Vymření po meči / konec rodového jména

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod puntik » ned čer 03, 2012 9:51

Penischkovi v Dačicích začínali "z mála", pak se rozrostli, ale teď už skoro zase nejsou.
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Vladimír Kafka » pon čer 04, 2012 19:45

Toto je velmi zajímavé téma.
Při stopování předků z otcovské linie jsem se dopátral, že pocházejí z Rybnice (u Semil).
V r. 1654 je zmíněn v Berní rule v této oblasti pouze Jan Kafka. Při revizitaci v r. 1713 již 8 Kafků. V následujícíh generacích počet dále geometricky roste. Udělal jsem si tabulku v Excelu, obsahuje 314 osob tohoto příjmení, časový rozsah 1695 - 1833. Takže situace celkem absurdní. V jedné farnosti (4 vesnice), žili současně např. tři Matějové Kafkové, čtyři Václavové, tři Kristiáni a pět Janů Kafků. A to uvažuji jen dospělé osoby. Že je pak bádání svízelné, je nabíledni.
Nicméně, jak jsem již zmínil, jsem jediný žijící potomek prapradědy, narozeného 1828, nesoucí toto příjmení. A v uvedené oblasti již žádný Kafka nežije.
Zajímalo by mne, zda jste se také setkali s takovou expanzí jistého jména v určitém období a s jeho následným vymizením.
Naposledy upravil Vladimír Kafka dne stř pro 05, 2012 20:31, celkově upraveno 1
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod danny99 » úte čer 12, 2012 14:12

Já mám rod "Bernardy" do renesance a našlo mi to shodu s nějakým pánem,
co sestavuje rodokmen Bernardyů také, a jsme s nim rodině propojeni až v 18.století :D
danny99
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát dub 27, 2012 16:32

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod rolivka » stř čer 13, 2012 17:18

Zdravím všechny, možná poslední, nositele rodového jména.

Také mne fascinuje zákonitá skutečnost, že příjmení ubývají.
S jistou nostalgií žasnu, jak toto jazykové bohatství mizí v propadlišti dějin. Zejména při prohlížení matrik ze 17. století někdy vkládám neobvyklá příjmení do internetového vyhledavače v mužské i ženské formě, a když se nikdo toho příjmení nevyskytne, přidávám je do svého (zatím skromného) seznamu.
rolivka
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv dub 08, 2010 22:19
Bydliště: Choceň

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod puntik » pát čer 15, 2012 16:33

A taky jak se jména vyvíjela. Našla jsem v 16.stol.nějakého Jiřího Z Kratochvíle. Pak to byl Zkratochvile, Kratochvile, Kratochvila a nyní je to Kratochvíl. Nebo u Be :P zdězu byla malá osada, která se jmenovala Paterov. No a vylezlo z toho, že dříve to byl Páterov a ne 5 domů. A Páterov proto, že to patřilo knězi Páteru Augustínovi. A pak bádejte o příjmení.viewtopic.php?f=9&t=4380
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod danny99 » úte čer 19, 2012 19:42

Dobrý den,
např. zde:

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Nov%C3%A1k/hustota/

(zde je hustota příjmení NOVÁK (mužský tvar) v ČR.
Pod mapkou pan Trmac řeší, že Dušínové (DUŠÍN/DUŠÍNOVÁ) vymřeli,
a není tu ani jeden, jak se můžete přesvědčit.

Např. můj pra....dědeček se jmenoval Liguriáš (*1852 +1930),
dnes už v ČR není ani jedno takové jméno.

Zajímavé. :D

_____________
danny
danny99
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát dub 27, 2012 16:32

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod aloe » sob čer 23, 2012 19:39

my jen tak nevymizíme ale z předků vymizelo:

Netřesk
Chroptavý
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Vikinga » stř srp 22, 2012 9:40

Mám v rodokmenu několik už zaniklých jmen,, pátrala jsem jestli někde třeba neexistuje jejich soupis, ale bohužel, tak si při pročítání matrik píšu takový svůj vlastní zajímavý seznam zajímavých/zaniklých příjmení. Před 300 lety máme v rodu rodinu Čertovu, dnes už žije jediný v Praze...žena žádná, také jméno Přetrhdílo - poslední mužský potomek 7.10.1910 zažádal o změnu příjmení na jméno po matce a neprovdaná děvčata se vystěhovala do Ameriky. V seznamech emigrantů jsem je nenašla, docela by mě zajímalo, co se americkým úředníkům podařilo z jejich příjmení zkomolit :lol: :lol: Mimochodem v Americe ve filmařském průmyslu pracuje pan Skočdopole, ačkoli v Čechách už vyhynuli.
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod dobrou » stř srp 22, 2012 9:51

Vikinga píše:Mám v rodokmenu několik už zaniklých jmen,, pátrala jsem jestli někde třeba neexistuje jejich soupis, ale bohužel, tak si při pročítání matrik píšu takový svůj vlastní zajímavý seznam zajímavých/zaniklých příjmení. Před 300 lety máme v rodu rodinu Čertovu, dnes už žije jediný v Praze...žena žádná, také jméno Přetrhdílo - poslední mužský potomek 7.10.1910 zažádal o změnu příjmení na jméno po matce a neprovdaná děvčata se vystěhovala do Ameriky. V seznamech emigrantů jsem je nenašla, docela by mě zajímalo, co se americkým úředníkům podařilo z jejich příjmení zkomolit :lol: :lol: Mimochodem v Americe ve filmařském průmyslu pracuje pan Skočdopole, ačkoli v Čechách už vyhynuli.


Skočdopolové se i v Čechách stále drží na slušných počtech (viz. kdejsme.cz):
kdejsme.cz - Skočdopol
kdejsme.cz - Skočdopole
kdejsme.cz - Skočdopolová

A z Čertů se možná stali jen Čertíci , případně jiné zkomoleniny Čertek,Čertok, :D
kdejsme.cz - Čertík
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod clam » stř srp 22, 2012 11:01

V mém rodokmenu se vyskytuje jméno Zbejval. Měl 8 holek a žádného kluka. I tak lze vymřít po meči. ( Naštěstí jich je ještě 28 )
clam
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 15, 2009 8:57

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod u_ska » pon lis 05, 2012 17:32

I já jsem na tom podobně. Můj otec je z 11 dětí. Mám 23 sestřenic a bratranců. Z toho jen 3 nosí příjmení Steinocher. 2 mají dcery a jeden bezdětný. Takže i tento náš rod z naší větve končí.:-((
u_ska
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon kvě 07, 2007 12:55
Bydliště: hořátev 200

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod duros » pon lis 05, 2012 20:12

u_ska píše:I já jsem na tom podobně. Můj otec je z 11 dětí. Mám 23 sestřenic a bratranců. Z toho jen 3 nosí příjmení Steinocher. 2 mají dcery a jeden bezdětný. Takže i tento náš rod z naší větve končí.:-((

Na Slovensku by ich este zopar malo byt:
http://slovniky.korpus.sk/?w=steinocher ... 8&oe=utf-8
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Tišlová » pon lis 12, 2012 16:42

My jsme na tom s jedním příjmením téměř u vymření.Je to příjmení Pěška,tato větev pochází od mého muže (kterému jinak ve vsi nikdo neřekne než Pěšku),matka jeho otce byla za svobodna Pěšková.Zjistila jsem, že v ČR nyní žije 19 nositelů tohoto jména,bohužel z naší větve to není nikdo,babička byla jednáček a poté se vdala za Arnošta Tišla a její tatínek Alois Pěška měl sice bratra,ale podle rodiny byl jeho syn bezdětný.
Tišlová
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát úno 12, 2010 16:58
Bydliště: Puklice

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod constance4 » čtv dub 18, 2013 18:58

U nás je to tiež slabé - otcovo meno sa udrží - jeho bratovi sa už 3 generáciu rodia chlapci a držia meno. Môj otec mal 4 dcéry. A z osmičky mojich pra. sa teda udržalo len meno môjho otca a to vlastne ani nie jeho zásluhou.

To že sa stratí meno nie je ani taká tragédia. Skôr si uvedmujem, aké je dôležité založiť rodinu - poslať to ďalej. Neviem si predstaviť, že by som dala sokopy stovky ľudí cez celé storočia a u mňa by spojenie týchto rodín skončilo.
constance4
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon dub 15, 2013 20:53

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 18, 2013 19:26

Zatím to nevím na 100%, ale jestli můj bratr nebude mít děti, tak umře naše část rodiny, příjmení zůstane, ale naše větev, kde bylo kolem 1860 devět dětí, z 80% skončila v Terezíně a zbytek se nedožil dospělého věku- to je realita, když to byli Židé. Můj praděda vystoupil z žid. náb. obce a tím svou rodinu zachránil. Ještě zbývá najít dvě děti z těch devíti, tak tajně doufám, že třeba taky měly štěstí a 2SV na ně zapomněla....Na holocaust.cz jsou většinou z transportu pro 1000 lidí, vrátilo se jich 17.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků