rovnake mena deti par rokov za sebou

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

rovnake mena deti par rokov za sebou

Příspěvekod lenle » čtv srp 04, 2011 14:23

Pri patrani som natrafila na pre mna celkom zaujimavu vec, ktora ma spociatku poriadne poplietla. Pre nazornost opisem cely pripad: V matrike r.1813 som nasla narodenie isteho Jakuba ktory sa podla zapisu v sobasnej matrike ozenil r. 1845 ako 25 rocny, avsak podla datumu narodenia mi tento vek nepasoval. Tak som si povedala ze to asi bude chyba a zatial som to odlozila. Potom som patrala dalej a nasla som v matrike zomrelych r. 1816 zapis o umrti 3 rocneho Jakuba tych istych rodicov a z toho isteho domu a dalej zapis o narodeni Jakuba r 1820 - vysvitlo ze rodicia mali syna Jakuba ktory ako maly zomrel a o par rokov dali narodenemu dietatu zase meno Jakub (a az toto bol ten co sa zenil a tu uz pasoval aj vek zenicha). Ako som si vsimla, nebolo to vsak nic nezvycajne a mam par dalsich takychto pripadov kedy sa dieta volalo rovnako ako jeho zomrety surodenec. Netusim z akeho dovodu davali rodicia mena po mrtvych detoch, mna to dokonale poplietlo a pisem to preto ze mozno aj niekto iny ma takuto nezrovnalost a na taketo vysvetlenie mozno nepomyslel...
lenle
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 13, 2011 19:11
Oblast pátrání: CZ - Dnešice a okolie
SK - Kaplna, Ružomberok, Papradno

Příspěvekod Jan » čtv srp 04, 2011 16:41

Není to neobvyklé, takových případů mám v rodokmenu celkem dost. Teď jsem našel třeba případ, kdy jedné rodině zemřela dcera a 2 měsíce se narodila její sestra a dostala jméno té zemřelé. Pokud hledám děti rodiny a vyskytnou se tam stejná jména tak hledám vždy úmrtí staršího sourozence před datem narození mladšího a vždy jsem ho našel.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod stanley4 » čtv srp 04, 2011 19:55

Súhlasím s tým, čo napísal Jan. Ešte by som doplnil, že ak rodičia dávali deťom viac ako jedno krstné meno, mohlo mať niekoľko detí jedno z mien spoločné. Napr. tri súčasne žijúce sestry sa mohli volať - Mária Magdaléna, Mária Terézia, Anna Mária (to sú pomerne časté kombinácie). Pri sobáši alebo úmrtí býva niekedy zapísané už len jedno z týchto mien...
Rodičia dávali deťom mená podľa "obľúbeného" svätca, napr. patróna ich remesla ale aj po zomrelých predkoch. Keď takéto dieťa zomelo, pokrstili rovnako aj ďalšie, aby meno zostalo zachované.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod sHImi » čtv srp 04, 2011 20:15

Já mám jeden případ kdy v roce 1761 se narodil Matěj a téže rodině se za dva roky (1763) také narodil Matěj. Úmrtí toho prvního Matěje jsem (prozatím) nenašel, nyní se tomu nevěnuji, ale určitě to budu dál zkoumat, přijde mi to divné.

Zkoumal jsem jestli jeden z nich nebyl Martin - se jménem Matěj se mi to lehce zaměňuje, ale oba jsou zapsáni totožnými klikyháky...

Jinak dneska jsem dělal jednu rodinu, kde táta chtěl mít Františka, ale umřeli mu všichni čtyři syni, které tak pojmenoval...
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků