Nesrovnalosti v zápisech v matrikách

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Nesrovnalosti v zápisech v matrikách

Příspěvekod kingsware » pon srp 29, 2011 14:14

Zdravím všechny.

Nevím jak Vy, ale já se již několikrát setkal s různými nesrovnalostmi v zápisech v matrikách. :o
Na poslední jsem narazil teď v sobotu dlouho v noci, když jsem opět "bádal" u svého PC.

Našel jsem zápis o úmrtí Anny, dcery Petra Bakuly. Nejprve jsem si myslel, že je u ní uveden věk 14 let.
Při podrobnějším zkoumání jsem ale dospěl k závěru, že je zde uváděný věk zemřelých rozdělen na Roky, Měsíce a Dny
a protože uvedená 14 je v poslední kolonce, usoudil jsem, že jde o 14 dní
(viz http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2058/260 - 4. zápis vpravo)

Jenže ... zmíněný Petr Bakula měl pouze JEDNU dceru jménem Anna a ta se narodila rok před tím
(viz zápis ve stejné matrice na jiném místě - http://digi.ceskearchivy.cz/en/2058/137 - hned 1. zápis vlevo nahoře)

Z porovnání obou zápisů vyplývá, že zmíněná Anna zemřela ve věku necelého 1 roku (bez 11 dnů).

Podobný problém je u jeho další dcery Barbory ve stejné matrice (snímky 131 a 270).

Máte někdo stejné nebo podobné zkušenosti?

Zdeněk Král, Kynšperk n.O.
Uživatelský avatar
kingsware
 
Příspěvky: 124
Registrován: pon črc 31, 2006 9:20
Bydliště: U pivovaru 359, Kynšperk n./O.,35751
Oblast pátrání: Roudnice, Kleneč, Unhošť,Ledčice
Kladno-Rozdělov
Nuzice, Třebelice

Příspěvekod rolivka » pon srp 29, 2011 16:17

Také mám podobnou zkušenost a to s osobou Josefa Křemenáka, kterého provází několik nejasností, co se týče zápisů v matrikách:
- Zápisy v matrikách evangelických jsou kolem roku 1800 nepravidelné (důvody popsány v knize Evangelické Prosečsko), často nečitelné a s
chybami; první faráři byli maďarského původu a evangelické matriky nebyly oficiálními doklady.
- Na Pasekách žili v této době Křemenákovi v čp. 45 i v čp. 46, oba chalupníci jménem Jan.
- Zápis svatby Josefa Křemenáka v evangelické matrice r. 1824 uvádí jako jeho otce Antonína Křemenáka. V zápise téže svatby v katolické
matrice je jméno otce opraveno na Jan.(Antonín byl bratrem Jana a v období, kdy se měl narodit Josef se mu narodila dcera.)
- Zápis narození Josefa - dle věku 24 let při svatbě - v r. 1800 nebo 1799 v evangelické matrice chybí a v katolické matrice je narození v té době
zaznamenáno na čp 46.
- Je ovšem možné, že farář zapsal špatné čp. i matku, když jména chalupníků byla stejná. (Musel by ale dělat zápis dodatečně, protože kmotrové mohli splést čp, pochybuji však, že by spletli matku.)
- Na čp.45 se narodil Josef v březnu 1799 a umírá v červenci téhož roku, takže je časově možné narození dalšího syna, který dostal jméno po
zemřelém Josefovi.
- V roce 1824 předává Jan Křemenák chalupu synovi Josefovi Křemenákovi (tento rok odpovídá jeho svatbě) a odkazuje podíly dcerám Anně a Kateřině a synům Antonínu a Václavovi, kteří jsou mladší než Josef - dle Gruntovní dominikální knihy velkostatku Nové Hrady.
Narození sourozenců, kromě Václava, jsem v matrikách(katolických) bez problémů našla, ale nezapisovali se tam ještě prarodiče.

Možná najdu potvrzení své doměnky při zápisech narození Václava, příp. dalších sourozenců na čp 45, kteří se nedožili roku 1824 ale narodili se v pozdější době, kdy se již zapisovali i praprodiče. Josefova dcera Anna, provdaná Klinská je mou pramátí v páté generaci.

Tak s chutí do dalších hlavolamů
:?
rolivka
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv dub 08, 2010 22:19
Bydliště: Choceň


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků