Vymření po meči / konec rodového jména

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod ota » sob led 25, 2014 8:47

Já narazila v rodokmenu na jméno Nemluva - žádný už v ČR není.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod máculka » sob led 25, 2014 10:31

Já jsem přivdaná do takového rodu - Karliczek . Mužů je v republice osm, z toho 4 jsou naše rodina, můj ex, naši dva synové a švagr. S ženami je to ještě "veselejší" těch je 5 z nich 3 jsou naše, 4 je stará paní v sousedním městě - nepříbuzná. Ale co vím, nejsme typické české příjmení, Babička mého ex.pochází z části dnes už Polska, co bylo před 2.sv.válkou součástí Česka. I doma mluvili česky.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re:

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob led 25, 2014 22:48

Dr. Taby píše:Já nemám z některých větví takový přehled, protože ač všichni pamětníci vychvalují tehdejší morálku, tak se nestačímdivit, kolik je v matrikách nemanželských dětí. Navíc je moje bádání ztíženo tím, že dost velká část pžíbuzenstva byla odsunuta, ale vím dozajista o Schöpsech, ti mají truhlárnu někdev potsdamu. Navíc jsem zatím ve fázi, kdy pátrám po předcích a o nich pak půjdu po potomcích. Ale my Táborský nevymřeme (doufám). Já mám syna a brácha taky. Navíc by dcera klidně mohla rodit jako svobodná matka - vzájmu zachování rodového jména. Až vyroste, tak to sní proberu, zatím jsou jí 2 roky.



:D :D :D :D Dceři je už (předpokládám) 9 nebo 10 let..., už jste to s ní probíral? Co na to říkala?? :D :D
Děkuji, krásně jsem se pobavila.
Ale je pravda, že já v době náctiletosti prohlašovala, že pokud se někdy vdám, nechám si své příjmení, aby naše jméno nezaniklo. No... nedodržela jsem to, to by asi můj manžel nerozchodil :D :D
Ale naše příjmení žije dál, můj pradědeček měl bratra, jehož potomci mají kluků dostatek :wink:
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Slim » ned led 26, 2014 10:10

Ani dostatečný počet mužských potomků nepředstavuje jistotu. Můj praděda měl 4 syny, kteří se dožili dospělosti i stáří a přesto jsem ve své generaci jediný mužský potomek. Naštěstí mám dva syny, ale manželka neprojevuje dostatek genealogického nadšení a o dalších potomcích nechce ani slyšet. Přednesl jsem případ mého praděda a i přesto zůstává její neslyšnost neotřesena. Z její strany genealogický diletantismus nejhrubšího zrna. :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Zora » ned led 26, 2014 10:14

Rodokmen založený na genetické bázi - s nadsázkou
Pořád se mně v hlavě honí myšlenka vytvořit rodokmen pouze a jenom v ženských liniích. tam je naprostá jistota, že se pohybuji opravdu mezi předky :-)))

....Mater semper certa est (pater semper incertus est)

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod carlos » ned led 26, 2014 12:35

S tím si už dlouho pohrávám také, ale můj problém jsou polské matriky. Takže je to běh na delší trasu. Mezi potomky se genealogické bádání zatím nějak neujalo. Tak uvidím. :) Zatím jedu souběžně rodokmeny manželek dědů a pradědů v mužské linii. I tam se lze dopátrat některých zajímavostí.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned led 26, 2014 15:47

Slim píše:Ani dostatečný počet mužských potomků nepředstavuje jistotu. Můj praděda měl 4 syny, kteří se dožili dospělosti i stáří a přesto jsem ve své generaci jediný mužský potomek. Naštěstí mám dva syny, ale manželka neprojevuje dostatek genealogického nadšení a o dalších potomcích nechce ani slyšet. Přednesl jsem případ mého praděda a i přesto zůstává její neslyšnost neotřesena. Z její strany genealogický diletantismus nejhrubšího zrna. :)


Asi byste ji musel motivovat i něčím jiným, než je vidinou krásně se rozrůstajícího pavouka se jmény a daty narození ;) Což takhle jí "slíbit" holčičku? Nebo hezký dárek? :wink: A nebo, že zůstanete na mateřské Vy? :D :D :D
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Zora » ned led 26, 2014 15:52

Nikde v matrikách jsem nenarazila od cca. r. 1600 na fakt, že by manžel byl na mateřské :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod gemuko » pát čer 06, 2014 18:40

Dobry den,
mi mame v naši rodine potomky od Karliczkú se Slezka,

Ja jsem potomek s rodiny Husitske, ktera v 18. Stoleti odesly s Čech.

Vlasnim take Rodokmen Rodiny Karliczek.

Moje E-Mail: georgmundil@web.de

Pozdrav
gemuko
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát bře 22, 2013 10:31

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod Věra Mátlová » pát čer 06, 2014 20:20

máculka píše:Já jsem přivdaná do takového rodu - Karliczek . Mužů je v republice osm, z toho 4 jsou naše rodina, můj ex, naši dva synové a švagr. S ženami je to ještě "veselejší" těch je 5 z nich 3 jsou naše, 4 je stará paní v sousedním městě - nepříbuzná. Ale co vím, nejsme typické české příjmení, Babička mého ex.pochází z části dnes už Polska, co bylo před 2.sv.válkou součástí Česka. I doma mluvili česky.


Česky psaných Karlíčků bude možná víc? Vím aspoň o jedněch.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod máculka » pon čer 16, 2014 17:31

česky psaných Karlíčků je jistě víc ale co mi babička muže vyprávěla si už moc nepamatuju, dnes je jí 90.let, žije v Německu min. 50let a sem jezdí 2x ročně. Budu se jí muset příště zeptat znova.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod máculka » pon čer 16, 2014 17:44

Jsem to nedopsala :-) co mi babička vyprávěla, žádné jiné příbuzné s tímto jménem nemají. uvidím co mi poví.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod betelgeuze » sob čer 28, 2014 20:40

Třešňákovi z rozrodu France Třešňáka taky skoro vymřeli - jsem jeho jediný prapravnuk po meči. Takže je to na mě :-D
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod gemuko » sob črc 05, 2014 21:55

Ahoj,
moje Prababicka byla rozena Karliczkova.
Ja vlastnim i ten Rodokmen Karliczku.

Jestli mas zajem tak te muzu informovat.

Zdravim Jirka
gemuko
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát bře 22, 2013 10:31

Re: Vymření po meči / konec rodového jména

Příspěvekod máculka » ned črc 06, 2014 19:05

Ahoj Jirko, poslala jsem Ti SZ.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků