Kniha evidence farníků (status animarum)

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JahoMi » úte dub 26, 2016 11:42

V SOKA Hradec králové jsem našel pro některé fary knihu evidence farníků (status animarum) Je rozdělena podle čísel popisných, je tam jméno majitele bytů a jména všech v rodině jejich data narození, odkud pochází, kam se odstěhovali, dokonce u nemanželských dětí někdy i poznámky o kom si myslí že by mohl být otec, kde se oddali a někdy i kde a kdy zemřeli kdo u nich zrovna pracoval jako nádeník, někdy jsou vypsaný i tři generace. Pomohli my to doplnit spoustu dat který byly v matrice špatně nebo úplně chyběli.

Nevím jestli je to pro všechny vesnice ale např. kniha pro Dohalice je jako nová ač je sto let stará, asi se o tom zdroji moc neví.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod matju » úte dub 26, 2016 12:10

Já znám tohle pod názvem soupis duší, vím že to existuje na hořicku pro obce Rašín a Skála.. Ale bohužel tyto knihy nejsou digitalizovány... Tu vaši evidenci farníků jste objevil někde digitálně? Nebo máte někde ty Dohalice nafoceny? Ráda bych nahlédla, pokud by to bylo možné (zajímají mne spíš Dohaličky, ale třeba také něco objevím)...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JahoMi » úte dub 26, 2016 13:11

Ahoj.
Mám zní nafocený jen některá jména. Zahrnuje Dohalice, Dohaličky, Třesovice, Mokrovousy. Psala se v letech 1902- 1915, ale pan farář do ní dělal aktualizace (přípisky) až do roku 1946. Není nascenovaná ale 11 května budu v SOKA HK takže v ní můžu hledat a případně něco naskenovat. Pro Dohaličky jsou digitalizovány sčítací operáty pro roky 1870, 1890, 1900 a 1921: http://vychodoceskearchivy.cz/hradeckra ... lice/#digi
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod Bohuslava Zajícová » úte dub 26, 2016 15:32

Našel by se tam i Rychnov n.Kn.?
Bohuslava Zajícová
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv úno 24, 2011 14:53
Bydliště: Dobré

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod Kašpar » úte dub 26, 2016 15:37

V německy mluvících obcích se tomu rovněž říkalo "Mannschaftsbuch"
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod matju » úte dub 26, 2016 16:35

O sčítacích operátech vím, ty jsou taky přínosné :).. Mě spíš zajímala data před rokem 1800, tak trochu jsem doufala, že budou existovat i soupisy staršího ražení... Každopádně děkuju za nabídku..
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod Kašpar » úte dub 26, 2016 16:43

matju píše:O sčítacích operátech vím, ty jsou taky přínosné :).. Mě spíš zajímala data před rokem 1800, tak trochu jsem doufala, že budou existovat i soupisy staršího ražení... Každopádně děkuju za nabídku..


Zmíněné "Mannschaftsbuch" bývají z let 1720-1780.
Ale na ty je třeba zajít do archivu
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JahoMi » pát kvě 13, 2016 14:08

Ze Soka Hradec Králové mám nafocenou Knihu snubních protokolů z roku 1755 - 1807 pro faru Dohaličky. (Obsahuje obce: Dohalice, Mžany, Mokrovousy, Třesovice, Sadová.) Když bude někdo mít zájem tak písněte do SZ a pošlu odkaz.

Kniha je částečně v češtině a částečně v latině. Kvůli nedbalosti faráře Jana Piwetze roky 1783 - 1790 chybí.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JanaVi » pát kvě 13, 2016 16:57

Přeji hezké odpoledne, všimla jsem si, že máte ve své oblasti pátrání některá místa stejná jako já - Beroun a Hořovicko. Nevíte, jestli nějaké podobné soupisy duší nebo poddaných existují i pro tuto oblast v některém archivu. Znám jen ty z třeboňského archivu - panství Křivoklátské, ale to už je jiná oblast.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 239
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JahoMi » pát kvě 13, 2016 20:04

Existují. Na berounsku jsem si zatím vystačil bez toho, ale mám typ např. fond fary Železná, ta je v Soka Beroun, je v ní několik obcí berounského i kladenského kraje. Bohužel soupisy duší bývají v Soka Beroun schované v sekci papírové pomůcky a na ty se můžete doptat přes email ale objednat až ve studovně, v Berouně i v Rakovníku jsou velice ochotní a vše donesou na počkání. http://pomucky.soapraha.cz/
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JanaVi » sob kvě 14, 2016 10:09

Děkuji, v berounském archivu jsem už leccos hledala, ale zatím jen podle seznamu elektronických pomůcek. Zkusím se tedy zeptat.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 239
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod Pichnat4 » úte kvě 17, 2016 10:01

JahoMi píše:Existují. Na berounsku jsem si zatím vystačil bez toho, ale mám typ např. fond fary Železná, ta je v Soka Beroun, je v ní několik obcí berounského i kladenského kraje. Bohužel soupisy duší bývají v Soka Beroun schované v sekci papírové pomůcky a na ty se můžete doptat přes email ale objednat až ve studovně, v Berouně i v Rakovníku jsou velice ochotní a vše donesou na počkání. http://pomucky.soapraha.cz/

Díky za odkaz na pomůcky. Jen se zeptám, když si najdu konkrétní položku v pomůcce, např. http://soapraha.bach.cz/soapraha/permal ... 3785fdbe10 jedná se o konkrétní spis fondu? A je lepší v Rakovníku to objednat nebo jak dlouho jim to na místě trvá najít? Pojedu tam cca před 16. hodinou.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Kniha evidence farníků (status animarum)

Příspěvekod JahoMi » úte kvě 24, 2016 9:11

[*][*]Ano to je konkrétní spis, donesou vám asi celý karton. V Rakovníku je vše v interním archivu, takže do 20 minut to můžete mít na stole. Ale jestli přijdete hodinu před zavíračkou tak to bude lepší objednat, klikněte na košík nahoře v pravo a vyplňte dotazník. Vše pak budete mít připraveno na ten termín.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník