Vymření po meči / konec rodového jména

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod MNICH » stř srp 02, 2006 11:25

Když vezmu rozrody od svých pra *1840-58, zjistím, že z těch 8 rodových jmen 2 už zmizely, a ostatní balancují na hraně jak na tom jste vy ?

1. - 2 potomci 1978-83
2. - 1 potomek *1954
3. - 3 potomci 1974-82
4. - 0
5. - 2 potomci 1981-84
6. - 0 - 2 synové nemanželsého původu
7. - 1 potomek (+ 2 neprobádaní vnukové prapředka)
8. - 1 potomek *1980
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ

Příspěvekod Kovarl » stř srp 02, 2006 17:16

Náš rod Kovářů z Tismi u Benešova mám zatím prozkoumaný od pradědečka Františka Kováře (* 1879), který měl 5 dětí, 7 vnoučat, nejméně 11 pravnoučat, 16 prapravnoučat a 1 praprapravnouče. Přesto jsme posledními nositeli jména já a můj syn (mně určitě a synovi pravděpodobně už další sourozenci nepřibudou) - větve končily buď bezdětnými manželstvími nebo pouze holkami (kupodivu úmrtí mužských nositelů jména v dětském věku nemám doložené).
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod Lyra » stř srp 02, 2006 17:32

No, já nemám u pradědečků/prababiček kvůli nepřístupnosti živých matrik 100% dotažený rozrod až do současnosti. Ale u těch, kde mám nějaké informace k dispozici, mi vyplývá, že tato příjmení jsou na tom docela dobře. Žádné nevymřelo, někde je žijících mužských nositelů více, jinde méně. Sice žádná sláva, ale rozhodně od každého víc než dva. Akorát u jednoho příjmení zbyly jen samé dcery - což ale vynahrazuje vedlejší linie, vedoucí od pradědečkova strýce.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Vymřelí - alespoň u nás

Příspěvekod Tomsa » stř srp 02, 2006 20:42

V Čechách a Moravě dnes již skončila tato jména (nejsou ani ve statistikách min.vnitra v příjmení s četností 1):
- Kremlák (před několika lety jsem v tel.seznamu objevil ženské toho příjmení, to však neznamená, že nemohla už být nebožtík - ještě dnes Č.telecom eviduje mnoho telefonů na nebožtíky - dokud je někdo platí ...)
- Ostrominský
- Rochnovský
A na tato 2 jsem u nás nenarazil vůbec.
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod Majkas » čtv srp 03, 2006 11:57

Já sama jsem příslušník takové vymírající větve a je mi z toho hrozně smutno. Dědeček měl dva syny, můj tatínek se zabil při motonehodě v 28ti letech a já zůstala jako jediný potomek... strýc měl samé dcery a teta samozřejmě nosí jiné příjmení. Všichni jsme potomci mlynářského rodu Sedliských ze Sádku u Poličky (drželi tu 4 mlýny), dnes už tam nežije ani jediný nositel příjmení a při tom historie rodu sahá po pol. 16. století.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Dr. Taby » čtv srp 03, 2006 12:03

Já nemám z některých větví takový přehled, protože ač všichni pamětníci vychvalují tehdejší morálku, tak se nestačímdivit, kolik je v matrikách nemanželských dětí. Navíc je moje bádání ztíženo tím, že dost velká část pžíbuzenstva byla odsunuta, ale vím dozajista o Schöpsech, ti mají truhlárnu někdev potsdamu. Navíc jsem zatím ve fázi, kdy pátrám po předcích a o nich pak půjdu po potomcích. Ale my Táborský nevymřeme (doufám). Já mám syna a brácha taky. Navíc by dcera klidně mohla rodit jako svobodná matka - vzájmu zachování rodového jména. Až vyroste, tak to sní proberu, zatím jsou jí 2 roky.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

ad TABY a nemanželské děti

Příspěvekod Majkas » čtv srp 03, 2006 12:10

Mám tu smůlu, že moji předci ve 4. a 5. generaci byli oba nemanželští (otcové neuvedeni), takže mi chybí rozsáhlý kus rodokmenu. Štve mě to, ale co nadělám, ani předkové nebyli svatí....
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

nemanželský tzv. parchant

Příspěvekod MNICH » čtv srp 03, 2006 15:09

Nemanželského předka mám *1858, od jeho vnučky vím, že on svého otce znal (teda viděl), že mu ho jednou ukazovali, byl s Horažďovic, tj. vše co vím a tím také končím :O( ...není kde...leda by náhoda. Mohu si tedy napsat do kolonky otec - NN z Horaždovic :o)
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ

Příspěvekod Lyra » sob srp 05, 2006 19:09

Také mám v rodokmenu mnou zatím blíže neprozkoumané příjmení OURODA, které podle statistik MVCR v naší republice nosí jen 27 mužů, což není zas tak moc. Ale jak tak koukám, jiní jsou na tom hůř.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

vymření po meči / vystěhování

Příspěvekod jtks » stř lis 07, 2007 11:34

Tak já mám v rodě Neberty a ti podle statistik u nás taky zmizeli. Rod však nevymřel, jen asi měli příliš kočovnou krev a tak dnes příbuzní tohoto jména (ti prokazatelní) žijí po celém světě. Jenom co vím je to: Rumunsko, Rakousko, Německo, Austrálie a USA.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř lis 07, 2007 16:54

Nás Kafků (Kavků - v různých dobách se to psalo různě) létá po světě celkem dost. V rozrodu počínaje mým prapradědem (hlouběji to nemám kompletní) jsem ale poslední žijící muž (a mám pouze dvě dcery). Manželka je za svobodna Dámcová a podle telefonního seznamu byl v Praze jediný Dámec, její strýc. Ten má ale dva syny a dva vnuky, tak Dámcové také asi hned tak nevymřou.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Martinamil » pát čer 01, 2012 19:55

I Holičtí Kašparové bohužel již vymírají po meči. Sice žijí v současné době ještě 4 mužští potomci, avšak 1 ve Vídni, 50 letý bezdětný a 3 v Německu, 3x bezdětní :-( A to bylo v Holicích tolik Kašparů. :-(
Martinamil
 
Příspěvky: 308
Registrován: ned dub 15, 2012 17:33
Bydliště: Milovice

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Pichnat4 » pát čer 01, 2012 20:51

Já mám v rodokmenu cca 4 nemanželské děti. Jinak vymřelých příjmení mám taky dost:

Tomaišl
Jrosa
Gerschin
Panhaus
Vižďura
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Phaare » sob čer 02, 2012 7:15

Když si vezmu náš rod Pernetů, tak dojdu ke smutnému zjištění, že jsme spolu s tátou a dědou poslední Pernetové z potomstva Augustina Václava Perneta (*1797). Ten měl 6 synů, nicméně dospělosti se dožili dva. Můj praprapraděd a jeho bratr, který (dle rodinných materiálů) zemřel jako bezdětný voják.

Bratra nebo strýce už se asi nedočkám, takže je to na mně, abych plodil hodně synů :)
Hledat předky není ztráta času. Hledat předky je hledání ztraceného času.
Uživatelský avatar
Phaare
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte říj 12, 2010 20:30
Bydliště: Nový Bydžov
Oblast pátrání: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... cCQRkNTuAc

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Milan Wölfl » sob čer 02, 2012 11:33

S mým příjmením jsem na tom taktéž.
Takže, kolegové, hodně štěstí :D
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků