VÝJIMEČNÝ stromeček 3. řádu...

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned lis 13, 2016 9:59

No v tom je právě ten zádrhel: naši bydleli pod příjmím Cikán v Hostinném už za husitských válek, říká se.
To ještě Korvín ani nebyl na světě... Proto jsem zatím přesvědčen, že Slupští jsou pro mě úplně cizí rodina...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků