Kmenové vojenské listy

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Příspěvekod stanley4 » stř srp 03, 2011 14:28

Pri pátraní po vojakovi v 1. svetovej vojne (z Uhorska) ma z VHA Praha odkázali do Trnavy (http://www.vhu.sk/index.php?ID=19). Tam som zatiaľ nepísal, takže neviem, či tiež poskytujú takéto služby... :(
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod duros » stř srp 03, 2011 19:21

No, mne nejde len o 1. SV. A pokial viem, tak VHU ma vela fondov nespracovanych, takze je to take....nijake...napr: http://www.vhu.sk/index.php?ID=104
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Milan Wölfl » úte led 17, 2012 21:52

Přidávám se ještě do debaty, též jsem zkontaktoval ústřední archiv.
Odpověď přišla za cca 10 dnů, dopodrobna rozpracováno. Jen asi některé z vás zklamu, neboť ředitel VÚA, p. Žikeš mi napsal, že kmenové listy byly z naprosté většiny skartovány (známé skartace "nepotřebných papírů" komunisty nám tedy hódně pomohly! :? )
Dále jsem pak psal ohledně československé prvo- až druhorepublikové armády a poválečné armády 1950-1960, pohraniční stráže.
Odkázal mne, !osobně! na další instituce, pro jistotu také přepisuji, kdyby někdo též pátral. Přeji všem hodně úspěchů v bádání, přátelé!
P.S. před nedávnem se mi do ruky dostal jeden kartoteční lístek z c.k. domobrany, takže listiny, které unikly skartaci, unikly, ale do soukromých sbírek...
Odkazy an instituce:
pro armádu ČSR 1918-1938/39
Voj. historický archiv v Bratislavě, Krajná 27, 821 04, Slovensko
pro poválečnou armádu
Voj. archiv v Trnavě, Univerzitné nám.2, 917 01, Slovensko
a pro indočínskou válku, které se mimochodem zúčastnilo po boku francouzské cizinecké legie hodně Čechoslováků
Voj. historický ústav, U Památníku 2, 130 05 Praha 3
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod artepa » stř led 18, 2012 18:58

myslíte tuhle adresu? :-)
https://www.familysearch.org/search/col ... on/1393792

je třeba si tam vytvořit účet, jinak není možné prohlížet jednotlivé záznamy
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod ladin » sob dub 06, 2013 22:32

Pokud máte nějaké požadavky na vojenský archiv v Praze, pak neotálejte, poněvdž od 1.6.2013 budou až do konce roku poskytovat své služby jen ve výmečných případech. Připravují se na stěhování do nových prostor. Chci upozornit, že svou práci (snad dočasně), zpoplatnili. Posílal jsem požadavek na vyhledání údajů na tři příbuzné z první světové války a dostal jsem vyhledané archivalie do měsíce a zdarma , protože jeden z příbuzných byl ruský legionář. Je to údajně poděkování státu za služby prokázané vlasti
ladin
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř zář 12, 2012 15:02

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod ozana » ned dub 07, 2013 7:39

Kruci, nemohl to někdo skartovat domů, podle hesla co je doma to se počítá?!
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod Milan Wölfl » ned dub 07, 2013 12:07

ozana píše:Kruci, nemohl to někdo skartovat domů, podle hesla co je doma to se počítá?!

:D
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 26, 2015 9:30

Kruci, také mi bylo zkartováno.

Již je to tu na fóru poněkolikáte, ale zaslouží si to osvěžení :-)

Nicméně přikládám zde dvě adresy, které je možno kontaktovat... Ale můj voják byl z Haliče- údajně tyto spisy nespravuje ČR. Přesto si myslím, že je vhodné obrátit se na ty adresy vždy, když VHU nic nenajde. Jen předávám, co mi napsali z VHU.
Teď jdu ještě vyzkoumat, jak se řekne (vojenský) kmenový list anglicky :-) nebo německy.
Österreichisches Staatsarchiv – Kriegsarchiv Wien (Nottendorfer Gasse 2, A-1030 Wien, Rakousko; kapost@oesta.gv.at)
popřípadě by mohl pomoci polský archiv - Centralne Archiwum Wojskowe (ul. Czerwonych Beretów bl. 124, 00-910 Warszawa; caw@wp.mil.pl).
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod Miro1 » úte dub 07, 2015 21:32

tady jsem našel docela zajímavý odkaz se spoustou informací o záznamech Rakousko-uherské armády včetně překladu Grundbuchblätter do angličtiny či dislokace jednotlivých regimentů či informace, kde lze nalézt záznamy:

http://ahmilitary.blogspot.sk/2013/01/a ... arian.html
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod pazve » sob čer 20, 2015 20:30

toto mi odepsali z archivu z Vídně - jsem tam, kde jsem byl - na začátku

Betrifft: Franz Brozek, geb. am 1.6.1891 in Prag-Troja, am 16.12.1915 Heirat in Prag
Urlauber-Marineartillerist in der Reserve bei der k. u. k. Kriegsmarine in Pola
Sehr geehrter Herr Zverina,
bezugnehmend auf Ihre Anfrage bedauert das Kriegsarchiv mitteilen zu müssen, dass
wir zu der von Ihnen gesuchten Person keine Unterlagen verwahren.
Die böhmischen und mährischen (tschechischen) Militär-Grundbuchblätter („Komenovy
list“) der Geburtsjahrgänge 1887-1900 waren im Militärarchiv Tyrnau (Trnava,
Slowakei) gelagert, wurden aber dort in den 1970er Jahren fast vollständig vernichtet.
Von der Vernichtungsaktion ausgenommen waren die Unterlagen von Offizieren und
historisch bedeutenden Persönlichkeiten. Diese Akten erliegen heute zusammen mit
den Unterlagen der Geburtsjahrgänge 1865-1886 im Militärhistorischen Archiv Prag:
Vojenský historický archiv, Pilotů 217 / 12, CZ-161 00 Praha 6 – Ruzyně), nunmehr
eine Abteilung des Zentralen Militärarchivs (Vojenský ústřední archiv), E-Mail:
podatelna-vua@army.cz; Website: http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky
Mit freundlichen Grüßen
8. Juni 2015
Der Archivdirektor:
TEPPERBERG
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod LiborA » čtv srp 20, 2015 16:56

Musím VUA pochválit, víceméně od boku jsem napsal na VUA s prosbou o infomace o jednom předkovi. Nejprve mi mailem 10.8. odpověděli, že z důvodů přetíženosti nejsou schopni dodržet 30 denní lhůtu a 19.8. jsem měl obálku s kopií kmenového listu na poště. Teď ještě přečíst co tam všechno je napsáno. Najdu někde informace, co se všechno do kmenových listů zaznamenávalo?
LiborA
 
Příspěvky: 145
Registrován: pát říj 11, 2013 5:13
Bydliště: Chomutov
Oblast pátrání: Náchodsko, Broumovsko, Semilsko

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod Stewart » stř lis 23, 2016 23:34

ad. kmenové listy... bohužel mi přišla zamítavá odpověď z VÚA - pátrám po předkovi z rakouské armády, pluk Stuart, období napoleonských válek, zkusím ještě Vídeň. Ale asi se tam tím moc trápit nebudou...
Stewart
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned lis 06, 2016 22:54
Oblast pátrání: Sobotka,Český ráj,východní Čechy

Re: Kmenové vojenské listy

Příspěvekod klit » úte úno 06, 2018 13:06

zdravím
U mne taky bohužel skartováno.Ve sbírce kmenových listů (tedy základní personální dokumentace) mužů narozených v letech 1887–1900 byla bohužel v důsledku nešťastného rozhodnutí v 70. a 80. letech minulého století v Trnavě provedena rozsáhlá skartace, při níž byly vytříděny kmenové listy téměř všech mužů.
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků