Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod zeter » ned zář 25, 2016 17:31

rozrody, stěhovavá povolání - a po čase Cimrman zjistil, že se mu v rodokmenu začínají hromadit matriky. Aneb: začínám se v tom ztrácet - které matriky jsem prozkoumal a do jaké míry (přes indexy nebo listováním, která příjmení, která písmena atd.), takže mám podezření, že v náhlých záchvatech aktivity procházím rejstřík, který už jsem před třemi měsíci v jiném, navlas stejném záchvatu aktivity prošel. A s vyhlídkou na poněkud delokalizovanější a rozlezlejší rod se začínám bát, že už to v hlavě a na různých útržcích papíru neudržím.

Takže jsem se chtěl zkušenějších a pokročilejší (a pečlivějších a svědomitějších) uživatelů zeptat: zda a jakým způsobem si vedete přehled prozkoumaných matrik a způsobu/míry jejich prozkoumání?

Nebyl jsem si jistý, do jakého okruhu témat na fóru tenhle dotaz zařadit, ale konec konců se jedná o vlastní poznatky - i když ne moje :) ...
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod ZEL » pon zář 26, 2016 9:40

Já si vedu pro každou farnost excelovský soubor, na prvním listě obecné poznámky k farnosti, pak co list, to matrika. No a tam na záčátku obecný popis matriky, od kdy do kdy co, a poznámky, co jsem udělala. A pak takový zárodek přepisu matriky, číslo skenu a potom, co tam je, začátek obce apod. včetně stručného zápisu dohledaných záznamů. Zdržuje to, ale pomáhá. Každou matriku tak mám vedenou jenom jednou.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod zeter » úte zář 27, 2016 13:12

Moniko, ZEL, díky za odpovědi - oba systémy se mi zdají být lákavé, ten Moničin vlastně už tak trochu praktikuju ve formě náhodně a dost nepřehledně počmáraných listů papíru s poměrně jasně oddělenými farnostmi a matrikami, se spoustou vpisků, šipek, škrtanců a podobných obezliček... v jediném wordovém dokumentu to navíc má tu výhodu, že lze hledat ve všech farnostech najednou (pokud bych to dělal takhle, pak bych asi všechna jména držel v jednou souboru, vždycky u příslušné matriky... je otázka, jestli by se to pak nedalo ošetřit nějakými chytrými funkcemi typu Obsah a Rejstřík, který by to dělal sám od sebe...
Zároveň jsem už přemýšlel i o využití excellu nebo jiného tabulkového procesoru, jak píše ZEL, protože tam se přímo nabízejí ty jednotlivé listy pro jednotlivé matriky... akorát škoda, že asi ten program neumí přidat ještě něco jako těch lišt, aby mohly být farnosti v jednom souboru. Ale těch proměnných, podle kterých je možno to třídit, je asi příliš mnoho.

Každopádně je to asi (bude to asi) tak či onak řehole, už se vidím, jak pěkně po jedné zanáším prohledané matriky vídeňské Všeobecné nemocnice :(
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 0:08

Zatím mi stačí poznámky přímo u skenu, a to už jsem u zhruba poloviny z těch 56 stromků druhého řádu (jedna moje babička byla nemanželská, takže 8 tátovejch větviček je ulomenejch) v Třicetileté válce. Příklady toho mého čmárání pod skeny viz u dotazů pod mým jménem v sekci Čtení starých materiálů.
A za druhé označování souborů v počítači: pohřby označuju †, narození ničím, sňatky jsou identifikovatelné dvěma příjmími – např.: NovákJosef†1718.jpg, NovákHoráková1756.jpg, HoráčekJan1856.jpg A pak už stačí jen vyťukat na vyhledávací lištu dvě tři první písmena.
A k tomu všemu a hlavně: mám ty dva vlastnoručně vyrobené hlavní stromky, tj. tátův a mámin pro šest pokolení, plus 32 stromků druhého řádu pro všechny prapraprarodiče matčiny a 24 stromků pro totéž u otce. Plus teda ještě jeden stromek „třetího řádu“ pro moje Cikány, protože u nich jsem výjimečně došel až k roku 1478.
Samosebou, že nějaký ten rejstřík matrik by se i mně šiknul, jenže na to už je teďka pozdě, když jsem po roce hledání skoro na konci. Teda: co se matrik týče...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 19:35

No, to je takový můj terminologický novotvar. Na stromeček kteréhokoli řádu se mi vejde 6 pokolení, takže u toho stromku 1. řádu, tedy u těch nejmladších dvou – pro matku a otce –, je u kořenů můj otec (a stejně tak u toho druhého matka), nad ním moji prarodiče z jeho strany a tak dále (teda výše) až k mým 32 prapraprapraprarodičům na vrcholu koruny. A pak data toho jednoho každého nejstaršího předka přenesu na úplně stejný nový stromek, ovšemže ke kořenům – a jedu dál, teď už ale v 32 versích, tedy na 32 stromečcích. No, v případě otce jen v 24, když jeho matka byla nemanželská. Takže na tom stromečku 2. řádu je taky 6 kolen, ovšem ten spodní předek je identický s tím nejstarším předkem na stromečku prvním. To jest vše...

A pro své Cikány mám ještě jeden stromek další, 3. řádu, protože je o nich písemný záznam dokonce až z roku 1478. Jan Cikán z Čermné, druhý písemně doložený purkmistr v Hostinném, byl totiž můj praprapraprapraprapraprapraprapraprapradědeček. Stromeček 3. řádu bych ovšem theoreticky měl založit i u Corneliusů z Mladé Boleslavi, ale to by se mi kvůli jedné svatbě v roce 1653 a narození ženicha Samohela (v roce 1626) a nevěsty Alžběty (1631) a stromečkové evidenci ženichova otce (Jan Cornelius, původním příjmím Kořil alias Stříbrský, řezník a konšel) a nevěstina otce (Jan Vorlíček, též dlouholetý konšel v MB) zatím nevyplatilo. Ta čtyři jména jsem ještě s to udržet v paměti... :D Snad až časem pokročím ke gruntovnícím, urbářům a podobně.

A samozřejmě na těch stromečcích (vlastnoručně vyrobených v InDesignu) mám v každém (směrem nahoru se samosebou stále zmenšujícím a zmenšujícím) okýnku vždy PŘINEJMENŠÍM ty nejzákladnější údaje: jméno a příjmení, přesné datum N, O, Z a jejich lokalisaci. Takže v případě potřeby hned a pořád na jedno rozkliknutí dobře vidím, co mi ještě chybí a kde to ZHRUBA hledat. Dal bych sem dva jako příklad, ale neumím do odpovědí vkládat obrázky. Když tak emailem...

Jasně, že nic jiného! Jsem od loňského ledna důchodce, tak jsem si vymyslel koníčka, a zatím nelituju. :-)

P.S.: Z jablíčka na wokna přecházet už po těch 25 letech poměrně úspěšného applování nehodlám. A co bude za nějakých 20 roků, na to ve svých 65 letech už moc nemyslím. :D Maximálně si časem nainstaluju něco novějšího, než je Leopard 10.6.8, ale i to má asi ještě čas.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Dagmar8 » sob říj 29, 2016 20:42

Dal bych sem dva jako příklad, ale neumím do odpovědí vkládat obrázky. Když tak emailem...

já bych to docela chtěla vidět
když tak to zkuste nahrát třeba sem...http://www.imagehosting.cz/ a potom dejte odkaz, který se vám tam vygeneruje.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 22:37

To je pro starce už moc složitý... :-(
Já ten tátův stromeček 1. řádu dám sem na ty Vlastní poznatky jako nový vlákno, snad se nebudou ostatní zlobit. Pak mi napište, zda jste ho našla.
A pak ještě případně i jeden z těch tátových stromečků 2. řádu. A ty svoje Cikány 3. řádu...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod alenas » ned říj 30, 2016 16:37

Zdravím -
taky jsem s tím měla problémy. Nakonec se mi osvědčila kombinace papír+tužka a počítač.
Z matriky si vypíšu jednotlivá příjmení a pro každé mám samostatný list. Pro větší přehlednost, jsou listy pro jednotlivé matriky barevně odlišeny. Mám tak přehled o zpacovaných zápisech i matrikách,můžu si dělat poznámky. Po čase, pokud se objeví nějaká nová spojitost, tak mám vše jako na dlani. Matriční zápis pak u předků kteří mě zajímají přepíšu do šablony, kterou jsem si vytvořila v počítači. Posledním krokem je pak zápis do gen. programu - používám BK7 a jako doplněk Ancestry.
Vedu dva šanony - pro otcovu i matčinu linii. Počítač může zkolabovat, externí zálohový disk odejde ale papír zůstává. Když se mi to stalo v začátcích, propadla jsem jsem naprosté panice. Teď to jistí ještě web.

http://www.imagehosting.cz/?v=img170qnq.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=img171.jpg
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Dagmar8 » ned říj 30, 2016 18:29

Ladislav Bátora"]To je pro starce už moc složitý... :-(
Tak na to bych se nevymlouvala, jsem starší než vy :D
Jinak stromečky jsem si všechny prohlédla, máte to pěkné a přehledně uspořádané - velké díky
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod alenas » pon říj 31, 2016 5:05

Monika píše:
alenas píše:Vedu dva šanony - pro otcovu i matčinu linii. Počítač může zkolabovat, externí zálohový disk odejde ale papír zůstává.

Naprosto souhlasím a taky tisknu a ukládám do šanonu. A vůbec nevadí, že musím něco tisknout víckrát a v šanonu vyměnit pokaždé když k někomu najdu a doplním nějakou novou informaci.

Vaše listy s kombinací evidence matrik a zápisů mi připadají hodně praktické. Hlavně jak kombinují evidenci zápisů z matrik s evidencí matričních knih.

Uvažovala jsem nad něčím podobným, ale, bohužel, je nemůžu používat. Někteří mí předkové (a to zatím snad polovina) jsou v průběhu svého života paralelně zapsaní v knihách ze 4 různých farností, jiní třeba jen ze třech farností, ale ze dvou SOA. Navíc je panství veliké, takže svatby hledám v několika desítkách farností a potřebuji si evidovat i matriční knihy, v nichž jsem svatby hledala a nenašla nic.
Víc mi vyhovuje zapisovat si vše, co najdu, pod sebe chronologicky, bez ohledu na typ zápisu (N, O, Z) a bez ohledu na to, v jaké matriční knize to najdu. Lépe se mi pak hledá, kdo je čí dítě, rodič, manžel/ka, kdo už zemřel a kdo ještě ne. A právě proto pak eviduji matriční knihy (hotové a ještě ke čtení) na konci těchto výpisů (vždy k jednotlivému příjmení z jednotlivé větve).

Myslím, že váš způsob se asi ideálně hodí tam, kde měli to štěstí, že celou dobu patřili k jedné a stále stejné farnosti. Kéž by to byli i ti mí předkové :)


Dobré ráno -
máte pravdu, moji předkové jsou domasedové, jeden z nejdelších přesunů (kromě Ameriky) byl z Horní Lhoty do Blanska a pak do dalekého Brna. Až na jedinou výjimku mám všechno v MZA.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod LaRa » stř úno 22, 2017 21:01

Já mám tabulku (strom) v excelu s očíslovanými políčky, k tomu vedu stejně očíslovaný sešit(kartotéku) a navíc vše vkládám do rodové kroniky kde mám na každého kapitolu a tam fotky, dokumenty, snímky matrik a co seženu. Na každého svého dědečka/babičku mám 1 tuto sadu, hledám všechny předky tedy i mateřské linie, došla jsem k 5xpra někde i dál u jednoho rodu mám dokonce 10xpra
LaRa
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 02, 2015 18:46
Oblast pátrání: rokycansko, hořovicko, kladensko, pelhřimovsko


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků