Generator písma

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Generator písma

Příspěvekod Zora » pon bře 02, 2015 17:02

Běžně se psalo v první republice tzc. inkoustovou tužkou, jinak redisperem - především na krasopis, tedy ozdobné písmo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generator písma

Příspěvekod Zuzana Jah » pon bře 02, 2015 17:15

Sama za sebe jsem skočila rovnou do vody (matriky) a začala se učit "plavat". Výhodou bylo, že rejstřík (index) je psaný později a čitelnější, mohla jsem porovnávat způsob psaní jmen a příjmení. Čím nižší letopočet, tím mám víc problémů, ale něco přečtu a zbytek vynechám a vracím se k "luštění" později. Možná, že mi pomohla i znalost většiny příjmení v obci. Když jsem zkoušela "přečíst" žádosti zde na fóru, někdy se chytám a jindy ne. S tím psaním v kurentu to není zase tak špatný nápad:-) Jsem začátečník, mám matriky z jedné farnosti a uvidím až přidají další. Asi bych si zaplatila i nějaký kurz čtení. Byl zde i odkaz na stránky Univerzity Pardubice - jejich způsob výuky čtení starých textů na netu se mi také líbil:-) Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Generator písma

Příspěvekod czluny » pon bře 02, 2015 20:30

Take jsem nejdrive zacal stazenim fontu do wordu a vytiskl jsem si jmena co hledam. Pak jsem si zacal psat v praci veskere poznamky. Po roce uz jsem nemel problem a navic kolegove v praci od vas nemuzou opisovat:-) nyni mam problem pouze pokud je to dost nacmarane a obvzlaste nemecky nebo latinsky neb jazyk ktery neznam nemohu domyslet:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Generator písma

Příspěvekod Zuzana Jah » pon bře 02, 2015 21:31

...když já v práci pracuji převážně na PC a s čísly:-) a mám takové kolegyně, že si navzájem pomáháme a spolupracujeme:-) - musím se přiznat, že mne luštění starých zápisů baví:-) Někdy nedokážu najít potřebný záznam nebo ho nepřečtu, ale snad se to poddá:-) ahoj Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků