Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod zeter » ned zář 25, 2016 17:31

rozrody, stěhovavá povolání - a po čase Cimrman zjistil, že se mu v rodokmenu začínají hromadit matriky. Aneb: začínám se v tom ztrácet - které matriky jsem prozkoumal a do jaké míry (přes indexy nebo listováním, která příjmení, která písmena atd.), takže mám podezření, že v náhlých záchvatech aktivity procházím rejstřík, který už jsem před třemi měsíci v jiném, navlas stejném záchvatu aktivity prošel. A s vyhlídkou na poněkud delokalizovanější a rozlezlejší rod se začínám bát, že už to v hlavě a na různých útržcích papíru neudržím.

Takže jsem se chtěl zkušenějších a pokročilejší (a pečlivějších a svědomitějších) uživatelů zeptat: zda a jakým způsobem si vedete přehled prozkoumaných matrik a způsobu/míry jejich prozkoumání?

Nebyl jsem si jistý, do jakého okruhu témat na fóru tenhle dotaz zařadit, ale konec konců se jedná o vlastní poznatky - i když ne moje :) ...
zeter
 
Příspěvky: 668
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Monika » ned zář 25, 2016 18:30

To je zajímavá otázka, kterou jsem řešila hned u prvního příjmení, protože co si nezapíšu, to po 5 minutách nevím :lol:

Nakonec jsem to vyřešila tak, že mám ke každému příjmení samostatný textový soubor, kam si píšu všechno, co jsem dohledala, všechny nápady na další hledání nebo na možná propojení a... seznam matrik i indexů, které už mám prozkoumané (nebo které mě ještě napadlo prozkoumat - to do samostatné kapitoly, samozřejmě, aby se nepomíchaly s už hotovými). Matriky ovšem zapisuji samostatně pro N, O i Z, takže jednu matriku mám zapsanou až 4x (pokud obsahuje i křty nelegitimních dětí).
Jo a abych na první pohled viděla, které matriky jsou komplet hotové a které jen částečně, tak ty nehotové mám od levého okraje oddělené jednou mezerou :wink:

Ukázka jednoho ze zápisů:
" Děkov 15 - N 1663 - 1731 (Povlčín jen do 1672, Svojetín jen do 1674, Veclov jen do 1675), od skenu 3, hotovo do konce 1675 (sken 26)"

Postupně jsem zjistila, že se mi to moc hodí i pro usedlé, protože po čase hledám jiné příjmení ve stejné matrice, tak se hodí vědět, od kterého skenu jsou jednotlivé "kapitoly". Dnes už dokonce uvažuji, jestli by se mi nevyplatilo si udělat navíc samostatný soubor jen s přehledem matrik, kde budou jen ty časové údaje a od jakého skenu co v matrice je, protože se k těm starým zápisům u už prozkoumaných příjmení neustále vracím jen pro informace o nějaké matrice. No a kdo si pak má vzpomenout, u kterého příjmení ta daná matrika byla, že :lol:
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3183
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod ZEL » pon zář 26, 2016 9:40

Já si vedu pro každou farnost excelovský soubor, na prvním listě obecné poznámky k farnosti, pak co list, to matrika. No a tam na záčátku obecný popis matriky, od kdy do kdy co, a poznámky, co jsem udělala. A pak takový zárodek přepisu matriky, číslo skenu a potom, co tam je, začátek obce apod. včetně stručného zápisu dohledaných záznamů. Zdržuje to, ale pomáhá. Každou matriku tak mám vedenou jenom jednou.
ZEL
 
Příspěvky: 327
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod zeter » úte zář 27, 2016 13:12

Moniko, ZEL, díky za odpovědi - oba systémy se mi zdají být lákavé, ten Moničin vlastně už tak trochu praktikuju ve formě náhodně a dost nepřehledně počmáraných listů papíru s poměrně jasně oddělenými farnostmi a matrikami, se spoustou vpisků, šipek, škrtanců a podobných obezliček... v jediném wordovém dokumentu to navíc má tu výhodu, že lze hledat ve všech farnostech najednou (pokud bych to dělal takhle, pak bych asi všechna jména držel v jednou souboru, vždycky u příslušné matriky... je otázka, jestli by se to pak nedalo ošetřit nějakými chytrými funkcemi typu Obsah a Rejstřík, který by to dělal sám od sebe...
Zároveň jsem už přemýšlel i o využití excellu nebo jiného tabulkového procesoru, jak píše ZEL, protože tam se přímo nabízejí ty jednotlivé listy pro jednotlivé matriky... akorát škoda, že asi ten program neumí přidat ještě něco jako těch lišt, aby mohly být farnosti v jednom souboru. Ale těch proměnných, podle kterých je možno to třídit, je asi příliš mnoho.

Každopádně je to asi (bude to asi) tak či onak řehole, už se vidím, jak pěkně po jedné zanáším prohledané matriky vídeňské Všeobecné nemocnice :(
zeter
 
Příspěvky: 668
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 0:08

Zatím mi stačí poznámky přímo u skenu, a to už jsem u zhruba poloviny z těch 56 stromků druhého řádu (jedna moje babička byla nemanželská, takže 8 tátovejch větviček je ulomenejch) v Třicetileté válce. Příklady toho mého čmárání pod skeny viz u dotazů pod mým jménem v sekci Čtení starých materiálů.
A za druhé označování souborů v počítači: pohřby označuju †, narození ničím, sňatky jsou identifikovatelné dvěma příjmími – např.: NovákJosef†1718.jpg, NovákHoráková1756.jpg, HoráčekJan1856.jpg A pak už stačí jen vyťukat na vyhledávací lištu dvě tři první písmena.
A k tomu všemu a hlavně: mám ty dva vlastnoručně vyrobené hlavní stromky, tj. tátův a mámin pro šest pokolení, plus 32 stromků druhého řádu pro všechny prapraprarodiče matčiny a 24 stromků pro totéž u otce. Plus teda ještě jeden stromek „třetího řádu“ pro moje Cikány, protože u nich jsem výjimečně došel až k roku 1478.
Samosebou, že nějaký ten rejstřík matrik by se i mně šiknul, jenže na to už je teďka pozdě, když jsem po roce hledání skoro na konci. Teda: co se matrik týče...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 874
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Monika » sob říj 29, 2016 16:03

Odbočím od pořádku v matrikách. Omlouvám se, ale nedá mi to :oops:

Ladislav Bátora píše:NovákJosef†1718.jpg


Jen taková drobná technická poznámka: Takto nazvaný soubor by možná mohl dělat v budoucnu problémy, hlavně při přechodu na jiný systém s jiným kódováním češtiny. Po čtvrt století práce na různých systémech (kdy byla navíc důležitá přenositelnost mezi "wokny" a "jablíčkem") mě pohled na takový název souboru skoro až vyděsil :lol:
Myslím, že stále ještě je bezpečnější nepoužívat v názvech souborů speciální znaky, k nimž například patří i †, mezera, české znaky...


Ladislav Bátora píše:Zatím mi stačí poznámky přímo u skenu, a to už jsem u zhruba poloviny z těch 56 stromků druhého řádu (jedna moje babička byla nemanželská, takže 8 tátovejch větviček je ulomenejch) v Třicetileté válce.
...
A k tomu všemu a hlavně: mám ty dva vlastnoručně vyrobené hlavní stromky, tj. tátův a mámin pro šest pokolení, plus 32 stromků druhého řádu pro všechny prapraprarodiče matčiny a 24 stromků pro totéž u otce. Plus teda ještě jeden stromek „třetího řádu“ pro moje Cikány, protože u nich jsem výjimečně došel až k roku 1478.
...
když jsem po roce hledání skoro na konci


Tak jsem si říkala, že snad jste ten rok nedělal nic jiného, než jen den co den od rána do noci pracoval na vývodu. Upřímně, i tak bych to nezvládla. Po dvou letech mi zbývá už jen několik příjmení (protože, bohužel, svatby nemůžu najít v celém panství a okolí) do snazší části vývodu (se sourozenci) první z babiček. A to mám několik úbytků kvůli sourozenectví předků v různých větvích. Pak se pustím do těch složitějších částí - počítám tak další dva roky, když to půjde dobře. No a pak, doufám, přejdu na prvního z dědečků.

Jenže pak jsem si uvědomila, že vlastně nerozumím vaším výrazům.
Co myslíte tím "hlavní stromky", "stromky druhého řádu" a "stromky třetího řádu"?

Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3183
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 19:35

No, to je takový můj terminologický novotvar. Na stromeček kteréhokoli řádu se mi vejde 6 pokolení, takže u toho stromku 1. řádu, tedy u těch nejmladších dvou – pro matku a otce –, je u kořenů můj otec (a stejně tak u toho druhého matka), nad ním moji prarodiče z jeho strany a tak dále (teda výše) až k mým 32 prapraprapraprarodičům na vrcholu koruny. A pak data toho jednoho každého nejstaršího předka přenesu na úplně stejný nový stromek, ovšemže ke kořenům – a jedu dál, teď už ale v 32 versích, tedy na 32 stromečcích. No, v případě otce jen v 24, když jeho matka byla nemanželská. Takže na tom stromečku 2. řádu je taky 6 kolen, ovšem ten spodní předek je identický s tím nejstarším předkem na stromečku prvním. To jest vše...

A pro své Cikány mám ještě jeden stromek další, 3. řádu, protože je o nich písemný záznam dokonce až z roku 1478. Jan Cikán z Čermné, druhý písemně doložený purkmistr v Hostinném, byl totiž můj praprapraprapraprapraprapraprapraprapradědeček. Stromeček 3. řádu bych ovšem theoreticky měl založit i u Corneliusů z Mladé Boleslavi, ale to by se mi kvůli jedné svatbě v roce 1653 a narození ženicha Samohela (v roce 1626) a nevěsty Alžběty (1631) a stromečkové evidenci ženichova otce (Jan Cornelius, původním příjmím Kořil alias Stříbrský, řezník a konšel) a nevěstina otce (Jan Vorlíček, též dlouholetý konšel v MB) zatím nevyplatilo. Ta čtyři jména jsem ještě s to udržet v paměti... :D Snad až časem pokročím ke gruntovnícím, urbářům a podobně.

A samozřejmě na těch stromečcích (vlastnoručně vyrobených v InDesignu) mám v každém (směrem nahoru se samosebou stále zmenšujícím a zmenšujícím) okýnku vždy PŘINEJMENŠÍM ty nejzákladnější údaje: jméno a příjmení, přesné datum N, O, Z a jejich lokalisaci. Takže v případě potřeby hned a pořád na jedno rozkliknutí dobře vidím, co mi ještě chybí a kde to ZHRUBA hledat. Dal bych sem dva jako příklad, ale neumím do odpovědí vkládat obrázky. Když tak emailem...

Jasně, že nic jiného! Jsem od loňského ledna důchodce, tak jsem si vymyslel koníčka, a zatím nelituju. :-)

P.S.: Z jablíčka na wokna přecházet už po těch 25 letech poměrně úspěšného applování nehodlám. A co bude za nějakých 20 roků, na to ve svých 65 letech už moc nemyslím. :D Maximálně si časem nainstaluju něco novějšího, než je Leopard 10.6.8, ale i to má asi ještě čas.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 874
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Dagmar8 » sob říj 29, 2016 20:42

Dal bych sem dva jako příklad, ale neumím do odpovědí vkládat obrázky. Když tak emailem...

já bych to docela chtěla vidět
když tak to zkuste nahrát třeba sem...http://www.imagehosting.cz/ a potom dejte odkaz, který se vám tam vygeneruje.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1093
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob říj 29, 2016 22:37

To je pro starce už moc složitý... :-(
Já ten tátův stromeček 1. řádu dám sem na ty Vlastní poznatky jako nový vlákno, snad se nebudou ostatní zlobit. Pak mi napište, zda jste ho našla.
A pak ještě případně i jeden z těch tátových stromečků 2. řádu. A ty svoje Cikány 3. řádu...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 874
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Monika » sob říj 29, 2016 23:19

Díky za obrázek a popis :D

Takže to jsou vlastně takové grafy vývodu "na pokračování". Pracovně používám něco podobného v editovatelném PDF od Misbach - 5 Generation Pedigree Chart. Chytře vymyšlené a pro mě dostatečně přehledné. V této chvíli mám ke 145 přímým předkům 24 grafů.

I když tomu tedy dáváte všechen čas, jste neuvěřitelně rychlý. Obrázek
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3183
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod alenas » ned říj 30, 2016 16:37

Zdravím -
taky jsem s tím měla problémy. Nakonec se mi osvědčila kombinace papír+tužka a počítač.
Z matriky si vypíšu jednotlivá příjmení a pro každé mám samostatný list. Pro větší přehlednost, jsou listy pro jednotlivé matriky barevně odlišeny. Mám tak přehled o zpacovaných zápisech i matrikách,můžu si dělat poznámky. Po čase, pokud se objeví nějaká nová spojitost, tak mám vše jako na dlani. Matriční zápis pak u předků kteří mě zajímají přepíšu do šablony, kterou jsem si vytvořila v počítači. Posledním krokem je pak zápis do gen. programu - používám BK7 a jako doplněk Ancestry.
Vedu dva šanony - pro otcovu i matčinu linii. Počítač může zkolabovat, externí zálohový disk odejde ale papír zůstává. Když se mi to stalo v začátcích, propadla jsem jsem naprosté panice. Teď to jistí ještě web.

http://www.imagehosting.cz/?v=img170qnq.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=img171.jpg
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 464
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Monika » ned říj 30, 2016 18:19

alenas píše:Vedu dva šanony - pro otcovu i matčinu linii. Počítač může zkolabovat, externí zálohový disk odejde ale papír zůstává.

Naprosto souhlasím a taky tisknu a ukládám do šanonu. A vůbec nevadí, že musím něco tisknout víckrát a v šanonu vyměnit pokaždé když k někomu najdu a doplním nějakou novou informaci.

Vaše listy s kombinací evidence matrik a zápisů mi připadají hodně praktické. Hlavně jak kombinují evidenci zápisů z matrik s evidencí matričních knih.

Uvažovala jsem nad něčím podobným, ale, bohužel, je nemůžu používat. Někteří mí předkové (a to zatím snad polovina) jsou v průběhu svého života paralelně zapsaní v knihách ze 4 různých farností, jiní třeba jen ze třech farností, ale ze dvou SOA. Navíc je panství veliké, takže svatby hledám v několika desítkách farností a potřebuji si evidovat i matriční knihy, v nichž jsem svatby hledala a nenašla nic.
Víc mi vyhovuje zapisovat si vše, co najdu, pod sebe chronologicky, bez ohledu na typ zápisu (N, O, Z) a bez ohledu na to, v jaké matriční knize to najdu. Lépe se mi pak hledá, kdo je čí dítě, rodič, manžel/ka, kdo už zemřel a kdo ještě ne. A právě proto pak eviduji matriční knihy (hotové a ještě ke čtení) na konci těchto výpisů (vždy k jednotlivému příjmení z jednotlivé větve).

Myslím, že váš způsob se asi ideálně hodí tam, kde měli to štěstí, že celou dobu patřili k jedné a stále stejné farnosti. Kéž by to byli i ti mí předkové :)
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3183
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Dagmar8 » ned říj 30, 2016 18:29

Ladislav Bátora"]To je pro starce už moc složitý... :-(
Tak na to bych se nevymlouvala, jsem starší než vy :D
Jinak stromečky jsem si všechny prohlédla, máte to pěkné a přehledně uspořádané - velké díky
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1093
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod alenas » pon říj 31, 2016 5:05

Monika píše:
alenas píše:Vedu dva šanony - pro otcovu i matčinu linii. Počítač může zkolabovat, externí zálohový disk odejde ale papír zůstává.

Naprosto souhlasím a taky tisknu a ukládám do šanonu. A vůbec nevadí, že musím něco tisknout víckrát a v šanonu vyměnit pokaždé když k někomu najdu a doplním nějakou novou informaci.

Vaše listy s kombinací evidence matrik a zápisů mi připadají hodně praktické. Hlavně jak kombinují evidenci zápisů z matrik s evidencí matričních knih.

Uvažovala jsem nad něčím podobným, ale, bohužel, je nemůžu používat. Někteří mí předkové (a to zatím snad polovina) jsou v průběhu svého života paralelně zapsaní v knihách ze 4 různých farností, jiní třeba jen ze třech farností, ale ze dvou SOA. Navíc je panství veliké, takže svatby hledám v několika desítkách farností a potřebuji si evidovat i matriční knihy, v nichž jsem svatby hledala a nenašla nic.
Víc mi vyhovuje zapisovat si vše, co najdu, pod sebe chronologicky, bez ohledu na typ zápisu (N, O, Z) a bez ohledu na to, v jaké matriční knize to najdu. Lépe se mi pak hledá, kdo je čí dítě, rodič, manžel/ka, kdo už zemřel a kdo ještě ne. A právě proto pak eviduji matriční knihy (hotové a ještě ke čtení) na konci těchto výpisů (vždy k jednotlivému příjmení z jednotlivé větve).

Myslím, že váš způsob se asi ideálně hodí tam, kde měli to štěstí, že celou dobu patřili k jedné a stále stejné farnosti. Kéž by to byli i ti mí předkové :)


Dobré ráno -
máte pravdu, moji předkové jsou domasedové, jeden z nejdelších přesunů (kromě Ameriky) byl z Horní Lhoty do Blanska a pak do dalekého Brna. Až na jedinou výjimku mám všechno v MZA.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 464
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Jak si udržet pořádek ve zkoumaných matrikách?

Příspěvekod Monika » pon říj 31, 2016 11:59

Sranda je, že ti mí klidně taky mohli žít celý život v jedné obci a chodit do jednoho kostela (někteří přímo ve své obci) a stejně byli v knihách 4 farností :lol:
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3183
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník