Chvála milimetrového papíru

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Chvála milimetrového papíru

Příspěvekod zeter » ned zář 25, 2016 18:58

A ještě abych tedy přispěl se svou troškou do mlýna, i když to nejspíš není žádné terno a velmi pravděpodobně je nošení sov do Athén:

i ve věku pokročilých informačních technologií (sám používám Ahnenblatt, možná jsou lepší programy, nevím) se mi nakonec osvědčila velmi jednoduchá reprezentace rodokmenu (resp. jeho části) vyvedená svépomocně čtyřmi barevnými fixkami na milimetrový papír... přikládám hypotetickou ukázku, jak to zhruba vypadá...

Obrázek

symboly jsou asi intuitivní: hvězdička N, kolečko O, křížek Z... modrá = muž, červená = žena, zelená = vztah rodič-potomek (manželský - rovná čára, nemanželský - vlnovka), tečkovaně pokračování vdova/vdovec, tužkou čárkovaně pak neznámé pokračování životní linie. (Uvažuju pořád, jestli nějak rafinovaněji nevyřešit manželské páry, např. paralelním vedením linie ve světlejším odstínu barvy případně jenom tužkou, apod., ale vzhledem k pomocnému charakteru celé záležitosti to asi není tak podstatné.)

Na uvedeném příkladu se tedy střen v r. 1800 žení s manželkou roz. Starý, v r. 1802 maji syna Jana a v r. 1805 dc. Marii, střen umírá v r. 1823, vdova si pak v r. 1835 bere druhého manžela příjmením Jonáš a umírá v r. 1847... syn Jan se žení s manželkou roz. Vrána v r. 1828, v r. 1830 mají mrtvorozené děvče, v r. 1833 syna Václava, v r. 1835/6 syna, který umírá krátce po porodu spolu s matkou, Jan umírá o tři roky později... Marie má tři nemanželské potomky - Theresii (1828), mrtvoroz. chlapce (1832) a syna Josefa (1840), pak se žení (Krupka, 1843) a mají spolu syna Pavla (1845), umírá nejprve manžel (1866), pak ona (1872).

Zdůrazňuji, že je to opravdu jen rudimentární vizualizační pomůcka, která nemusí být v různých rodopisných situacích valně užitečná a její vyrobení je vcelku pracné (splést si data nebo barvy je klatě jednoduché a chce to trochu přemýšlet, jak vést potomky, aby se linie zbytečně nekřížily) a u 100+ osob (nepočítaje manželky/manžele a mrtvorozené) možná i nepraktické, ale zároveň musím říct, že u mého hlavního sledovaného rodu jsem si na tom ujasnil spoustu různých časových souvislostí a mohlo by to být praktické i v situaci, kdy je potřeba vidět před sebou např časové linie různých dosud nepřiřazených osob ve vzájemném vztahu. Fantazii, případně sledovanému účelu a objemu zahrnutých dat, se meze nekladou.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Chvála milimetrového papíru

Příspěvekod ZEL » pon zář 26, 2016 9:51

Ten systém značek mi na první pohled přišel trochu nepřehledný, ale to je asi o zvyku. Co se mi na tom opravdu hodně líbí, je to zobrazení časové posloupnosti.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Chvála milimetrového papíru

Příspěvekod zeter » pon zář 26, 2016 11:13

Těch značek je naštěstí jenom pár, natrénuje se snadno - největší problém je trefit se správnou barvou a do správného roku :-) ... Hlavní větev mám na A3 papíře navýšku, takže se tam vejde poměrně široké rozmezí let, mám 1690-1970, s černě vytaženými stoletími, a vertikálně je prostoru dost, křížení zelených linií s časovými vodorovnými jsem byl schopný minimalizovat.
Jinak milimetrový papír má tu výhodu, že v případě omylu je celkem snadná pomoc - vystřihnout z čistého listu odpovídající výsek a přelepit jím dané místo - skoro to není vidět :-)
Ještě mám v plánu zkusit trochu megalomansky vzít milimetrový papír A2 a nebo si nechat list A3 zvětšit na A2, aby bylo více místa. Ale to je na dlouhé zimní večery...

Ano, ta časová posloupnost je hlavní důvod, prostě jsem to potřeboval vidět před sebou.
Na tom příkladu to není, ale ještě jsem si dal tu práci a k narozením, svatbám a úmrtím jsem si tužkou připsal i čísla popisná domů, takže třeba docela pěkně vidím, kdo z rodinného statku odešel a komu se tam rodily děti apod.

Jinak slabinou tohohle způsobu je, že se v něm dají špatně podchytit osoby, u kterých je známo jen narození nebo jen úmrtí. U známého narození, kde nemám úmrtí, zpravidla vytáhnu vlastní zelenou linii s hvězdičkou, ale bez vlastní vodorovné linie. U dětí, které umřely malé (tak do tří pěti let) zpravidla vlastní životní čáru nedělám, nebo jen těsně kolem linie rodiče a bez hvězdičky - tam je ostatně důležité hlavně to narození, aby bylo vidět, že u matky není třeba nějaká podezřelá mezera v řadě porodů. Víc normální milimetrový papír moc nedovoluje, z prostorových důvodů.
Ale jak už jsem psal, je to pomůcka, nikoli reprezentativní materiál nebo pokus zachytit všechny dostupné informace.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Chvála milimetrového papíru

Příspěvekod Zuzana Jah » pon zář 26, 2016 17:21

líbí se mi to - díky za inspiraci:-) Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků