seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod HaninaH » úte dub 12, 2016 14:33

Pohřešovaní a prohlášeni za mrtvé.H
Třeba to někomu pomůže.
http://portafontium.cz/cbguide/staba/61
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod Kašpar » pát dub 15, 2016 14:07

Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod HaninaH » pát dub 15, 2016 16:04

8) áá, šikulka. :wink: tam bych to nehledala. H.
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod Kašpar » sob dub 16, 2016 7:28

HaninaH píše:8) áá, šikulka. :wink: tam bych to nehledala. H.


Jiná možnost kam uložit soubor xls / calc mě nenapadla.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod Pavel. » ned dub 17, 2016 9:12

HaninaH

Štampachové, hm - to jistě víš něco o jejich majetcích na sever od Plzně a Zbiroha, zejména od 2. pol. XVII. stol. do 1. pol. XVIII. stol., kupř. Liblín, Prašný Újezd apod. To by mne zajímalo, moji předkové u nich v té době asi měli dobrou pověst, asi se s nimi blíže znali. Dost by mi to pomohlo při rekonstrukci některých jejich pohybů v dané oblasti. V každém případě předem děkuji za případnou zmínku.
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod HaninaH » pon dub 18, 2016 11:04

Zdravím Pavle,
rod Stampachů byl obrovský, co se týče do počtu osob. Před Bílou horou nejpočetnější v té době a vlastnil mnoho vesnic v severozápadních Čechách, se kterými mezi sebou různě obchodovali. Něco málo mám zmapované, zkus se zeptat, třeba Ti dokážu pomoci, když né, třeba pomůžou ostatní kolegové, díky nimž mi chodí nové a nové zápisy z různých míst, o kterých v pramenech není nikde zmínka. Které konkrétní jméno hledáš a kdy přesně a u kterého Stampacha byli- jeho pohyb by se dal dohledat. H :wink:
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod Pavel. » pon dub 18, 2016 21:13

Milá HaninoH,

moji předkové (Smolík) byli nejméně od konce XVII. stol. neosedlí - nebyli sedláky, ale měli povolání spíše "střední třídy", jako mlynáři, panští úředníci, hospodští, možná cihláři atd.. Někdy počátkem XVIII, stol. se objevili (Vojtěch a Jan) na velkostatku Hřešihlavy, spadajícím původně do panství Běšínů z Běšin. Od těch je koupili Barbové z Waxensteinu, ti je prodali Rummerskirchenům, kteří vydělili oblast statku Prašný Újezd, který prodali asi tak r. 1738 - 1740 Janu Ferdinandovi Kagerovi ze Štampachu. Je zajímavé, že většina příslušníků 2. generace Smolíků přešla několik let před tím do Prašného Újezdu, kde posléze došlo k jejich významnému rozmachu právě v době, kdy jej vlastnil uvedený Jan Ferdinand Štampach. K tomu bych ještě poznamenal, že tento Štampach nepochybně dělal komisaře při taxování Hřešihlavského panství v rámci Tereziánského katastru.

Štampachové mimo jiné vlastnili ve stejném období statek Liblín, který je od Hřešihlav nedaleko.

Nabízí se představa, že Štampachové znali Smolíky (generace otců) již z dřívějška, před tím, než se objevili v Hřešihlavech, pak se s nimi setkali v Hřešihlavech a posléze ovlivnili i jejich přechod (generace synů) na svůj majetek Prašný Újezd. Jan Ferdinand Kager ze Štampachu byl generací vrstevník synů Vojtěcha Smolíka, možná úředníka, správce, hospodského nebo někoho podobného.

Zajímavé by proto bylo pro mne období cca 1660 - 1710, kdy mohli být zaměstnanci Štampachů na některém jejich majetku, typicky na severozápad až severovýchod od Zbiroha ve vzdálenosti, ze které by bylo rozumně možné se přestěhovat do Hřešihlav na Zbirožsku.

Mohl bych mailem poslat několik kopií z matrik. Pro "sběratele" Štampachů by mohly být zajímavé.
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod HaninaH » úte dub 19, 2016 12:56

Zdravím Pavle, tak pro začátek :wink:
Tenhle Kager ze Stampachu se jako Stampach jen tváří :twisted: Jeho rodové jméno je Jan Ferdinand Globnar z Globenu. Ostatní v SZ, ať nezanášíme vlákno. :D H.
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: seznam pohřešovaných- portafontium-pomůcka ke spisům

Příspěvekod Pavel. » pát dub 22, 2016 20:54

Jo, o tom něco vím, jenom jsem v tom neměl moc jasno. Já se jím zabývám jenom proto, že si myslím, že se Smolíky mohl mít více společného.
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník