počet živě narozených dětí jedněch rodičů

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: počet živě narozených dětí jedněch rodičů

Příspěvekod MrTvola » pon úno 04, 2019 21:30

Nerad bych se zapojil do jakékoliv "genderové" diskuze, ale ...
mám v rodokmenu dámu, které se narodilo 14 dětí se dvěma muži a vždy měli stejné příjmení ...
a ano - jo byli to bratři...

A poznámka k části diskuse ohledně "lítosti" nad počtem narozených dětí... kdyby jim byla bývala jejich víra umožnila antikoncepci, tak by si pravděpodobně byli bývali užili mnohem více než spousta našich dnešních vrstevníků... (jo je mi asi už více - ale vidím to na synovcovi - a ne nebudu to chtít vidět u své jediné dcery...) absence televize, sociálních skupin, SMS, MMS, PC her, a podobně je prostě nutila vyplnit volný čas způsobem (dle mého pohledu) velmi milým a navíc i příjemným.
Dnes se nuda zahání "zážitky" kterých je plný internet. Spousta dnešních bytostí obětuje honbě za sledovaností (a nebo jen uznáním svého okolí) i ty chvilky, které já raději věnuji tomu že se s někým k sobě přitulíme (a ano přiznávám se že mi o to tulení ani tak nejde - ale někdy to otevírá dveře něčemu co by mohlo přijít potom - a to už je zajímavé a rozhodně o to stojím - a když už stojím - - - dělají se tu rodokmeny tak proboha - kdyby to bylo jinak není tu o čem psát).
Nesuďte mě prosím příliš příkře za tu otevřenost - zkuste se nejprve podívat kolem a pak mi třeba i vynadejte (jo nepatří to sem). Ale je mi to jedno - už mě nezměníte.
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: počet živě narozených dětí jedněch rodičů

Příspěvekod zburget » úte úno 05, 2019 8:07

No, ono to bude ještě trošku o něčem jiném, než o vyplnění volného času a o neexistující antikoncepci... V dřívějších dobách vysoká dětská úmrtnost, prakticky neexistující opravdová lékařská péče. A žekl bych, že v době, kdy se ta situace začala lepšit ještě určitá setrvačnost ve způsobu života a v pohledu na plození potomků...

Co mě ale fascinuje je, jak byli schopní v často nuzných podmínkách (těch bohatějších bylo vždycky míň, než těch chudých) tolik dětí uživit a vychovat z nich slušné lidi. Dnes si kdejaká rodina stěžuje, že nemůže mít druhé dítě, protože by to bylo "moc drahé". Když má někdo dětí víc (nám po domě běhají 4), všichni nejdřív kroutí hlavou, kde na to berem. ...hrozná doba... V blízkém okolí znám několik dalších rodin se 4 dětmi, asi tři s 5 a jednu dokonce se 7 dětmi. A ani u jedné bych neřekl, že by byli jakkoli nespokojení jak rodiče, tak ty děti. Spíš naopak. Když vidím, jak si spolu hezky hrajou (až z toho někdy jde hlava kolem :-)), je mi celkem líto všech jedináčků.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: počet živě narozených dětí jedněch rodičů

Příspěvekod Zora » úte úno 05, 2019 20:06

Když byla antikoncepce - tedy kondomy - v plenkách, existovaly osvědčené rady pro dámy z měšťanské vrstvy, jak se chovat, pokud manžel vyžaduje plnění manželských povinností, v lepším případě tomu vůbec předcházet., tedy až poté, co bylo zplozeno jedno dítě .

:-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků